Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xiaomi, Apple’ı Geçerek Pazarda 2. Sıraya Yükseldi

Çinli üreticinin yeni hedefi Samsung'u geride bırakmak.

Analiz firması Canalys’e göre Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, ikinci çeyrekte Apple’ı geçerek ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi oldu.

Xiaomi telefon üretiminde %17’lik paya ulaştı ve Apple’ın %14’lük payının önüne geçti. Samsung’un %19unun arkasında, küresel akıllı telefon sevkiyatlarında %17’lik bir paya sahipti.

Xiaomi MIUI 13 arayuzu ne zaman cikacak

Canalys araştırma müdürü Ben Stanton bir basın açıklamasında, “Xiaomi denizaşırı işini hızla büyütüyor,” dedi ve sevkiyatların Latin Amerika’da yıllık %300 ve Batı Avrupa’da %50 arttığını belirtti.

Çinli akıllı telefon üreticisi, Samsung’un %15 ve Apple’ın %1’ine karşılık, yıllık akıllı telefon sevkiyatında %83 büyüme kaydetti.

Ancak Stanton, şirketin ürettiği telefonlarının hala kitlesel pazara yöneldiğini ve telefonlarının ortalama satış fiyatının Apple’ınkinden %75 daha ucuz olduğunu kaydetti.

Ancak Pekin merkezli şirket şimdi üst düzey pazara girmeye çalışıyor. Bu yılın başlarında, 5.999 yuan’dan (928 $) başlayan birinci sınıf bir akıllı telefon olan Mi 11 Ultra’yı piyasaya sürdü. Ayrıca ilk katlanabilir telefonu olan Mi Mix Fold’u 9.999 yuan’lık etiketle piyasaya sürdü.

Bu fiyat aralığı, Çin’li şirketi premium segmentte Apple ve Samsung ile karşı karşıya getiriyor. Yerli rakipleri Oppo ve Vivo da üst düzey pazara girmeye çalışıyor.

Stanton, “Oppo ve Vivo’nun aynı hedefi paylaştığı ve her ikisinin de markalarını Xiaomi‘nin olmadığı şekilde oluşturmak için çizgi üstü pazarlamaya büyük harcama yapmaya istekli olduğu zorlu bir savaş olacak” dedi.

xiaomi ve oppo türkiye fabrika

“Tüm satıcılar, küresel kıtlıkların ortasında bileşen tedarikini güvence altına almak için büyük bir mücadele veriyor, ancak Xiaomi şimdiden bir sonraki ödüle odaklanmış durumda: Samsung’u dünyanın en büyük satıcısı olmak için yerinden etmek.”

Huawei’nin yaşadığı sıkıntıların ardından yükselişe geçen şirket bakalım Samsung’u da geçebilecek mi?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.