Xenon Racer İncelemesi

Yeni yarış oyunu Xenon Racer'ı denedik.

Son yıllar konu yarış oyunları olunca epey bereketli geçti ve bolca yeni yapım gördük. F-Zero Nintendo platformlarında harika bir çıkış yaparken, Redout ise Wipeout’un yarattığı boşluğu başarıyla doldurdu. Drift ağırlıklı bir yarış oyunu olan Xenon Racer de türün sevenlerinin bir süredir beklediği bir yapımdı. Biz de Xenon Racer incelemesi ile karşınızdayız.

Xenon Racer İnceleme

2030 yılında, yakın bir gelecekte geçen Xenon Racer’ın dünyasında aslında uçan araçlar çoktan geliştirilmiş. Buna rağmen organizatörler geleneksel yollarda geçecek, tekerlekli arabalar için son bir şampiyona düzenlemeye karar veriyorlar. Boston, Tokyo ve Dubai gibi gerçek hayattan şehirlerin yer aldığı Xenon Racer da bu turnuvayı temel alıyor. Tabii araçlara tekerlekli dediğimize bakmayın bunlar Xenon gazı ile güçlendirilmiş son derece hızlı modeller!

Xenon Racer, son zamanlarda en zorlu öğrenme evresine sahip yarış oyunlarından birisi ve buna simülasyon odaklı Forza serileri de dahil! Oyunda her ne kadar bir tutorial – eğitim kısmı olsa da, mekanikleri açıklayıp her şeyi bir arada öğretmek konusunda pek başarılı olduğunu söyleyemem. Tabii diğer yandan avantajları da var çünkü oyun sizi elinizden tamamen tutmuyor ve zaman içinde kendiniz, kendi hızınızda keşfediyorsunuz. Doğrudan şampiyona moduna girmek mümkün fakat pek tavsiye etmiyorum. Pratik pistinde ya da offline serbest yarışlarda zaman geçirerek başlamanızı öneririm.

Pek çok yarış oyununda zorluk ayarları ve göstergeler sayesinde doğrudan çekişmeli yarışlara katılmak mümkün oluyor fakat burada değil. Zorluk seviyeleri yer alıyor fakat neyi seçerseniz seçin, kıyasıya bir yarış oluyor. Xenon Racer’ın yapay zeka yarışçıları başlangıçta üstünüze gelmiyor ve sizi aldatıyorlar. Belki ilk turu başarıyla bitiriyorsunuz, sadece birkaç hata yapıyorsunuz. Bundan sonra doğal olarak rahatlıyorsunuz fakat o sırada rakipler size ellerinde ne varsa yollamaya başlıyor. Hiç beklemediğiniz anda da duvara toslayabiliyorsunuz.

Dediğim gibi Xenon Racer genellikle drift ağırlıklı bir oyun ve bunu sevenler için bulunmaz nimet. Oyunda gaz ve freni dikkatlice bir arada kullanarak drift yapabiliyorsunuz. E-brake kullandığınızda daha sert dönüşler yapıyorsunuz ve aslında bu da keskin virajları dönmek için tek çare oluyor. 90 derece dönüşler çok yaygın değil ve çok daha fazla dikkat gerektiriyor. Özellikle de yanınızda rakipler varsa işler bir hayli zorlaşıyor. Yapay zekaya çarpmak hızınızı azaltırken, diğer yandan bu şekilde onları duvara toslatma ve ardından boost kullanarak hızlanma şansınız da var. Dolayısıyla Xenon Racer’ı salt bir yarış oyunu olarak düşünmeyin çünkü çoğu zaman taktik ve strateji gerektiriyor, birçok yönden bulmaca oyunları gibi ilerliyor.

Temel yarış mekanikleri hiç fena değil ve her aracın kendi ağırlığı olduğu gibi, birbirlerine de benzemiyorlar. Objektif seviyede baktığımda Xenon Racer’ın iyi tasarlanmış ve zorlu bir yarış oyunu olduğunu söylemeliyim. Bunu yaparken de sadece rubber-band yapay zekaya güvenmiyor ve farklı rekabet unsurlarını devreye sokuyor.

Görsel olarak ise net yorumlar yapmam zor. Araç modellemeleri ve şehir tasarımları oldukça iyi detaylandırılmış ve bazen gerçekten de etkileyici duruyorlar. Fakat oyunun geneli için aynı sözleri kullanamam. Pistlerin etrafını kaplayan bazı alanlarda posterler ve fotoğraflar gibi çok fazla kopyalanmış öğeler var. Özellikle insanlar ve kalabalık 2D yapıda ve erken PS2 döneminde kullanılan modelleri hatırlatıyor. Yağmur damlacıkları gibi çevresel detaylar göze hoş geliyor fakat oyunun dünyasına, yani yarışa hiçbir etkileri yok. Bunlar sadece kaplamadan ibaretler ve keşke daha çok özen gösterilseymiş diyorum.

Xenon Racer inceleme yazısında son sözlere gelecek olursam, kendisinin çok iyi olmaya çalışan fakat ‘iyi’ seviyesinde kalan bir yarış oyunu olduğunu söyleyebilirim. Tepe noktasına ulaşmak için gereken her şeye sahip değil fakat yine de yarış severleri tatmin edeceğine şüphe yok.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol