Xbox Denetleyicisine DualSense Benzeri Özellikler Gelebilir

Xbox patronu Phil Spencer, gelecekte Xbox denetleyicisine PS5 kontrolöründe karşımıza çıkan DualSense benzeri teknolojiler gelebileceğini söyledi.

Konsol piyasasının iki devi PlayStation ve Xbox arasındaki rekabetin temel noktalarından birini de denetleyiciler ya da diğer bir deyişle kontrolörler oluşturuyor. Yeni nesil oyun konsolu PS5‘in kontrol cihazına DualSense ismini veren Sony, hem tasarım hem de özellik anlamında önemli iyileştirmeler yapmıştı.

Xbox Series X / S’in kontrol cihazını andıran DualSense, dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler, yerleşik mikrofon, USB Type-C bağlantısı ve güçlü batarya ömrü gibi özellikleri ile öne çıkıyor.

Yeni Xbox Kontrol Cihazı, DualSense ile Benzerlikler Taşıyabilir

DualSense Xbox kontrol cihazı

Xbox Series ile PS5’in denetleyicileri, bazı yönlerden ayrılsalar da hem estetik hem de işlevsel olarak birbirlerine çok benziyorlar.

Bununla birlikte Xbox patronu Phil Spencer’a göre Xbox kontrol cihazı gelecekte bazı önemli güncellemeler alabilir. Katıldığı bir podcast programında konuşan Spencer, Xbox’ın büyük olasılıkla herhangi bir ana donanım aksesuarını (VR başlığı gibi) almayacağını, ancak yakın gelecekte bazı revizyonlar göreceğini söyledi.

“Sony’nin kontrolörleri ile iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum”

Xbox baskani phil spencer

Xbox’ın donanım ve yazılım mühendisliğinden sorumlu Elizabeth Hamren ve ekibinin yaptıkları işi gerçekten sevdiğini belirten Spencer, “Daha iyi deneyimler yaşatacak farklı türde cihazlar düşünüyoruz. Muhtemelen kontrolör üzerinde yapacağımız bazı işler var. Sony’nin kontrolörleri ile iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum ve biz de bunlardan bazılarına bakıyoruz. Üzerine gitmemiz gereken şeyler olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

DualSense’teki teknolojilerden ilham alacaklarını açık bir şekilde ima eden Xbox başkanı, kafasındaki yeni kontrolör ile alakalı hiçbir detay vermedi. Bu nedenle cihaz üzerindeki araştırma ve geliştirme süreçlerinin hala devam ettiğini tahmin ediyoruz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol