Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

X-Men İzleme Sırası: X-Men Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

X-Men izleme sırası hakkındaki kafa karışıklığını gidermek için bir liste hazırladık. Hem film konularına göre hem de çıkış sırasına göre filmleri listeledik.

X-Men izleme sırası listemiz ile kafa karışıklığına son veriyoruz. Marvel filmleri genellikle heyecan verici olsa da, dürüst olmak gerekirse takip etmesi de çok zor hale geldi. Çoğu zaman Marvel filmlerinin çıkış sırası, hikaye sırasına göre gitmez. Marvel’in çok sevilen X-Men serisinde de durum bu şekilde.

X-Men film maratonunun üstesinden gelmeye hazırsanız ve x-men filmleri hangi sırayla izlenmeli sorusuna cevap arıyorsanız, bu liste size çok yardımcı olacak. Tüm X-Men filmlerini kronolojik şekilde sıraladık ve filmlerin, fragmanlarıyla birlikte kısa birer özetini de verdik. Korkmayın, hiçbir yazımızda en ufak bir tat kaçıran bilgi vermemeye dikkat ettik.

X-Men İzleme Sırası Nedir?

X-Men İzleme Sırası X-Men Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli

X-Men serisi, 2000 yılında Patrick Stewart’ın Charles Xavier’i ve Hugh Jackman’ın Wolverine’i gibi hayranların favorileriyle başlayan 13 filmden oluşan sevilen bir koleksiyon. Onları piyasaya çıktıklarında izlemek kolay olsa da, 13 filmi kabaca büyük bir zaman çizelgesine sığacak şekilde düzenledik.

X-Men filmleri izleme sırası listemiz, X-Men hikayesini baştan deneyimlemenize ve her karakterin yolculuğunu en erken noktasından takip etmenize olanak sağlayacak:

X-Men First Class (2011)

YouTube video

X-Men izleme sırası listemizin ilk filmi, sinemalarda gösterime giren ilk film değil ancak X-Men evreninde X-Men: First Class hikayenin en başını anlatan çok önemli bir yapım. James McAvoy’u Michael Fassbender ve Kevin Bacon ile birlikte Charles Xavier olarak canlandırıyor ve film 1960’larda geçiyor.

X-Men: Days of Future Past (2014)

YouTube video

Hugh Jackman, Peter Dinklage, Jennifer Lawrence, Halle Berry, Nicholas Hoult, Anna Paquin, McAvoy ve daha fazlasının rol aldığı Days of Future Past teknik olarak 1973’te geçiyor, bu yüzden bu filmi x-men film sıralaması listemizde ikinci sıraya yerleştiriyoruz. Bununla birlikte, hikayenin çoğu gelecekle ilgili. Hatta gelecek dediğimiz yıl, 2023. Yani filmin gelecek olduğu yıla varmamıza 1 yıldan az kaldı.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

YouTube video

Elbette isminden de anlayabileceğiniz gibi bu bir başlangıç hikayesi. Dolayısıyla Wolverine’in ilk dönemlerini, yeni güçlerini ilk keşfedip kullandığı 1845’te geçen bir film. X-Men izleme sırası listemizin üçüncü sırasında yer alma sebebi, X-Men Origins: Wolverine’in çoğunun 1979’da James Logan’ın erkek kardeşiyle olan rekabetini ve özel kuvvetlerdeki deneyimini konu alması.

X-Men: Apocalypse (2016)

YouTube video

Üstteki filmin hemen sonrasında yani 1980’lerde geçen Apocalypse, X-Men’i, dünyaya yıkım getirmeyi amaçlayan En Sabah Nur (Oscar Isaac tarafından oynanan) adlı güçlü bir mutant düşmanla karşı karşıya buluyor. Bu yapım, x-men filmleri izleme sırası listemize dördüncü sıradan giriş yapıyor.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

YouTube video

Sophie Turner’ın (diğer adıyla Jean Gray, filmin sonunda Phoenix olarak da bilinir) başrolde olduğu X-Men: Dark Phoenix 1992’de geçiyor ve serideki genç kadronun hayatlarını takip eden son film olarak karşımıza çıkıyor. X-men izleme sırası listemizin en genç filmlerinden bir tanesi.

X-Men (2000)

YouTube video

Gerçek dünyada, X-Men seride vizyona giren ilk filmdi. XMCU’da (X-Men Sinematik Evreni), genel hikayede kronolojik olarak altıncı filmdir. X-Men, gerçek dünyada sinemalarda gösterime girdiği yıl olan 2000 yılında geçmektedir. Bu film, Kardeşliği ve tabii ki X-Men’i tanıtan X-Men evrenine zemin hazırlıyor.

X2: X-Men United (2003)

YouTube video

X-men izleme sırası içerisinde atlanmaması gereken bir film ve serinin ilk devamı olan X2: X-Men United, 2003 yılında piyasaya sürüldü ve olayları da aynı yıl içinde belirlendi. Anti-mutant Albay William Stryker, Profesör X’i kaçırırken işleri alt üst eder ve X-Men’i düşmanlarıyla takım kurmaya zorlar.

X-Men: The Last Stand (2006)

YouTube video

X-Men: The Last Stand, 2006 yılında çıkış yaptı ve orijinal serinin final filmi olarak görev yaptı. Tabii çıkış tarihi açısından, kronolojik olarak değil. Bu devam filminde hükümet mutasyonlara bir çare buluyor. Jean Gray ayrıca seride ilk kez alternatif kişiliği Phoenix’i de üstleniyor. Yani x-men film sıralaması açısından önemli bir film.

The Wolverine (2013)

YouTube video

X-men izleme sırasının son filmlerinden olan The Wolverine, hem X-Men Origins: Wolverine hem de X-Men: The Last Stand’ın devamı niteliğindeki bu 2013 filminde geri döndü. Jackman’ın karakteri, yıllar önce kurtardığı eski bir arkadaşıyla yeniden bağlantı kurmak için Japonya’ya gelir. Orada, Wolverine kendini Jean Gray’in kaybının yasını tutarken, mutantlar ve yakuza ile bir komplonun ortasında bulur.

Deadpool (2016)

YouTube video

Ryan Reynolds’ın yönettiği Deadpool filmi, kanser teşhisi konmuş ve kendi hayatını kurtarmak için her şeyi yapmaya istekli bir adam hakkında, gerçekten iyi bir film olduğu için kendi başına büyük heyecan yarattı. Deadpool’u X-Men serisinin bir parçası olarak izlemek tamamen gerekli olmasa da, biz x-men filmleri hangi sırayla izlenmeli listemizde yer vermek istedik.

The New Mutants (2020)

YouTube video

The New Mutants’ı x-men izleme sırası içerisineyerleştirmek biraz zor çünkü başlangıçta 90’larda geçmesi gerekiyordu ama nihayetinde, filmin günümüzde geçmesine karar verildi. Teknik olarak, 2017’de geçiyor ve beş yeni, genç mutantı tanıtıyor ama bu filmdeki olaylar X-Men evreni için pek önemli diyemem.

Deadpool 2 (2018)

YouTube video

Deadpool 2, ilkinden iki yıl sonra çıktı ve hatta genç X-Men’den de hikayelere sahip. Film 2018’de çıkış yaptı ve 2018’de geçiyor ancak Deadpool’un kendisi de zamanda X-Men Origins: Wolverine’e yolculuk yapıyor.

Logan (2017)

YouTube video

X-men izleme sırası listemizin son filmi Logan, 2017’de gösterime girdi ancak gelecekte, mutantların neredeyse neslinin tükendiği 2029 yılında geçiyor. Logan (Jackman) artık çok daha yaşlı ve Wolverine olarak maceralı günlerinden çok uzakta ancak Laura adında mutant bir çocuk yardım için ona geldiğinde, bunu yapmak zorunda hissediyor. Ayrıca, tüm seriyi oldukça güzel bir şekilde birbirine bağlıyor.

X-Men Filmleri İzleme Sırası (Çıkışa Göre)

X-Men İzleme Sırası X-Men Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli

 • X-Men: 14 Temmuz 2000
 • X2: 2 Mayıs 2003
 • X-Men: The Last Stand: 26 Mayıs 2006
 • X-Men Origins: Wolverine: 1 Mayıs 2009
 • X-Men: First Class: 3 Haziran 2011
 • Wolverine: 26 Temmuz 2013
 • X-Men: Days of Future Past: 23 Mayıs 2014
 • Deadpool: 12 Şubat 2016
 • X-Men: Apocalypse: 27 Mayıs 2016
 • Logan: 3 Mart 2017
 • Deadpool 2: 18 Mayıs 2018
 • Dark Phoenix: 7 Haziran 2019
 • New Mutants: 28 Ağustos 2020

X-men filmleri hangi sırayla izlenmeli sorusunu yanıtlayabildiğimizi umuyoruz ve hepinize keyifli seyirler diliyoruz. Artık ‘x-men izleme sırası’ listemiz sayesinde kafa karışıklığına son!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

1 Yorum

 1. Sudem ilhan

  Merhaba bir yanlışlık görüyorum, Wolverine Days of Future Pastdan önce izlenmeli çünkü zaten Wolverine 2009 filminin son fragman kısmında Days of Future Past 2014den kesit görüyoruz.

  1
  0
  Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.