World War Z İncelemesi

Filmi izleyeli yıllar oldu. Peki World War Z oyunu nasıl?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
blankLoading...

Benimki çok yaygın bir görüş olmasa da, şahsen 2013’de çıkan World War Z filmini beğenmiştim. Bu yüzden de ikinci filmin iptalinden ötürü hayal kırıklığına uğramıştım. Neyse ki bu çok fazla uzun sürmedi çünkü World War Z oyununun ufukta gözüktüğünü biliyordum. Ne düşündüğünüzü biliyorum, ‘Yine mi bir zombi oyunu?’ diyorsunuz fakat World War Z, Overkill’s The Walking Dead’e göre çok daha oturaklı ve keyifli bir oyun. Biz de World War Z incelemesi ile karşınızdayız.

blank

World War Z İnceleme

World War Z’i aslında Left 4 Dead serisinin ruhani devamı gibi de görebilirsiniz. Aradaki tek fark FPS yerine TPS kamerasına sahip olması ve orijinal filmin lisansıyla çıkması. Peki bu formül işe yarıyor mu? Çeşitli sorunlar olsa da, bu soruya evet yanıtı verebilirim. Her ne kadar hikâye yeteri kadar ilgi çekici ve sürükleyici olmaktan uzak olsa da, World War Z oyununun sunduğu pek çok güzel şey var.

Oyunun campaign modu dört bölüme ayrılmış durumda ve her biri dünyanın farklı yerlerini konu alıyor. Buralarda da yine özel karakterlerle karşılaşıyoruz. Nerede ve kimi oynadığınız fark etmeden, temel amacınız ise her zaman hayatta kalmak oluyor. Oyunu 4 kişi co-op olarak oynamak mümkün ve online özellikler başarıyla yedirilmiş. 4 bölümün ilkinde New York’ta başlıyorsunuz ve amacınız metroyu kullanarak Hudson River’daki tahliye merkezine ulaşmak. Kulağa basit geliyor değil mi?

Yanılıyorsunuz. Şehir dört kişilik partinizi yok etmek isteyen zombilerle kaynıyor ve başka hiçbir amaçları da yok. Bu yüzden tek parça bitişe ulaşmak için son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Yol boyunca çeşitli görevleriniz de oluyor fakat çoğunlukla amaç dediğim gibi hayatta kalmak.

blank

İkinci bölümde Kudüs’e, üçüncüde Moskova’ya ve dördüncüde ise Tokyo’ya seyahat ediyorsunuz. Her bölüm kendine özgü zorluklara ve bölüme ait görevlere sahip. Oynanış ise temelinde aynı kalıyor fakat görevlerin çok da yenilikçi olduğunu söyleyemem. Genellikle bir bölgeyi koruyor, bir şeyi topluyor ya da belli sayıda zombi öldürüyorsunuz. Tüm bunların keyifsiz olduğunu söylemiyorum fakat herhangi bir orijinallik de barındırmıyor.

World War Z’de durmak bilmeyen tek şey ise sürü halinde gelen zombiler. Eğer filmi izlediyseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Filmde de zombiler akın akın geliyordu ve sürü halinde adeta bir kule oluşturuyorlardı. Aynı durum World War Z’de de geçerli ve ekranı dolduran zombi sayısı Dead Rising’i bile utandıracak cinsten. Hatta onun üç katı diyebilirim.

Yüzlerce zombi – zeke etrafınızı sarıyor ve bundan kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi şey sessizce seyahat etmek. Zombiler genellikle üçlü dörtlü gruplar halinde dolaşıyor fakat bir hata yapıp yüksek ses çıkarırsanız, bir araya gelip daha büyük bir sürü oluşturuyorlar, ardından her açıdan etrafınızı kuşatmaya başlıyorlar. Sonunda üst üste yığılarak dev bir piramit oluşturuyorlar ve yarattıkları görüntü gerçekten etkileyici.

Geliştirici bu konuda iyi iş çıkarırken, detaylara da oldukça önemli gösterilmiş. Hiçbir zombi birbirine benzemiyor ve her biri farklı kıyafetlere, görünüşlere sahip. Teknik olarak bu kesinlikle övülmesi gereken bir nokta ve günümüzde çok büyük bütçeli yapımlar bile NPC farklılıklarına önem göstermiyor.

blank

World War Z’de 5 farklı zorluk seviyesi var. Beginner ile başlıyor ve Insane ile de zirveye ulaşıyor. Zorluklar arasındaki farklar gece ile gündüz gibi. Örneğin kolay zorlukta dost ateşi sorun yaratmıyor ve mağazalarda bolca materyal bulabiliyorsunuz. Insane zorluğunda ise her şey daha acımasız hâle geliyor, takım arkadaşınızın kurşunları size isabet ederse kolaylıkla ölebiliyorsunuz ve materyal bulmak da zorlaşıyor. En kötüsü ise öldüğünüzde arkadaşınız sizi canlandıramıyor.

Oyunda toplam 6 sınıf bulunuyor: Gunslinger, Hellraiser, Medic, Fixer, Slasher ve Exterminator. Her bir sınıfın 30 farklı geliştirme seçeneği bulunuyor ve ne kadar oynarsanız, o kadar fazla şey açabiliyorsunuz. Sınıfların arasında önemli farklar var ve bunu hissettiriyorlar. Her birinin kendilerine göre artıları ve eksileri var.

Zayıf hikayesine ve bazı teknik sorunlara rağmen genel anlamda World War Z’in bu oyun uyarlaması iyi iş çıkarıyor. Mekaniklerinin derinliği, yüksek tansiyonlu oynanışı ve sunduğu co-op deneyimi eksik yönlerin üstünü kesinlikle kapatıyor. Left 4 Dead oyunlarını özleyenlere ve değişiklik arayanlara World War Z’i kesinlikle tavsiye edebilirim.

Artıları:

  • Oynanış çeşitliliği
  • Farklı modlar
  • Görülmemiş sayıda ekranı kaplayan zombi
  • Ortalama üstü görsel ve işitsel tasarım
  • Tekrar tekrar oynayabilme imkanı

Eksileri:

  • Bazı teknik sorunlar
  • Sıradan hikâye

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol