Windows 11 Sevildi mi? İşte Anket Sonuçları!

177 ülkeden kullanıcılarla yapılan bir anket, Windows 11'in büyük bir başarı olabileceğini gözler önüne serdi. Ankete katılanların çoğu yeni görünümü ve özellikleri övdü ancak Internet Explorer'ın eksikliği bazı kullanıcıları sinirlendirdi.

İster varsayılan tarayıcı değişikliği, ister görünen macOS ilhamı ile ilgili olsun, Windows 11 hakkında etrafta dolaşan bazı olumsuz görüşler mevcut ancak WindowsReport tarafından gerçekleştirilen ve 177 ülkeden 11 binden fazla kullanıcının katıldığı bir Windows 11 araştırması, yeni işletim sisteminin ne kadar sevildiğini gözler önüne serdi.

Windows 11 Sevildi mi?

Kullanıcılar Windows 11’den Memnun

Grafiklerden de görebileceğiniz gibi, kullanıcıların yarısından fazlası yani yüzde 53’ü yeni sistemi dört gözle bekliyor, yüzde 21’i öncekine benzer olduğunu düşünüyor ve yüzde 6’sı macOS ile benzerliğine dikkat çekiyor. Bazı katılımcılar, yükseltme (yüzde 13) veya beklenen daha büyük değişiklikler (yüzde 7) ile ilgilenmiyor.

Başka bir ilginç grafik, kullanıcıların yeni Windows hakkında en çok neyi sevdiğine dair verileri de ortaya çıkardı. Önceki soruya verilen yanıtların yüzde 6’sının belirttiği gibi, macOS çözümlerine çok benzemekle suçlanan yeni Başlat çubuğunu, katılımcıların yüzde 35’i fazlasıyla beğenmiş. Kullanıcıların yüzde 26’sı Windows’ta Android uygulamalarını çalıştırma seçeneğini taktir etti.

Windows 11 Sevildi mi?

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Kızdırdı

Yeni sistemin gereksinimleri söz konusu olduğunda, kullanıcıların yüzde 44’ü donanımlarını Windows 11 için yükseltmeye ihtiyaç duymadığını söyledi ancak, yanıt verenlerin yüzde 34’ü donanımlarının resmi gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı konusunda hiçbir fikre sahip değil. Kullanıcıların yüzde 20’sinin donanımları sistemi çalıştırmak için çok zayıf ve yüzde 10’u PC Sağlık Kontrolünü çalıştıramadı. Bu, bilgisayarınızın Windows 11 gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edebileceğiniz bir araç. Aracı, burada bulabilirsiniz.

Bu yüzde 10’dan biriyseniz, nedeni muhtemelen TPM 2.0 yongası. Sistem gereksinimleri duyurusu bağlamında bahsedildi, bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Yine de ankete katılanların yüzde 42’si bunun ne olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değil.

Windows 11 Sevildi mi?

Windows’un yeni sürümünde kullanıcıların neler kaçıracağı sorusuna verilen yanıtlar da ilginç. Hiçbir şeyi kaçırmayanların yüzde 33’ü dışında, kırpma olaylarından fazlasıyla bahsedildi (kullanıcıların yüzde 18’i), ardından ankete katılanların yüzde 11’i tarafından belirtilen Internet Explorer ve Skype konuşuldu. Geri kalanlar ise Paint 3D, OneNote ve 3D Viewer’dı.

Özetlemek gerekirse, genel tutum kesinlikle olumlu. Tek endişe, ankete katılanların yüzde 20’si olan sistemi çalıştıramayacak olan kişilerin yüzdesi ancak, bu sayıya Windows 10’un 2025’e kadar destekleneceği gerçeği merceğinden baktığınızda, donanımlarını yükseltmek veya değiştirmek için çok zamanları olacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol