Windows 11, Windows 10’dan Çok Daha Hızlı Olacak

Windows 11, bellek, işlemci ve disk kullanımını önemli ölçüde azaltacak. Bu nedenle, yeni işletim sisteminin piyasaya sürülmesinden bir ay önce Microsoft'tan Steve Dispensa, konu hakkında detayları açıkladı.

Uzun süredir bildiğimiz gibi, Windows 10 için bir güncelleme biçiminde yayınlanacak olan Windows 11‘in yayınlanmasına bir aydan az bir süre kaldı.

Microsoft, daha yeni işletim sistemine geçmek için geçerli bir neden vermenin zamanının geldiğini düşündü. Kurumsal Yönetim Başkan Yardımcısı Steve Dispensa, Windows 11’in performansının önceki modele göre çok önemli bir gelişme olduğunu garanti etti. YouTube’daki yeni bir videoda iddia ettiği gibi, yeni işletim sistemi ortalama işlemci kullanımını yüzde 37 ve bellek kullanımını yüzde 32 oranında azaltacak.

Windows 11

Windows 11 Bilgisayarı Yormayacak

Bu optimize, işlemlerin önceliğine bağlı olarak işlemci gücünü ve belleği çok daha iyi tahsis etmesi beklenen yeni bir kaynak yönetim sisteminden kaynaklanacak. Pratikte bu sistem ile, arka planda çalışan uygulamalar, bilgisayarı Windows 10’da olduğu kadar yavaşlatmayacak. Bu aynı zamanda tarayıcı için de geçerli olacak. Etkin olmayan sekmeler sistem kaynağını daha optimize şekilde tüketecek.

Dispensa, sistemi uykudan hızlı bir şekilde uyandırmaya da vurgu yaptı. Yukarıda bahsedilen öncelikli sistemin bilgisayarın “uyanmasını” yüzde 25 hızlandırması ve 8. nesil Intel işlemcilerle veya daha yenisiyle donatılmış makinelerde Windows 11’in neredeyse anında çalışmaya döneceğini söyledi. Bunun AMD işlemciler ile nasıl çalışacağından hiç söz edilmedi ancak Dispensa, W11‘in disk üzerindeki yükü de azaltacağını ve bu da daha düşük güç tüketimi ve daha uzun ömür anlamına geleceğini ekledi.

Kararsız kullanıcıları yeni Windows’a geçmeye teşvik etmesi gereken tek haber bu değil. Windows 11, NVMe SSD sürücülerinin gücünden tam olarak yararlanmamızı sağlayacak görsel değişiklikler, mobil uygulamalar için destek ve DirectStorage işlevi sunacak.

Windows 11, 5 Ekim‘de Windows 10 için bir güncelleme olarak piyasaya sürülecek ve ancak o zaman vaat edilen değişikliklerin gerçek ölçeğini ve önemini öğreneceğiz.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol