Windows 10 Güncellemeleri Artık Daha Kısa Sürecek

Microsoft'un Windows 10 için çıkardığı güncellemeler artık çok daha kısa sürede yüklenecek.

Microsoft, Windows 7 ve 8.1 sürümünü kullanan bilgisayarları Windows 10’a yükseltmeye zorladığı için bazı kullanıcılarından yoğun tepki çekmişti. Şimdilerdeyse Windows 10 işletim sistemini daha da yaygınlaştırmaya çalışan dev teknoloji şirketi, dağıtılan yeni güncellemelerin çok daha kısa sürelerde yüklenebilmesi için düğmeye bastı.

Senede en az 2 kez kapsamlı bir güncelleme çıkaran Microsoft‘un yürüttüğü Windows Insider programının başındaki Dona Sarkar, Twitter üzerinden kendisine “Windows 10’u seviyoruz, ama yeni güncellemelerin yüklenme sitesini 2-3 saatten en fazla 1 saate çekme imkânı olamaz mı?” diye soran kullanıcıya şu cevabı verdi: Her kullanıcının menfaatine olan bu özellik, geliştirici ekibimize hayata geçirmeleri için bastırdığımız bir konu.

Ortalama 3 saat süren kapsamlı güncellemelerin yalnızca 1 saat gibi kısa bir süre zarfında tamamlanacak oluşu, kesinlikle iyi bir haber. Özellikle de güncelleme esnasında bilgisayarlar sürekli kendini yeniden başlattığı için hiçbir işlem yapılamadığını hesaba katarsak…

Güncellemelerin dosya boyutu azaltıldı

Dürüst olmak gerekirse Microsoft, güncellemeler üzerine kapsamlı çalışma yürüten ve kullanıcılarını mağdur etmemeye çalışan sayılı teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. 2016‘nın başlarında Creators güncellemesini dağıtan dev firma, dosya boyutunda önemli miktarda küçültmeye gitti.

Bu tarihten sonra dağıtılan her bir güncellemede yalnızca yeni eklenen özelliklerin barındırıldığı ufak dosyalar bilgisayarlara dağıtıldı. Tam sürümü sıfırdan indirmektense çok daha küçük boyutlu kurulum dosyalarını indiren kullanıcılar, internet trafiğinden tasarruf etme imkânını da yakalamış oldu.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>