Valve Steam Deck Yeni Detaylarını Paylaştı

Valve yeni taşınabilir oyun bilgisayarı olan Steam Deck hakkında yeni detaylar paylaştı.

Nintendo’nun Switch modelinin başarısı sonrasında Valve’de kendi taşınabilir oyun bilgisayarı olan Steam Deck’in duyurusunu gerçekleştirmişti. Son olarak çıkışı iki ay ertelenen Valve Steam Deck yeni bilgilerle karşımızda.

Kısa bir süre önce gerçekleşen etkinlikte Valve Steam Deck yeni detaylarını paylaştı. Paylaşılan bilgiler arasında konsolun işlemcisine dair veriler de bulunuyor.

Valve Steam Deck Yeni

Valve Steam Deck Yeni AMD Aerith İşlemciyle Gelecek

Valve Steam Deck gücünü AMD’nin AMD Aerith isimli işlemcisinden alıyor. Bu işlemci 2,4 GHz ile 3,5 GHz arasında değişken saat hızlarına ulaşabilirken, AMD’nin Zen2 mikro mimarisi temelli 4 çekirdekli olarak karşımıza çıkıyor. Valve işlemcide yer alan değişken hızın cihazın sürekli en üst performans sunması yerine sabit ve kararlı bir hız sunmasını istedikleri için bulunduğunu belirtti.

valve steam deck yeni detaylarini paylasti 3

Steam Deck’e güç verecek işlemci, 4 ila 15W arasında bir TDP değerine sahip olacak. Valve işlemcinin tüketebileceğinden daha fazla enerji için herhangi bir kısıtlamanın olmayacağını açıklamış olsa da geliştiricilerin yine de oyunlarının güç tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.

Cihazın sürekli olarak aynı performansı sunacağını belirten Valve açıklamasında, “Oyununuzun ilk on saniyede aldığı performans, muhtemelen iki saat sonra elde edeceğiniz performansla aynı olacak, hatta prize takılıysanız süresiz olarak aynı performansı elde edeceksiniz.” sözlerine yer verdi. Valve cihazın bataryasının uzun ömürlüğü olduğunu ancak yine de geliştiricilerin ve kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Bellek tarafında en iyi verimliliği sunduğu için LPDDR5 teknolojisini kullandığını açıklayan Valve, çoğu oyunun 12 GB RAM’de çalışabileceğini ve hatta 8 GB RAM’de de oynanabileceğini belirtti. Valve Steam Deck Yeni oyunlara da hazır olması için RAM’i 16 GB kapasiteye çıkartmaya karar verdiklerini belirtti.

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol