Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Valorant Secure Boot Etkinleştirilmeden Oynanabilir Mi?

Popüler nişancı oyunu Valorant, Windows 11'de Secure Boot (Güvenli Önyükleme) etkinleştirmeden oynanabilir mi? Konuya dair bilmeniz gereken her şeyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan takım tabanlı taktiksel nişancı oyunu Valorant, dünya çapında 25 milyondan fazla oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden FPS, geçtiğimiz yılın mart ayında Windows 10 öncesindeki sürümlere desteğini sonlandırmıştı.

Bu kapsamda Valorant ve hile önleme yazılımı Vanguard, güvenlik nedenlerinden ötürü Windows’un 7, 8 ve 8.1 sürümlerinden kaldırılmıştı. Oyunculara, yeni güvenlik özelliklerini ve yamalarını kullanabilmeleri için Windows’un daha güncel sürümlerine geçmesi çağrısında bulunan Riot, Valorant oynamak için Windows 11‘e geçişi zorunlu kılmıştı.

Valorant Secure Boot Olmadan Açılır Mı?

Ayrıca bilgisayarınızda TPM 2.0 ve UEFI Secure Boot özelliklerinin de açık olması gerekiyor. Aksi takdirde oyunu çalıştıramıyorsunuz. Bu koşulu göz ardı etmeniz durumunda, oyunun anti-hile sistemi olan Vanguard rastgele bir hata kodu gösterecek ve sizi çevrimiçi oturumdan atacaktır. Peki, Valorant Secure Boot olmadan oynanabilir mi?

valorant secure boot

Güvenli Önyükleme, Microsoft tarafından geliştirilen ve bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı başlattığınızda kötü amaçlı yazılımların yürütülmesini engelleyen özel bir güvenlik özelliğidir. Bu nedenle, sisteminizi yetkisiz erişime karşı korumak istiyorsanız güvenli önyüklemenizi her zaman etkin tutmanız şiddetle tavsiye edilir.

Riot, oyuncuların Valorant‘ta haksız bir avantaj elde etmek için herhangi bir üçüncü taraf hilesi kullanmadığından emin olmak için Secure Boot’u aktif etmeyi zorunlu kılıyor. Tekrardan yukarıdaki soruya dönersek, Riot Games ne yazık ki oyuncuların Güvenli Önyükleme‘yi etkinleştirmeden Valorant oynamasına izin vermiyor. Windows 11’de Secure Boot etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Secure Boot Nasıl Etkinleştirilir?

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve UEFI/BIOS ayarlarına girmek için Esc, F10 veya F11 tuşlarından birine basın.
  • BIOS’a girdikten sonra, Güvenlik veya Önyükleme sekmesine gidin.
  • Secure Boot seçeneğini bulun ve etkinleştirin.
  • Son olarak, klavyenizdeki F10 tuşuna basın ve tüm değişiklikleri kaydetmek için Tamam‘a tıklayın.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.