Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Valorant Donanım Banı Nasıl Kaldırılır? (HWID Ban)

Dünyanın en popüler nişancı oyunlarından Valorant'ta çeşitli nedenlerden ötürü hesabınız askıya alınabilir. Bu rehberimizde, kendinizi böyle bir durumun içinde bulursanız neler yapabileceğinizi ele alıyoruz.

Valorant ban kaldırma, birçok oyuncu tarafından merak edilen bir konu. Özellikle anakart kaynaklı Valorant donanım banı kaldırma, diğer askıya almalar içinde çetrefilli olanı. Çünkü IP adresiniz dışında, sisteminizde benzersiz kimlik numarasına sahip bir donanım parçası da yasaklanır. Bu noktada bir konuya açıklık getirmekte fayda var. HWID ban, hesap banından farklıdır.

Eğer donanım kimliğiniz banlanırsa, aynı bilgisayardan bir daha Valorant oynayamazsınız. Fakat hesabınız askıya alınırsa, aynı bilgisayarda farklı bir hesap açarak oyuna erişebilirsiniz. Diğer oyun şirketleri gibi Riot Games de hilecileri oyun içinde yasaklamanın daha iyi ve daha etkili yollarını arıyor. Bu yüzden son birkaç yılda oyuncuları donanım parçalarına dayalı olarak HWID ile kalıcı olarak yasaklamaya başladı.

Yukarıda söylediğim gibi, Valorant HWID banı esas olarak oyun içi hile yapanlar ve topluluk kurallarını çiğneyen kişiler için geçerlidir. Fakat kullanıcıların bariz bir sebep olmaksızın haksız yasaklamalarla karşılaştıkları zamanlar da olur. Bu rehberde, Valorant donanım banı kaldırma işlemlerini ayrıntılı olarak anlattık.

 • Önemli Uyarı: İçeriğimiz yalnızca eğitim ve araştırma amaçlı olup, bu yöntemleri ve teknikleri kullanmanızı teşvik etmez.

Valorant Donanım Banı Kaldırma (HWID Ban)

1- Valorant’ı Kaldırın ve Bilgisayarınızdaki Tüm İzleri Temizleyin

valorant donanım banı kaldırma

Valorant’ta HWID banı yediğinizde yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, oyunu tamamen kaldırmak ve ilgili her bir dosyayı temizlemektir. Bilgisayarınızda sizi donanım yasağı ile ilişkilendirebilecek hiçbir dosyanın kalmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunun için Denetim Masası‘na gidin ve Program Kaldır‘ı seçin. Listeden Valorant‘ı bulduktan sonra üzerine sağ tıklayın ve Kaldır‘a basın. Sırada, bilgisayarda Valorant ile uzantılı tüm dosyaları silmek var. Bunun için aşağıdaki konumlara gidin ve oyunla alakalı dosyaları bulup kaldırın.

 • C:\Program Files (x86)
 • C:\Program Files
 • C:\%userprofile%\Documents\
 • C:\%localappdata%
 • C:\%programdata%
 • C:\Users\%username%\AppData\Local

Üçüncü adım olarak, Windows + R tuşlarına basın ve regedit yazın. Bir pencere açılacaktır. Şimdi aşağıdaki konumların her birini kopyalayıp kayıt defteri arama çubuğuna yapıştırmanız ve ardından Valorant ile ilgili tüm klasörleri aramanız ve silmeniz gerekecek.

valorant ban

 • HKEY_CURRENT_USER\Software\
 • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\
 • HKLM\Software\WOW6432Node\

Her konumda, sol tarafta çok sayıda klasör göreceksiniz. Valorant ile ilgili herhangi bir klasöre sağ tıklayın ve silin.

2- HWID Kayıt Defteri Anahtarını Yeniden Adlandırın

valorant ban kaldırma talebi

Donanım için Valorant ban kaldırma işlemindeki ikinci adımda birkaç kayıt defteri anahtarını düzenlemeniz gerekecek. Klavyenizde Windows + R tuşlarına basın, sol altta küçük bir pencere görünmelidir. Regedit yazın ve enter tuşuna basın. Şimdi şu yolu kopyalayın ve ardından üst taraftaki arama çubuğuna yapıştırın: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography

Ücretsiz GUID oluşturmak için bu web sitesine gidin ve Generate some GUIDS butonuna tıklayın. Kayıt penceresinin sağ tarafında MachineGuid anahtarını görmelisiniz. Üzerine çift tıklayın, GUID’i oluşturulanla değiştirin ve Tamam’ı tıklayın. Şimdi bu yolu kopyalayın ve üst taraftaki arama çubuğuna yapıştırın: Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\IDConfigDB\Hardware Profiles\0001

valorant HWID ban

Tekrardan GUID oluşturma sitesine gidin ve yeni bir tane oluşturmak için aynı düğmeyi tıklayın ve çıkan donanım kimliğini kopyalayın. Kayıt penceresinin sağ tarafında yer alan HwProfileGuid anahtarının üzerine çift tıklayın, kimliği oluşturulanla değiştirin ve Tamam’ı tıklayın.

3- Sabit Diskinizin Seri Numarasını Değiştirin

valorant anakart banı

Microsoft’un sunduğu VolumeID hizmeti sayesinde diskinizin seri numarasını / donanım kimliğini kolayca değiştirebilirsiniz. Bu adım, Valorant ban kaldırma işlemi için kritik bir önem taşır. Zira sabit diskler, donanım yasağında kara listeye alınan en yaygın parçalardan biridir. VolumeID’yi indirdikten sonra zip dosyasını açıyorsunuz. Bilgisayarınız 32 bitse Volumeid.exe, 64bit ise Volumeid64.exe dosyasını masaüstüne atıyorsunuz. Üzerine tıklayın lisans sözleşmesini kabul ediyorsunuz.

Daha sonra Windows + R tuşuna basıp çıkan kutucuğa cmd yazarak komut istemini açıyorsunuz. Komut satırına vol veya volumeid yazıyorsunuz. Çıkan seri numarasını kopyalıyoruz. Şimdi ise cmd’yi yönetici olarak açıyoruz. İlk iki komut satırına cd yazıp enter’a bastıktan sonra cd users yazın. Diğer satıra cd (kullanıcı adınız) komutunu girin. Onun altına cd Desktop yazın. Son olarak Volumeid yazın. Buraya kadarki komutlar sırasıyla şöyle görünmeli:

D:\Windows\system32>cd

D:\Windows\cd

D:\cd users

D:\Users>cd berk (kendi kullanıcı adınız)

D:\Users\Berk>cd Desktop

D:\Users\Berk\Desktop>Volumeid

Daha sonra disklerinizi istediğiniz rakam ve sayılarla değiştirin. Örneğin; önceki Volume Serial Number AB98-1233 ise yalnızca son iki rakamını değiştirip AB98-1211 yapabilirsiniz. İşlemi başarıyla tamamladığınız takdirde HDD serial numarasını değiştirdiğinize dair bir mesaj alacaksınız.

4- MAC Adresinizi Değiştirin

valorant ban kaldırma

Bir HWID yasağında IP adresinden sonra banlanan bir sonraki şey MAC adresidir. Bu nedenle farklı bir adresiniz olduğundan emin olmalısınız. Aşağıda, Windows’ta MAC adresinizi nasıl değiştireceğinize ilişkin adım adım talimatları bulabilirsiniz:

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Ağ ve İnternet’e tıklayın.
 3. Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir’e basın.
 4. Birincil internet bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 5. Microsoft Ağları İçin İstemci’ye tıklayın ve Yapılandır’a basın.
 6. Gelişmiş sekmesine gidin ve Ağ Adresi seçeneğine tıklayın.
 7. Şimdi Browserling‘e gidin ve yeni bir MAC adresi oluşturun. Bu adresi kopyalayın ve Ağ adresi kutusuna yapıştırın.
 8. Tamam’ı tıkladığınızda birkaç saniye/dakika süreyle bağlantınız kesilecek ve ardından yeniden gelecektir.

5- Yeni Bir Valorant Hesabı Oluşturun veya Satın Alın

valorant hesabı

Valorant ban kaldırma işlemindeki bir sonraki adımımızı, yeni bir hesap oluşturmak veya Oyun Alışveriş gibi bir web siteden ucuz Valorant hesabı satın almak oluşturuyor. Yeni hesap oluşturacaksınız, en sık kullanılan mail servislerini (Gmail. Hotmail, Yahoo vb.) tercih edin. Aynı şey telefon numarası için de geçerli. Web sitelerinde bulacağınız ücretsiz numaraları kullanmayın. Bunun yerine, daha önce hiçbir Valorant hesabında kullanılmamış olan gerçek bir telefon numarası bulmaya çalışın.

6- Valorant’ı İndirin ve Kurun

Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra sıra Valorant‘ı yeniden bilgisayara indirip kurmakta. Bunun için oyunun resmi web sitesine gidin ve yeni hesabınızla giriş yapın.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere bu yöntemleri kullanmanızı teşvik etmiyoruz. Donanımlarınızın kimliklerini değiştirmek yerine yenilerini almayı düşünürseniz, ana kartı, SSD/HDD’yi, ağ kartı ve bazı durumlarda işlemciyi değiştirmeniz gerekir. Ayrıca Valorant donanım banı kaldırma talebinde de bulunabilirsiniz. HWID yasağının süresini tahmin etmek çok güç. Bu genellikle, en başta neden banlandığınıza bağlıdır.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

1 Yorum

 1. Dignity

  winrar dosyasındaki 64 bit olan dosya açılmıyor defalarca tıklıyorum tıklayıp bekliyorum ama hala açılmıyor cmd ye yazdığımda da olmuyor mantık olarak bunun bi çözümü yokmudur hocam??

  0
  0
  Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.