Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

V Rising Başlangıç Rehberi: Vampirliğin Temelleri

V Rising başlangıç rehberimiz ile oyuna rahat ve kolay bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu rehberi okuyarak rakipleriniz bir adım önünde olun ve vampir olarak nasıl hayatta kalınacağını öğrenin.

V Rising rehberi ile rakiplerinizin önüne geçin. Stunlock Studios’un en yeni oyunu, oyuncuları kayıp bir imparatorluğu yeniden inşa etmek isteyen bir vampirin yerine koyan bir hayatta kalma oyunu olan V Rising. Oyun henüz erken erişim ve birçok oyuncunun nasıl ilerlemesi gerektiğine dair kafası karışık.

V Rising başlangıç rehberi ile erken oyun dönemini rahatlıkla atlatabilir ve hızlıca gelişebilirsiniz. Bu ipuçları ile, oyunun ilk birkaç saati nasıl geçirmeniz gerektiğini, kafanız karışmadan öğreneceksiniz. Bununla birlikte, verdiğimiz bilgiler sizlere Vardoran dünyasında ilerledikçe de lazım olacak. Tüm bu bilgileri bir araya getirdiğinizde harika bir imparatorluk kurabileceksiniz.

V Rising Türkçe Başlangıç Rehberi

V Rising Başlangıç Rehberi
Oyunun temellerini anlatıyoruz.

Bu rehberimizde bilmeniz gereken temel bilgilerin üzerinden adım adım geçeceğiz. Güneşten nasıl kaçılır, kan tipleri nelerdir, ekipman seviyesi nasıl artırılır ve nasıl seviye atlanır gibi soruların cevaplarını şu sıra ile bir araya getirdik:

 • Güneşten Kaçının
 • Ekipman Farklarını İyi Öğrenin
 • Kan Tipi ve Seviyesini Sürekli Takip Edin
 • Blood Altar Kullanmayı Öğrenin
 • Haritayı Avantajınıza Çevirin
 • Düşmanlarınızı İyi Tanıyın

Güneşten Kaçının

V Rising Başlangıç Rehberi
En büyük düşmanınız güneş olacak.

V Rising‘deki ilk ölümünüz, gökyüzündeki dev ateş topunun ellerinden gelecek. Sizin bir kan emici olduğunuz gerçeği göz önüne alındığında, güneş bu oyunda çok önemli bir faktör olacak. Çoğu kurguda, bir vampirin ana zayıflığı güneş ışığıdır ve bu, V Rising’de de geçerli. Güneşle başa çıkmak için mümkün olduğunca gölgede kalın. Bazen bir ağacın altında dakikalarca beklemeniz gerekse bile orada saklanın ve bekleyin.

Tabii gün geçtikçe güneş saate göre hareket edecek, bu nedenle gölgeli yeriniz her zaman aynı kalmayacak. Bu sorunla mücadele etmek için, özellikle üssünüzde Mist Brazier inşa edebilirsiniz. Bu yapıyı kemikle doldurduğunuzda, tüm güneş ışığının belirli bir alana nüfuz etmesini engelleyen bir sis yayacak. Üssünüzü bunlarla doldurmak, gün boyunca üssünüzde çalışmaya devam etmenizi sağlayacak. Dışarıda ise ağaçlara sığının.

Ekipman Farklarını İyi Öğrenin

V Rising Başlangıç Rehberi
Farklı ekipmanların farklı işlevleri olacak.

V Rising’de tamamlamanız gereken en erken görevlerden biri, farklı türde teçhizatlar yapmak. Zırhtan silaha kadar bu donanımı, kaynakların toplanmasına ve düşmanlarla daha verimli bir şekilde savaşmanıza yönelik olarak sürekli bir şekilde değerlendirilmesi gerek. Verimlilikten bahsetmişken, her ekipmanın farklı bir yeteneğe sahip olduğunu bilin.

Örneğin balta ile daha çok odun toplayabilirsiniz. Gürz ile taş toplayın, kılıç ile bitki kesin ve mızrak ile savaşa girin. Mızrak, tartışmasız üretmeniz gereken ilk ekipmanlardan bir tanesi. V Rising’in belirli bir görevi yok, bu yüzden boş durmayın, sürekli gelişmeye bakın. Mızrakların tüm düşmanlara yüzde 25 daha fazla vurduğunu belirtelim.

Kan Tipi ve Seviyesini Sürekli Takip Edin

V Rising Başlangıç Rehberi
Kan tipinize dikkat edin.

V Rising rehberimizin en önemli kısmına geldik. Oyunun en özgün yönü, kan tipiniz ve genel kan seviyeniz. Ekranınızın altında, tam ortasında, içinde kan olan bir küre göreceksiniz. Bu, mevcut kan seviyenizin ne olduğunu size gösterecek. Solmaya başlamamak ve sağlığınızı kaybetmemek için seviyeyi mümkün olduğunca yüksek tutun. Kan doldurmak için canlıların kanını emeceksiniz.

Farklı düşmanlarla beslenmek de kan tipinizi değiştirecek. Ekranınızdaki kan küresinin üzerine gelerek o anda hangi kan tipine sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Tüm kan tiplerinin farklı avantajları mevcut. Örneğin işçi kanı içerseniz daha çok kaynak toplama bonusu alacaksınız. Düşmanlardan beslenmek için canları azaldığında, ‘Feed‘ tuşuna basmanız yeterli.

Blood Altar Kullanmayı Öğrenin

4 5
Boss keserek yeni beceriler edinin.

Şimdi ise V Rising Blood Altar rehberimize gelelim. Üssünüz Castle Heart ile çalışmaya başladığında, farklı istasyonlar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu istasyonlardan birine, üssünüz için hayati bir katkı olan Blood Altar olacak. Blood Altar, esasen V Rising’in boss takipçisi. Onunla etkileşime girerek, o anda bulunduğunuz bölgedeki mevcut tüm bossları görebilirsiniz.

Boss takibi başlayınca, havada bir kan izi oluşmaya başladığını göreceksiniz. Bu kan izi, takip ettiğiniz boss’un nerede olduğunu gösterecek. V Rising’de boss takip etmek basit. Kanın yönünü takip edin ve bir süre sonra boss karşınıza çıkacak. Boss’ları yendikçe, üssünüzde sizin için daha fazla içeriğin kilidi açılacak. Ayrıca, yendiğiniz boss, kullanmanız için farklı yetenek ve becerilerin kilidini açacak.

Haritayı Avantajınıza Çevirin

V Rising Başlangıç Rehberi
Oyunun haritası her zaman aynı.

Valheim gibi diğer hayatta kalma odaklı oyunlardan farklı olarak, V Rising’deki harita prosedürel olarak oluşturulmaz. Bunun yerine, oyundaki tüm ilgi çekici noktalar, boss’lar ve diğer yerler için belirlenmiş konumlar mevcut. Haritayı açarsanız, çeşitli ilgi çekici noktaları tam olarak nerede bulabileceğinizi gösteren farklı sarı daireler olacak. Anlaşılır hale gelmesi ve ilgi çekici noktaları sunması için haritayı keşfetmeniz gerekecek.

Haritanın en iyi özelliklerinden biri, V Rising’in dünyası olan Vardoran’ın farklı alanlarında hangi kaynakların mevcut olduğunu görebilmeniz. Dışarı çıkmaya karar verirseniz, orada ne olabileceğini görmek için ilgi çekici noktaların üzerine gelin. Tabii ki, leather veya whetstone gibi bazı kaynakların yerini öğrenmek biraz daha zor ancak onları da craft etmek pek zor değil.

Düşmanlarınızı İyi Tanıyın

V Rising Başlangıç Rehberi
Düşman seviyelerine dikkat.

Eğer güneş sizi öldürmezse, V Rising’in düşmanları sizi kesinlikle bir veya iki kez yeniden doğmaya zorlayacak. Bunun nedeni genellikle sizden çok daha yüksek seviyede bir düşmanla karşılaşmanız olacak. Haritada bulundukları yere kıyasla V Rising’de düşman seviyelerinin tam olarak nasıl çalıştığı belli değil. Seviyelendirilmiş herhangi bir düşmanın haritanın herhangi bir yerinde ortaya çıkma şansı mevcut.

Bir düşmanın turuncu veya kırmızı bir sağlık çubuğu varsa bu, onlar sizden daha yüksek bir seviye demek. Muhtemelen hala bu düşmanlarla savaşabilir ve onları öldürebilirsiniz ancak bu zor olacak ve HP’nizin bir kısmını tüketecek. Adında kafatası olan bir düşmanla karşılaşırsanız, sizden çok daha yüksek bir seviye demek, oradan hemen uzaklaşın. Seviyesini gördüğünüz düşmanları ise hemen avlayabilirsiniz.

BONUS: V Rising İpuçları

V Rising
Bu önemli bilgilere bakmadan geçmeyin.
 • Saldırmak için sol tıklamayı basılı tutabilirsiniz. Aynı şey odun kesmek gibi işlemler için de geçerli.
 • Her bir ganimet için etkileşim düğmesine bir kez dokunmak zorunda kalmadan hepsini tek seferde almak için etkileşim düğmesini basılı tutabilirsiniz.
 • Mevcut kan gruplarını ve kan kalitelerini görmek için düşmanların üzerine farenizi götürün.
 • Sandık penceresinde sandık adının yanındaki simgeye tıklayarak sandıkları yeniden adlandırabilirsiniz.
 • V Rising’te at sırtında dövüşebilirsiniz ama bu riskli. Hasar alırsanız, attan düşersiniz.
 • Erken bir patron olan Rufus The Foreman‘ı yendikten sonra bir Olta üretebilirsiniz; Sonra suda kabarcık gördüğünüz her yerde Olta kullanabilirsiniz.
 • Mini haritayı yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için mini haritanın yanındaki artı ve eksi simgelerini tıklayın. Mini haritanın yönünü sabitlenecek şekilde değiştirmek veya oyuncunun yönüne göre değiştirmek için kilit simgesine de tıklayabilirsiniz.
 • Yetenek seçme ekranından, vampir güç çarkınızda gösterilen yetenekleri yeniden sıralayabilirsiniz.
 • Saldırı hızınızı artıran Blood Rage gibi yetenekler, daha hızlı odun kesmek ve kayaları çıkarmak için de harika bir yöntem.

V Rising başlangıç rehberimizin sonuna geldik. Oyuna henüz başlamadıysanız ve ilginiz çektiyse, Steam‘den 32 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve rehber içeriği için bizleri takip etmeyi unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.