Twitch’in Yeni Özelliği Yayıncıları İkiye Böldü

Popüler canlı yayın platformu Twitch, yayıncıların izleyicilerin kanal aboneliğinden çıkma nedenlerini görmelerini sağlayan yeni bir özelliği devreye aldı.

Son dönemde, Türkiye’deki çeşitli yayıncıların karıştığı bit dolandırıcılığı ile gündeme gelen Twitch, platforma yeni bir özellik ekledi. Buna göre yayıncılar artık izleyicilerin kanal aboneliğinden çıkma nedenlerini görebilecek. abonelik iptalleriyle ilgili toplu ve anonim bilgiler, Kanal Analizi sayfasında yer alacak.

Temelde e-posta aboneliklerini iptal etme işlemi ile benzer çalışan Twitch’in yeni özelliği, yayıncıların izleyicilerin neden abonelikten çıkabileceğini ve içeriklerini buna göre nasıl değiştirebileceklerini anlamalarını sağlamayı amaçlıyor. Konuya dair platform tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yayıncılar, Neden Abone Kaybettiklerini Görebilecek

twitch'in yeni özelliği
Bazı yayıncılar, Twitch’in yeni özelliğinin yararlı olduğunu düşünürken, kimisi de anlamsız olduğunu savunuyor.

“İçerik oluşturucuların, topluluklarının davranışlarına ilişkin daha fazla şeffaflık istediğini duyduk. Topluluğunuzun bir aboneliği iptal etmesi gerekebilecek nedenleri anlamak, kanalınızın kontrol edebileceğiniz ve edemeyeceğiniz alanlarına odaklanmanıza yardımcı olabilir”

Twitch’in yeni özelliği, kullanıcıların abonelik iptali sırasında bir sebep sunmalarını şart koşmuyor. Ayrıca söz konusu verileri görüntüleyip görüntülememek de tamamen yayıncıya kalmış durumda. Bazı Twitch yayıncıları bu özelliğin faydalı oluğunu düşünürken, kimisi de yaygın gerekçenin maddi olacağını ve bunun zaten yayıncıların kontrolü dışında olacağı için verilerin önemsiz olduğunu savundu.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol