Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Türkiye’de Twitter’a Reklam Vermek Yasaklandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'ye temsilci atamayan sosyal medya platformu Twitter'a reklam yasağı getirdi.

Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü düzenleyip denetleyen merci olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), popüler sosyal medya uygulaması Twitter için dikkat çeken bir karara imza attı. Buna göre Türkiye’de vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler, platforma yeni reklam veremeyecekler.

Resmi Gazete’de yayımlanan Twitter reklam yasağı kararı şöyle:

“Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen eski unvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter) adlı sosyal ağ sağlayıcıya, Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesinin yasaklanmasına 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ek 4’üncü maddesinin ikinci fıkrası ve geçici 6’ncı maddesi gereğince karar verilmiştir”

Temsilci Atamayan Twitter’a Reklam Yasağı Geldi

twitter reklam yasağı

Yasağa rağmen Türkiye’de Twitter’a reklam veren mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilere 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek. Sosyal medya şirketi, 2020 yılındaki sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de şirket kurmuş ve ABD’de ikamet eden Kevin Cope adlı kişiyi temsilci olarak atamıştı. Buna karşın BTK’nın temsilci bildirilmediği için Twitter’a reklam yasağı getirmesi dikkat çekici.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Türkiye’nin Threads hesabında yaptığı açıklamada, Twitter’ın üç ay içinde bir temsilci atamazsa, bant daraltmasının olası bir sonraki adım olabileceğini belirtti. Temsilcilerin yasa çerçevesinde yükümlülükleri olduğunu ifade eden Sayan, “Türkiye’de günlük erişimi 10 milyondan fazla olan ve Twitter’ın da aralarında bulunduğu yabancı sosyal ağ sağlayıcılarının temsilcilerinin idari, teknik, finansal ve yasal sorumluluklarının tam olarak yerine getirilmesi gerektiği düzenlemesi yapıldı” dedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.