Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Kötüden İyiye Tüm Star Wars Oyunları – 2022

Star Wars serisi, çok sayıda oyun uyarlaması üretti ve bazıları harika olsa da, hepsi beklentileri karşılayamadı. Biz de serinin tüm oyunlarını bir araya getirdik.

Star Wars oyunları sandığınızdan çok daha fazla. Resmi olmayan oyunlar 1978’de başlamış olsa da, piyasaya sürülen ilk lisanslı Star Wars oyunu, 1982’de Atari 2600 için The Empire Strikes Back oldu; ilk filmin yayınlanmasından sadece beş yıl sonra. Star Wars, yalnızca Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi diğer büyük serilerle rekabet edebilen önemli bir varlık olmaya devam etti.

The Empire Strikes Back ile başlayan Star Wars oyunları serisi, FPS, MMORPG, aksiyon, macera ve bir avuç platform oyunu dahil olmak üzere çok sayıda farklı türe ayrıldı. Star Wars adını taşıyan 100’den fazla oyun olduğu için çok eski olanları aradan çıkararak hangilerini oynamanız hangilerini oynamamanız gerektiğine dair kötüden iyiye doğru bir liste hazırladık.

Tüm Star Wars Oyunları Listesi – 2022

Star Wars Oyunları
Hangi Star Wars oyunu oynanmalı?
 • E – Asla Oynanamanız Gereken Star Wars Oyunları
 • D – Belki Bakabileceğiniz Star Wars Oyunları
 • C – Boş Vakitte Gidecek Star Wars Oyunları
 • B – Tavsiye Ettiğimiz Star Wars Oyunları
 • A – Kesinlikle Oynanması Gereken Star Wars Oyunları

E – Asla Oynanamanız Gereken Star Wars Oyunları

Star Wars Oyunları
En kötüleri buraya aldık.
 • Star Wars: Masters of Teras Kasi: Masters of Teras Kasi’nin tek ilginç yönü kadrosu. Aksi takdirde, korkunç seviye tasarımları ve genellikle hantal mekaniklerle şimdiye kadar yapılmış en kötü tasarlanmış dövüş oyunlarından bir tanesi.
 • Star Wars: Rebel Assault 1 ve 2: Raylı nişancı konsepti genel olarak pek eskimedi ve her iki Rebel Assault oyunu da tür içinde eşit derecede kötü örnekler oldu. Yani bu Star Wars oyunlarının hiçbirini tavsiye etmiyoruz.

D – Belki Bakabileceğiniz Star Wars Oyunları

Star Wars Oyunları
Belki göz atabilirsiniz.
 • Star Wars: The Force Unleashed 2: Star Wars oyunları içeriğimizin bu kısmı The Force Unleashed 2 için biraz sert olabilir ancak orijinal oyuna kıyasla bu ikinci yapım geriye gitti. Oynanabilirliği söz konusu değil ancak oyunun beş saat süren uzunluğu kesinlikle affedilemez bir hataydı.
 • Star Wars: The Clone Wars: Vasatın tanımı adeta. Zamanı için korkunç değildi ancak hayranların The Clone Wars’ı oynamadan önce denemesi gereken onlarca oyun arasında bunu önermiyoruz.
 • Star Wars: Rogue Squadron 3 Rebel Strike: Tek başına bir oyun olan Rebel Strike, Rebel Assault kadar kötü değil ancak ilk iki oyun bağlamında ele alındığında, yeterince gelişmedi ve bomboş görevleri içeriyordu. Rogue Squadron 1 ve 2’nin de bundan aşağıya kalır yanı yok ancak bu bayağı kötü.

C – Boş Vakitte Gidecek Star Wars Oyunları

Star Wars Oyunları
Bunları boş zamanlarınızda denemenizi öneriyoruz.
 • Star Wars Shadows of the Empire: Shadows of the Empire, IG-88 ve her zaman popüler olan Boba Fett ile iki ultra ünlü patron karşılaşmasını barındırırken, büyüklük anları arasındaki hantallığı onu biraz geriye götürdü. Shadows of the Empire Remake gelse oynanır ancak bu yapım oynanmaz.
 • Star Wars Jedi Knight Dark Forces 2: Shadows ile aynı konumda olan Dark Forces 2, seviye tasarımı ve hızı açısından bir harika ancak zayıf bir şekilde eskidi ve kötü yaşlandı. Şuan oynanmaz.
 • Star Wars Dark Forces: Dark Forces ve devamı arasında yalnızca iki yıl olmasına rağmen, tamamen farklı dönemlerden olabilirler. Orijinal Dark Forces, birkaç yeni yenilikle Doom’a çok benzer bir oyun haline geldi.
 • Star Wars Bounty Hunter: Ne yazık ki zaman zaman oldukça boş ve düşüncesiz hisseden akıcı bir üçüncü şahıs nişancı oyunu. Bu katmandaki birçok oyun gibi, Bounty Hunter da boş vakitte gidecek türden bir yapım.
 • Star Wars Episode 1: Racer: N64 döneminde pek çok değerli rakibi olan, güzelce cilalanmış bir yarış oyunu. Birinci şahıs bakış açısını ele almak biraz zor olsa da, o zamanlar piyasadaki herhangi bir oyun kadar iyiydi.
 • Star Wars Act 1 The Phantom Menace: The Phantom Menace, yalnızca Tatooine seviyesi için bile oynanır. Kendi türündeki oyunlarda olmayan bir derinlik seviyesi sunuyordu; Birçok hayran, Mos Espa’da görünen her şeyi öldürmek için saatler harcadı.
 • Super Star Wars Trilogy: SNES’teki orijinal üçleme cidden eğlenceliydi ancak bazen dik bir zorluk eğrisi tarafından baltalandı. Yine de, birçok hayranın video oyunlarında Star Wars’a ilk kez maruz kalmasıydı ve sadece bu bile geri dönüp oynamak için bir sebep.
 • Star Wars Empire At War: Empire At War, destansı ölçekte Star Wars savaşlarını iş başında görmek isteyen hayranlar için kesinlikle harika bir seçim. Yine de uzay savaşları, karadaki muadillerini gölgede bıraktı.

B – Tavsiye Ettiğimiz Star Wars Oyunları

Star Wars Oyunları
Mutlaka oynamanız gerek.
 • Star Wars Republic Commandos: Cumhuriyet Komandolarının Star Wars oyunları üzerindeki etkisine şüphe yok. Taktiksel bir FPS olarak sunarak ve oyuncuyu klon askerlerinden oluşan bir ekibin yerine koyarak hayranların hem tür açısından beklediğinin dışına çıktı. Sonuç, emsallerinden öne çıkan ve sertifikalı bir klasik olmaya devam eden bir oyundu.
 • X-Wing/Tie Fighter: Bu oyunlar kesinlikle birbiriyle ilişkili olmasa da, aynı madalyonun iki yüzüdür. Oyuncuları bir Tie Fighter veya X-Wing’in kontrolüne verdiler ve pürüzsüz, sonsuz oynanabilir uzay savaşı sundular. Neredeyse 30 yıl oldu ve hala birçok modern oyundan daha iyi.
 • Star Wars Rogue Squadron 1 ve 2: Açıkçası, Star Wars uçuş simülatörü oyunları başarılı. Rogue Squadron, Tie Fighter ve X-Wing tarafından kurulan temel üzerine başarıyla inşa edildi.
 • Pandemic’ten Star Wars Battlefront: Battlefront 2 hiç var olmamış olsaydı orijinali, yalnızca sonraki oyunlar üzerindeki etkisinden dolayı kesinlikle oynanması gereken kısmında olurdu. Olduğu gibi Battlefront 2, düşmanın yapay zekası ve tek oyuncu bileşeni açısından orijinaline göre yeterince gelişti.
 • LEGO Star Wars The Complete Saga: Orijinal Battlefront gibi The Complete Saga bir başyapıt ancak ardılları tarafından geride bırakıldı. The Skywalker Saga, şimdiye kadarki en başarılı LEGO Star Wars oyunu olsa da, Complete Saga’nın tarihli grafikleri, bazı hayranlar için LEGO estetiğine daha iyi uyuyor diyebilirim.
 • Star Wars The Force Unleashed: The Force Unleashed her üst düzey Star Wars oyunu gibi, çok iddialıydı. En önemlisi, Star Wars evreninin daha karanlık bir tarafını sergiledi ve oyuncuların hikayenin nasıl biteceğine karar vermelerine izin verdi.
 • Star Wars Galaxies: Galaksiler birçok açıdan en üst düzey bilimkurgu MMORPG’siydi ve çılgınca bir oyuncu kontrolü sunuyordu. Hayranların şehirlere sahip olmalarına, lonca arkadaşlarıyla maceraya atılmalarına ve gerçekten Star Wars evreninde yaşamalarına izin verdi.
 • Star Wars The Old Republic: 2011’de Galaxies, ikinci dalga MMORPG The Old Republic‘e yer açmak için kapatıldı. Galaxies üzerinde oynanabilirliği iyileştirmeyi amaçladı ancak dünya ile sınırlı oyuncu etkileşimi hayranların oyuna dalmasını engelledi.
 • DICE’tan Star Wars Battlefront 1 ve 2: DICE, muhteşem Star Wars oyunları yaratma çabalarının her ikisinde de çok yakındı. Ne yazık ki, ister içerik eksikliği ister cilasız bir his olsun, DICE’ın Battlefront oyunlarının her ikisi de mükemmellikten uzak tutuldu.

A – Kesinlikle Oynanması Gereken Star Wars Oyunları

Star Wars Oyunları
Bu oyunları hiçbir Star Wars hayranı kaçırmamalı.
 • Knights of the Old Republic: Neredeyse 20 yıl sonra bir yeniden yapım garanti edildiğinde, bir oyunun iyi kabul edildiğinin güçlü bir işareti. Şimdi hantal ve eskimiş gibi görünse de Knights of the Old Republic her şeye sahip: sürükleyici bir dünya, yayılan bir hikaye ve korkunç Darth Malak’taki en unutulmaz Star Wars kötü adamlarından biri.
 • Knights of the Old Republic 2: Knights of the Old Republic 2’nin verdiği en iyi karar, orijinaline sadık kalmaktı ancak kendi oyunu olacak kadar farklı olmaktı. İlk oyunun başarısını sürdürdü, bir avuç ilginç parti üyesini tanıttı ve hayranlarda yankı uyandıran bir hikaye önceliği deneyimi sundu.
 • Pandemic’ten Star Wars Battlefront 2: Star Wars Battlefront 2’nin arkasındaki ilk heyecan kesinlikle çok büyüktü ancak üstesinden gelmeyi başardı. Star Wars hayranlarının yıllardır özlemini çektiği kaotik, aksiyon dolu eğlencenin mükemmel karışımıydı. Oyuncuların çok sayıda farklı dövüşçüye katılmalarına ve başarı için bir reçete olan destansı savaş sekanslarında yer almalarına izin verdi.
 • LEGO Star Wars The Skywalker Saga: The Complete Saga gibi, Skywalker Saga da özgür bir Star Wars oyunu. Temelde, tüm filmlerden her şey bu oyunda mevcut. Ölümcül Star Wars hayranları için çok sayıda referans, ziyaret edilebilecek sayısız farklı gezegen ve en önemlisi, her ana Star Wars filmini derinlemesine keşfetme yeteneği.
 • Jedi Knight Jedi Academy: Jedi Academy sadece kısa bir savaş demosu olsa bile, şimdiye kadar yapılmış en iyi Star Wars oyunlarından biri olmaya devam edecekti. Bu kadar tatmin edici bir savaşla övünen çok az Star Wars oyunu biliyorum.
 • Jedi Knight Jedi Outcast: Jedi Outcast, sevilen ışın kılıcı savaşına girmeden önce oyuncuları bir FPS’ye zorlamak için tuhaf bir çağrı yaptı. Daha iyi bir hikaye için hayranlar Outcast’e göz atmak isteyecek; saf ışın kılıcı düellosu için Akademi’ye bağlı kalmak en iyi tercih diyebilirim.
 • Star Wars Jedi Fallen Order: Soulslike mekaniğine sahip bir Star Wars oyununu beğenmemek kolay değil. Onaylanmış bir devam oyunu ve potansiyel olarak daha fazlasıyla Fallen Order, bir sonraki büyük Star Wars oyun serisi olma şansına sahip.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.