Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

TPM 2.0 Nedir? TPM 2.0 Nasıl Açılır?

Bildiğiniz gibi Windows 11 yayınlandı ve muhtemelen TPM 2.0 olmadan kuramayacağınızı da görmüşsünüzdür. Peki TPM 2.0 nedir ve nasıl açılır? Adım adım anlattık.

TPM 2.0 nedir? TPM 2.0 nasıl açılır? gibi soruların cevaplarını sizler için yanıtladık. İçeriğimizdeki adımları takip ederek TPM 2.0’ı aktif edebilirsiniz ve aklınızdaki soru işaretlerinin hepsini giderebilirsiniz.

Windows 11, 5 Ekim’de resmi olarak piyasaya çıktı ve önceki sürüme kıyasla yeni bir görünüm ve birçok yeni oyun özelliğini beraberinde getirecek. Modern sistemler için Windows 11 sistem gereksinimlerinin çoğu oldukça düşük ancak Windows 11’in çalışması için TPM 2.0’a da ihtiyacınız olacak.

Pek çok bilgisayarda buna sahip ancak sizinkinin Windows 11 ile otomatik olarak çalışmama ihtimali de mevcut. Aşağıda, ne olduğunu, bilgisayarınız için ne yaptığını, sizde olup olmadığını nasıl bileceğimizi ve nasıl öğreneceğinizi ele alıyoruz. Windows 11’in piyasaya sürülmesinden önce TPM 2.0 hakkında bilmeniz gerekenlerin hepsini derledik.

TPM 2.0 Nedir

TPM 2.0 Nedir? Neden İhtiyacımız Var?

TPM‘in açılımı Güvenilir Platform Modülü‘dür. Anakartınızda veya işlemcilerinizde yaşayan güvenli bir şifreleme işlemcisidir. Bilgisayarınızın oluşturduğu şifreleme anahtarlarını koruyarak cihazınızı ve üzerinde depolanan verileri korumak için donanım düzeyinde şifreleme kullanır. Bu, Windows’un verilerinizin güvende olmasını ve değiştirilmemesini sağlamak için kullanabileceği, yazılım aracılığıyla değiştirilemeyen fiziksel bir cihaz.

TPM 2.0 nedir derseniz, şifrelenmiş sürücünüzün şifreli kalmasını, kötü amaçlı yazılımların dizüstü bilgisayarınızda sakladığınız parmak izi bilgilerine erişememesi ve bunun gibi şeyleri sağlamaya yardımcı olan bir cihaz. Windows 11 gerektirse de, Windows 10 ve hatta Windows 7’de de mevcut.

TPM 2.0 Nedir

TPM 2.0 Nasıl Kontrol Edilir?

TPM 2.0’ın etkin olup olmadığını doğrudan Windows’tan kontrol etmenin iki kolay yolu mevcut.

PC Sistem Durumu Denetimi

TPM 2.0 nedir anlattıktan sonra TPM 2.0 nasıl kontrol edilir onu anlatıyoruz. Başlat menünüze gidin ve “PC Sistem Durumu Denetimi” yazın. Bilgisayarınızın Windows 11’e hazır olup olmadığını görmek için kullanabileceğiniz, bu isimle başlatabileceğiniz bir uygulama görünecek, ona tıklayın.

Korkunç kırmızı X işareti görüyorsanız, neyin eksik olduğunu görmek için sonuçlara tıklayın; uygulama size neyin gerektiğini söyleyecek. Eğer TPM 2.0 eksikse veya RAM’iniz yetersizse size neyin gerektiğini tek tek söyleyecek.

Cihaz Güvenliği Menüsü

TPM 2.0 nedir anlattıktan sonra TPM 2.0 nasıl kontrol edilir onu anlatıyoruz. Diğer tüm sistem gereksinimlerini karşıladığınızdan eminseniz, Windows Güvenliği Menüsünü açabilirsiniz. Sağlık Kontrolünde olduğu gibi, Başlat’a tıklayın ve Windows Güvenliği yazın. Bu menüde, soldaki menüden Cihaz Güvenliği’ne tıklayın.

TPM 2.0 gereksinimlerini zaten karşılıyorsanız, orada çok, çok küçük bir yeşil onay işaretiyle birlikte bir çip simgesi göreceksiniz. Daha fazla bilgi için Güvenlik İşlemcisi Ayrıntılarına tıklayabilirsiniz.

Neredeyse 2016’dan sonra bir bilgisayar veya bilgisayar donanımları satın aldıysanız, kesinlikle Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılıyor olmanız gerek.

Bu gereksinim etrafındaki tüm şaşkınlığa rağmen, genel olarak TPM ve TPM 2.0 çok yaygın. Örneğin, BitLocker ile şifrelenmiş bir sürücüye sahip bir iş bilgisayarınız varsa, TPM 2.0 mutlaka sizde de olacak. Microsoft, hem AMD hem de Intel için resmi olarak desteklenen işlemcilerin resmi bir listesini de yayınladı. Liste, Intel’in 8. Nesil işlemcileri ve AMD Ryzen 2000 serisi işlemciler de dahil olmak üzere her ikisi için de üç nesil geriye gidiyor ve bunların tümü şu veya bu şekilde TPM 2.0’ı destekleyecek.

TPM 2.0 Nedir

Windows 11 İçin TPM 2.0 Nedir? Neden Gerek Var?

TPM 2.0 nedir sorusunu yanıtladık. Peki Microsoft neden TPM 2.0’da bu kadar ısrarcı? Kısacası, TPM 2.0 özellikli bir bilgisayara ve bunun için Windows 11 gibi oluşturulmuş bir sisteme sahip olmak, bilgisayarınızı güvenli hale getirecek. Oturum açmak ve sürücünüzü şifrelemek daha kolay olacak.

Daha da önemlisi TPM 2.0, piyasadaki en kötü kötü amaçlı yazılımlardan bazılarına karşı korunmanızı sağlayacak. Siber güvenliğin giderek daha önemli hale gelmesiyle birlikte, Microsoft, kesinlikle herkesin katılabileceğinden emin olmak için beklemek yerine, onu kullanan herkes için işletim sisteminin güvenlik profilini artırmaya zorladı.

TPM 2.0 Nasıl Açılır?

Bilgisayarınızı kendiniz oluşturduysanız, iki seçeneğiniz olacak. Yukarıda listelenen işlemcilerin çoğu, işlemcinin belleniminde yerleşik olarak bulunan TPM 2.0 işlevselliğine sahip ve yalnızca BIOS/UEFI’de açmanız gerek. Bunun için sadece anakartınızın talimatlarını aramak isteyeceksiniz. Benim anakartım MSI, size oradan örnek vereyim. MSI Anakart TPM 2.0 Açma:

  • BIOS‘a giriş yapın.
  • Configuration menüsünde BOOT kısmına girin.
  • Security bölümünün altındaki Trusted Computing menüsüne gidin
  • Orada, AMD CPU fTPM isimli bir seçenek olacak, onu açın.

Birçok anakart üreticisinin artık desteklenen kartlarda bunun nasıl açılacağını anlatan sayfaları açıldı. Çipinizin yerleşik yazılımında TMP yoksa, sisteminize bir donanım parçası eklemeniz gerekecek. Durum buysa, anakart kılavuzunuz o çipi anakartın neresine takacağınızı belirtecektir. TMP 2.0 modülleri Amazon ve Newegg gibi sitelerde 200 Türk lirası altında bulabilirsiniz.

TPM 2.0 Açmazsam Ne Olacak?

TPM 2.0 nedir ve nasıl açılır sorusunun cevaplarını sizlere verdik. Hatta TPM 2.0’ı sisteminize sonradan ekleyebileceğinizi de anlattık. Peki TPM 2.0’ı açmazsanız ne olur?

İnsanlar sürekli olarak henüz piyasaya sürülmemiş Windows 11’i TPM 2.0 olmayan bilgisayarlarda çalıştırmak için hileler bulurken, Microsoft’un işletim sistemini bu şekilde çalıştırmayı amaçlamadığını akılda tutmak önemli. Güncellemeleri alamayabilirsiniz güncellemeleriniz düzgün çalışmayabilir veya işletim sisteminin bazı özelliklerinin garip davranabilir. Güvenlik elbette garanti değil; Siber güvenlik, bilgisayar korsanları ve güvenlik uzmanları arasındaki bir silahlanma yarışı ancak TPM 2.0 korunma şansınızı artıracak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.