The Elder Scrolls Online

MMORPG
Takip Et
1

İncelenmemiş

7.5

Kullanıcı

The Elder Scrolls Online: Summerset İncelemesi

Elder Scrolls Online'ın yeni güncellemesiyle birlikte gizemli Summerset adalarının kapısı açılıyor.

The Elder Scrolls Online, Skyrim’in büyük başarısının ardından satışa çıkmıştı ve hâliyle beklentiler de yüksekti. Oyun ilk aşamada hayal kırıklığı yarattı fakat işler zaman içinde değişti, kitlesini giderek genişletti. Yapımcı firmanın hakkını burada vermek gerekiyor çünkü Zenimax Online Studios, her geçen gün The Elder Scrolls Online’ı daha iyi hâle getirmek için uğraştı.

Geçtiğimiz yıl oyuna büyük Morrowind genişlemesi gelirken, battleground alanları eklenmiş, hikâye genişlemiş ve TES 3’ten sonra bir daha göremediğimiz topraklara gitme fırsatı yakalamıştık. Morrowind ardından iki küçük DLC daha The Elder Scrolls Online’a eklenirken, Summerset de geçtiğimiz günlerde satışa çıktı.

The Elder Scrolls Online: Summerset bölümü DLC olarak değil, Chapter şeklinde sunuldu. Yani ESO Plus üyeliğiyle oynama şansınız yok ve satın almak zorundasınız. Açıkçası ön sipariş yoluyla çoktan almış ve oyunun çıkmasını sabırsızlıkla bekliyordum. Son birkaç günümü de Summerset’te, High Elflerin anavatanında geçirdim. Önceki Morrowind bölümü gibi Summerset de oldukça büyük ve dolu dolu bir harita sunarken, hikâyeyi de ilgi çekici bir noktaya taşıyor.

Bizi Eski Dost Razum-Dar Karşılıyor

Dediğim gibi Summerset adası aslında High Elflerin anavatanı ve onların tüm o ‘aristokrat’ havası, ışık saçan yapıları ve parıldayan bahçeleri yeni bölümde karşımıza çıkıyor. Bölümü indirdikten sonra hazırlıklarımı yaptım, Summerset’e seyahat ettim ve açıkçası gördüğüm manzara fazlasıyla tatmin ediciydi. The Elder Scrolls Online’ın grafiklerini yılların hâlâ eskitemediğini de hesaba katınca, Summerset muazzam gözüküyor.

Adaya iniş yaptığınızda ilk iş olarak yanınıza bir NPC karakter geliyor ve işlerin karıştığını, Razum-Dar’ın sizi limanda beklediğini haber veriyor. Kraliçe Ayrenn’in Gözü olarak da bilinen eski dostumuz Razum-Dar’ı tekrar görmek, yeni bir maceraya atılmak oldukça hoşuma gitti. Kraliçe Ayrenn bilindiği gibi adayı High Elfler dışındaki yabancılara da açıyor ve yavaş yavaş farklı ırklar girmeye başlıyor fakat işler kısa sürede karışıyor, denizden bilinmeyen yaratıklar çıkmaya başlıyor. Summerset’teki temel hedefimiz ise bu karışıklığı çözmek ve ardından Psijic Order loncasına katılmak.

Kim Bu Psijic Order?

Psijic Order, çağlar öncesinden kalma, oldukça eski bir lonca ve Artaeum adasında yaşıyorlar. Mistisizm’in gelişiminden sorumlu tutulan Psijic Order, yüzlerce yıl sonra tekrar gün yüzüne çıkıyor ve Tamriel’in geleceğini tehdit eden krizi araştırmaya koyuluyor. Summerset ek paketinde ana göreve başladığımızda bir şekilde Psijic Order’la da karşılaşıyoruz ve ardından onların görevlerini de almaya başlıyoruz.

Açıkçası Psijic Order son derece güçlü bir altyapıya, ilgi çekici hikâyeye sahip. Aynı zamanda yeni loncayla birlikte farklı yetenekler de geliyor ve bunları kullanabiliyorsunuz. Fakat görevleri genellikle seyahat etme ağırlıklı ve bir yerden bir yere giderek Tamriel’i keşfediyorsunuz. Bu durum bazı oyuncuları tatmin etmemiş olacak ki, Psijic Order görevlerinden hayal kırıklığı duyduklarını dile getiriyorlar.

Artık Mücevher Craft Edebileceğiz!

The Elder Scrolls Online için oyuncuların yıllardır beklediği özellik Jewelry Crafting oyuna nihayet bu güncellemeyle birlikte eklendi. Bundan sonra kendi mücevherlerimizi craft edebileceğiz, elimizdeki var olan takıları geliştirebileceğiz.

Mücevherler yüzük ve kolye olarak ikiye ayrılırken, her biri için araştırabileceğiniz ve ardından Master Crafter olabileceğiniz 9 trait bulunuyor. Bu traitlerin bazılarını bulmak kolayken, bazıları da oldukça pahalıya satılıyor. Açıkçası Summerset yeni çıktığı için oyunda şu an takı ve takı malzemeleri fiyatları oldukça pahalı. Ben de bu durumu fırsata çevirmek adına Jewelry Crafting için kullanılacak her türlü malzemeyi satıyorum. Emin olun kısa sürede fiyatlar normal seyrine dönecektir.

Yeni İçerikler, Trial ve Summerset Haritası

The Elder Scrolls Online oyuncuları şimdiye kadar hep haritayı kaplayan dağlardan, görünmez duvarlardan ve ulaşılamayan bölgelerden şikayetçiydi. Açıkçası Summerset’te de özgürlüğü kısıtlayan bazı durumlar var ve haritanın ulaşmak isteyip de ulaşamadığım yerleri oldu.

Buna rağmen genel manada Summerset’in oldukça dolu olduğunu söyleyebilirim. Haritayı keşfe çıkarken karşınıza bolca yan görev gelecek ve aralarında gerçekten ilgi çekici olan hikâyeler var. Tüm bunlar da hâliyle oyun sürenizi epey uzatıyor.

Ayrıca haritada yine çeşitli dünya bossları, public dungeon ve delve alanları var.  Dolmenler yerine ise bu sefer gayzerler eklenmiş ve bunları tek başınıza da yapabiliyorsunuz. Fakat Summerset şu anda adeta tıklım tıklım dolu ve her yerde oyuncu bulunuyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de eklenen yeni Cloudrest triali. 12 kişilik bu trialde Welkynar ve onun güçlü grifon savaşçılarıyla karşılaşıyoruz. Normal zorlukta tamamlamak tecrübeli oyuncuları pek fazla zorlamıyor fakat veteran seviyesinin ciddi ölçüde taktik gerektirdiğini söylemeliyim.

Sonuç olarak ESO: Summerset büyük heyecan uyandırarak çıktı ve kimi oyuncular çok hızlı bir şekilde içine daldı, kimileri ağırdan almayı tercih etti. Açıkçası ben ikinci taraftayım ve her şeyi sindirerek, hikâyeyi okuyarak ve tadını çıkararak oynamayı seviyorum. Her ne kadar bu büyüklükte bir bölüm için fiyatı biraz pahalı gelse de, Summerset’e özel olan Psijic Order ve Jewelry Crafting dahi ek paketi almayı cazip kılıyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>