The Division 2 vs Anthem: Hangisi Size Göre?

İki yeni nesil oyun, The Division 2 ile Anthem'i kıyasladık.

Looter shooter türü oyunları sevenler için aslında zor bir dönemdeyiz çünkü hem The Division 2, hem de Anthem ardı ardına çıkış yaptı. Her iki oyun da oldukça iddialı ve bu yüzden seçim yapmak epey zor. Peki The Division 2 mi, Anthem mi? Hangisini tercih etmelisiniz, hangisi size göre olacaktır?

Tema ve Atmosfer

Bir oyun ne kadar iyi olursa olsun, teması ve atmosferi sizi içine çekmezse muhtemelen uzun süre oynayamazsınız. Anthem ve The Division 2 de bu alanda epeyfarklılar.

The Division 2, New York şehrinde yaşanan bir felaketin 7 ay sonrasını konu alırken, son derece post apokaliptik bir atmosfere sahip ve siz de paramiliter bir organizasyonun askerisiniz. Amacımız New York’u tekrar düzenli hale getirmek ve ortaya çıkan terör gruplarıyla mücadele etmek. The Division 2 her ne kadar önceki oyuna göre daha renkli olsa da, yine de gerçekçi ve askeri looter shooter mekaniklerine sahip.

Diğer yanda Anthem ise sizi adeta bir Iron Man rolüne sokuyor ve fantastik – bilimkurgu atmosferine sahip. Bu yönüyle The Division 2’ye göre çok daha farklı.

Açıkçası şahsen Anthem’in karakterleri ve Fort Tarsis’teki NPC’ler pek ilgimi çekmedi. Atmosfer ve tema tamamen kişisel tercih olsa da, hikaye konusunda The Division 2’nin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Oynanış

The Division 2’de yapay zeka ilk oyuna göre daha çok geliştirilmiş ve hem hızlı hareket ediyorlar, hem de ölümcül olabiliyorlar. Bu yüzden etkili bir biçimde siperleri kullanmak ve açıkta kalmamak gerekiyor. Oyun ilerledikçe düşmanlar daha güçlü hale geliyor ve arkadaşlarınızla yeni stratejiler geliştirmeniz gerekiyor.

Diğer yandan Anthem ise biraz daha basit ve ‘casual’ yapıda diyebilirim. Elbette The Division 2 de ‘hardcore’ yapıda değil fakat en azından varsayılan zorluk ayarlarında, Anthem epey kolay. Tabii teması da buna izin veriyor çünkü The Division 2’de daha normal bir insanız, Anthem’de ise Iron Man tarzı bir zırha sahibiz.

Zaman Yatırımı

Anthem yoğun temposu olan kişilere biraz daha uygun bir oyun. Genelde aktivite yaklaşık yarım saat içinde tamamlanıyor ve bu sayede istediğiniz zaman açıp, biraz takılıp çıkabiliyorsunuz. Bunu The Division 2’de yapmak ise pek kolay değil.

The Division 2’nin campaign kısmını özellikle tek başınıza oynuyorsanız, vaktinizi çok daha fazla harcayacak ve özellikle zorlu düşmanlara karşı epey vakit harcayacaksınız. Çoğu kez bir göreve 1 saat kadar zaman harcadığım oldu.

Dolayısıyla vaktiniz kısıtlıysa Anthem size daha uygun olabilir.

Hangisi Daha İyi: The Division 2 mi, Anthem mi?

Şu an itibariyle The Division 2’de oldukça bol içerik var ve Anthem’in de endgame kısmı maalesef henüz yetersiz kalıyor. Diğer yandan The Division 2’de yavaş ve taktiksel savaşlar yaşanırken, Anthem’in dövüş sistemi ise oldukça hızlı ve ışıltılı.

Kafa dağıtmalık, eğlenceli bir oyun arıyorsanız ve vaktiniz de çok yoksa Anthem’i tercih edebilirsiniz. Buna rağmen daha zorlu ve uzun soluklu bir mücadele peşindeyseniz, The Division 2’yi önerebilirim.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol