Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

The Callisto Protocol Hakkında Bilinen Her Şey

Dead Space'in yaratıcıları tarafından geliştirilen The Callisto Protocol, vaat ettikleri ile şimdiden yılın en iyi oyunlarından biri olmaya aday. Bu yazımızda, yayıncılığını Krafton'un üstlendiği hayatta kalma - korku oyunu hakkında şu ana kadar öğrendiğimiz her şeyi bir araya getirdik.

2020 yılının aralık ayında yayınlanan heyecan verici bir sinematik fragman ile duyurulan The Callisto Protocol, o zamandan bu yana sessizliğini koruyor. Yayıncılığını, PUBG ile tanınan Krafton‘un üstlendiği oyun, bilim kurgu – korku türünün ikonik serilerinden Dead Space‘in yaratıcılarından Glen Schofield’ın kurduğu Striking Distance Studios tarafından geliştiriliyor.

Üçüncü şahıs hayatta kalma-korku türündeki The Callisto Protocol hikayesi, çıkış tarihi ve oynanış mekaniği gibi unsurları ile büyük bir merak uyandırıyor. Biz de bu merakınızı gidermek için, korku oyunu hakkında bildiğimiz her şeyi tek bir yerde toplamaya karar verdik. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan içeriğimizin geri kalanına geçelim.

The Callisto Protocol Çıkış Tarihi

The Callisto Protocol çıkış tarihi

The Callisto Protocol ne zaman çıkacak sorusunun cevabı, dün gerçekleşen State of Play’e kadar yoktu. Yayınlanan ürpertici fragman ile birlikte oyunun 2 Aralık 2022’de piyasaya sürüleceği duyuruldu.

En üst düzeyde kalitede, olağanüstü bir korku deneyimi sunmayı vaat eden oyun, AAAA (Quad A) kalitesinde bir yapım olacak. Yukarıda da bahsettiğim gibi Dead Space‘in yaratıcıları tarafından kurulan Distance Studios, The Callisto Protocol ile ilk oyununu takdim edecek.

Geliştirici Stüdyo

Striking Distance Studios, Dead Space‘in yaratıcısı ve Sledgehammer Games’in kurucusu olarak kabul edilen Glen Schofield tarafından 2019 yılında hayata geçirildi. Stüdyo yaklaşık 200 üyeden oluşuyor ve ekibin deneyimini göz önüne aldığımızda, The Callisto Protocol için beklentilerimizin bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun yayıncılığını ise PUBG ile tanınan Krafton üstleniyor.

Platformlar

The Callisto Protocol, yalnızca yeni nesle yönelik bir hayatta kalma – korku oyunu olarak geliştiriliyor. Desteklenen platformlar PlayStation 5, Xbox Series X|S ve PC olacak. Dolayısıyla oyun PS4 ve Xbox için çıkmayacak. Eğer bu konsollardan birine sahipseniz biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, ancak geliştirici stüdyo Striking Distance’ın eksiksiz bir oyun yaratmak için yeni nesil sistemleri kullanması son derece makul bir karar olsa gerek.

Fragman

The Callisto Protocol fragmanı, ilk kez The Game Awards 2020’de gösterildi. Sinematik fragman, sanat stili ve tonuyla birlikte oyunun bazı ortamlarını, yaratıklarını ve karakterlerini gösterdi.

Oyunun hikayesi hakkında bize herhangi bir fikir vermese de, son derece ürkütücü ve kaotik bir atmosfere gireceğimiz aşikar. 2 Haziran’daki State of Play sunumu sırasında yeni bir fragman daha paylaşıldı.

Hikaye

Callisto Protocol, 2320 yılında Black Iron adlı bir hapishanede geçiyor. Jüpiter’in uydularından biri olan Callisto, hikayenin merkezinde yer alacak. İlk yapılan duyuru, oyunun PUBG evreni ile bağlantılı olacağı yönündeydi, ancak Glen Schofield son yaptığı açıklamada Callisto’nun bağımsız bir hikaye ve evrene sahip olacağını söyledi. Şimdiye kadar bildiklerimize dayanarak, Black Iron’ın gardiyanı uzaylı salgınının nedeni olabilir, ancak bu anlatının nasıl gelişeceği belli değil.

Oynanış

the callisto protocol hikayesi

Tek oyunculu bir hayatta kalma korku oyunu olan The Callisto Protocol, çevrimiçi çok oyunculu özellikler içermeyecek. Striking Distance’ın Dead Space mekaniğine yakın olmak istediğini düşünürsek, bu pek de şaşırtıcı değil. Oyunculara Resident Evil ve Dead Space tarzı bir korku deneyimi yaşatmak isteyen stüdyo, tamamen hikaye tabanlı bir macera sunacak.

Ön Sipariş

The Callisto Protocol çıkış tarihi resmi olarak duyurulmadığından, ön sipariş seçeneği henüz mevcut değil. Bu sene içinde piyasaya sürülmesi planlanan oyun, çıkış tarihine yakın bir zamanda ön siparişe sunulacaktır. Daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.