Steve Jobs’un İş Başvurusu 340 Bin Dolara Satıldı

Steve Jobs'un ilk iş başvurusu dördüncü kez açık artırmaya çıktı ve rekor bir miktara ulaştı. Bir NFT versiyonu da satışa sunuldu, ancak orijinal kağıt kadar pahalıya satılamadı.

Bu değerli hatıra ilk kez bu yılın başında el değiştirmişti. Apple‘ın kurucu ortağı Steve Jobs tarafından el yazısıyla yazılan iş başvurusu, 200 bin doların üzerinde bir fiyata satın alınmıştı. Bu sefer, müzayededeki ürünler belgenin iki kopyası olarak tekrar satışa çıkarıldı. Hem orijinal metin hem de NFT olarak iki ayrı kategoride açık arttırma yapıldı.

Steve Jobs

Steve Jobs İş Başvurusu NFT Olarak’da Satıldı

Müzayededen önce, hangi ürünün daha yüksek fiyata sahip olacağına karar vermek için bir anket doldurabiliyordunuz. Beklendiği gibi, insanların yüzde 80’i tarafından oylanan kağıt form bu yarışı kazandı. Sonunda, şanslı alıcı Steve Jobs‘un iş başvurusunun fiziksel versiyonu için 340 bin dolardan biraz fazla ödedi. NFT jetonlu sürüm yaklaşık 25 bin dolara açık artırmaya çıkarıldı.

NFT jetonlarının popülaritesi artmaya devam ediyor ve iş başvurusunun elektronik versiyonu için düşük miktar, kuraldan ziyade istisna. WWW’nin kaynak kodunun ayın başında açık artırmaya çıkarılan dijital versiyonu 5 milyon doların üzerinde bir fiyata ulaşmıştı. Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey’in attığı ilk Tweet de benzer şekilde satılmıştı. Bu durumda alıcı, NFT’nin teknik yönünden sorumlu olan Blockchain teknolojisi üzerine kurulu Ethereum kripto para biriminde 2.5 milyon dolardan fazla ödeme yaptı.

Nyan Cat örneğinde olduğu gibi, olağandışı işlemlerde de sıkıntı yok. Business Insider’a göre, “gökkuşağı yavru kedi” 500 bin doların üzerinde satıldı ancak yaklaşık 50 milyon dolarlık rekor, Michael Winkelmann’ın 5 bin eserinden oluşan bir kolajın alıcısına ait. Bu nedenle, NFT’nin oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu kabul etmeliyiz. Bu teknoloji kesinlikle bizimle uzun süre kalacak, ancak Non-Fungible Token formatı olumlu bir alımla buluşacak mı?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol