Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Valve, Steam Deck’teki Her Oyunu Kontrol Edecek

Valve, Steam Deck konsolu ile uyumluluk için, Steam'de bulunan 50.000'den fazla oyunun her birini kontrol edeceğini duyurdu.

Valve, Steam’de bulunan tüm oyunları Steam Deck ile uyumluluk açısından test edecek. Yani, 50.000’den fazla oyun test edilecek.

Bu çok büyük bir girişim, bu nedenle şirket bu göreve adanmış yeni bir ekip oluşturmak için çok sayıda fazladan personel işe aldı. Ekibin çok fazla işi olacak çünkü mağazaya her gün yeni oyunlar eklendiğini biliyoruz, bu nedenle Valve’nin planı, bu işi kalıcı olarak devam ettirmek.

Steam Deck

Steam Deck’in ana cazibe merkezlerinden birinin, Valve’in mağazasında bulunan oyunların çoğunu çalıştırabilme yeteneği olması gerekiyordu. Sorun, cihazın Linux kullanması ve Proton teknolojisini kullanarak Windows oyunlarını çalıştırması oldu.

Bu çözüm çoğu yapımda sorun yaratmayacak ancak istisnalar kesinlikle olacak. Ek olarak, birçok oyun, taşınabilir bir konsolda mutlaka iyi çalışmayan bir kontrol sistemine sahip olacak. Bu nedenle Valve’nin taşınabilir konsolundaki bütün oyunları test etmesi mantıklı ancak gerçekten çok zor olacak.

YouTube video

Steam Deck Test Kritileri Ne Olacak?

Valve’nin konsolunda çalışacak yapımlar dört kategoriye ayrılacak. Aşağıdaki kriterleri karşılayan oyunlara “doğrulandı” durumu verilecek:

  • Cihazın kontrol sistemini desteklemek;
  • Steam Deck’in ekranında okunabilen bir yazı tipi kullanmak;
  • Cihaz tarafından kullanılan yerel çözünürlüğü desteklemek;
  • Steam Deck’te sorunsuz oynanışa izin verecek bir grafik ayarları yapılandırması sunmak.

Bu kriterlerden bir veya daha fazlasını karşılamayan ancak yine de cihazda çalışan oyunlar “oynanabilir” olarak işaretlenecek ve oyunculara oynarken karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında bilgi verilecek.

Başlatılmayan oyunlar “oynanamaz” olarak işaretlenecek. Son kategori, “bilinmeyen” statüsüne sahip oyunları içerecek ve henüz test edilmemiş oyunlar için kullanılacak. Valve, Steam’de bulunan tüm oyunları kontrol etmenin zaman alacağı konusunda uyardı, bu nedenle hizmetteki her oyun konsolun aralık ayındaki lansmanından önce test edilmeyecek.

Gelecekte, geliştiriciler oyunlarını çıkışlarından önce test için gönderebilecek. Valve, böyle bir sürecin yaklaşık bir hafta sürmesini beklediğini açıkladı.

Tüm “derecelendirme” sisteminin yalnızca yararlı bilgiler sağlayacağını da ekleyelim. Steam Deck tarafından desteklenmeyen ögeleri yüklememizi hiçbir şey engelleyemeyecek.

Steam Deck’in tüketicilere gönderimi bu yılın aralık ayında başlayacak. Ne yazık ki, bu yıl için hazırlanan tüm cihazlar şimdiden tükendi. Bugün rezervasyon yaptıranlar ise 2022’nin ikinci yarısına kadar cihazlarını beklemek zorunda kalacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.