Steam Deck Duyuruldu: Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

Valve'in kendi konsolu üzerinde çalıştığına dair internette uzun süredir söylentiler vardı. Nihayet Steam Deck adlı cihazın resmi duyurusu yapıldı. İşte konsolun özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı.

Valve, uzun süredir söylentileri dolaşan Switch benzeri elde taşınabilir oyun konsolu Steam Deck‘i duyurdu. Yeni konsol, aralık ayında gönderilmeye başlayacak ve rezervasyonlar 16 Temmuz TSİ 20.00‘da açılacak. Valve’ın yeni konsolu 399 dolardan başlayacak ve 529 dolar ve 649 dolar modellerinde de satın alabileceksiniz.

Steam Deck

Steam Deck Kullanıcılara Neler Sunacak?

Daha önceki sızıntıların çoğunun doğru olduğu ortaya çıktı. Gabe Newell’ın şirketi buna bir oyun konsolu değil taşınabilir bilgisayar adını verdi.

Steam Deck, esasen Steam’den oyun çalıştırmak için tasarlanmış taşınabilir bir platform olacak. Sadece hesabımıza giriş yapmamız yeterli olacak ve konsol kütüphanemizden herhangi bir oyunu oynamamızı sağlayacak. Ayrıca PC versiyonundan bildiğimiz hizmetin diğer tüm özelliklerini kullanmamızı sağlayacak.

Kendimizi sadece Valve’ın web sitesiyle sınırlamak zorunda kalmayacağız. Cihaz ayrıca platformun dışından herhangi bir uygulamayı çalıştırmamızı sağlayacak. Bu nedenle EA Play, Ubisoft Connect ve PC’de bulunan diğer program veya oyunları yükleyebileceğiz.

Steam Deck

Steam Deck Teknik Özellikleri

Çeşitli Steam oyunlarını oynamak için uygun bir ortam sağlamak için konsolun yaratıcılarının yeterince güçlü bir kontrol cihazına uyması gerekiyordu. Cihaz, Nintendo Switch’e benziyor ancak kontrolü sağlayan daha fazla ögeye sahip. Standart düğmelere, tetikleyicilere, tamponlara ve çubuklara ek olarak iki dokunmatik yüzey de mevcut. Ekran aynı zamanda bir dokunmatik panel.

Öte yandan Steam’de bulunan tüm oyunlarda rahat oynanış, AMD tarafından geliştirilen APU ile sağlanacak. Cihazda, dört çekirdekli Zen 2 işlemci ve RDNA mimarisine dayalı grafik yongasından oluşacak. Konsol ayrıca 16 GB LPDDR5 RAM ile donatılacak.

Steam Deck ayrıca 1280×800 piksel çözünürlüğe sahip 7 inçlik bir ekrana sahip olacak. Konsolun kullanacağı işletim sistemi ise Arch Linux tabanlı SteamOS 3.0 olacak. Bunun yanı sıra cihazdaki varsayılan işletim sistemini kaldırabilecek ve Windows gibi işletim sistemleri de yükleyebileceğiz.

  • İşlemci: AMD APU Zen 2 2,4 – 3,5 GHz
  • Bellek: 16 GB LPDDR5
  • Ekran Kartı: AMD APU 8 RDNA 1.0 – 1,6 GHz
  • Depolama: 64 GB eMMC veya 256 GB NVME SSD veya 512 GB yüksek hızlı NVME SSD
  • Ekran: 1280×800 60 Hz LCD ve Dokunmatik Panel
  • Batarya: 40 WHr

Yukarıdaki özelliklere sahip olan prototip cihazda yapılan testlerde, Star Wars Jedi Fallen Orderultra ayarlarda akıcı bir şekilde çalıştırıldı.

Ayrıca Steam Deck’in bir yerleştirme seçeneğine sahip olacağını zaten biliyoruz. Nintendo Switch’in aksine Joy-Con gibi denetleyicileri ayırmamıza izin vermeyecek. Bağlantı istasyonunun kendisi de konsolla birlikte satılmayacak. Ancak Switch’in kullandığı çözümden farklı bir şekilde kullanılabilecek.

Steam Deck, daha sonra bir monitöre, klavyeye, fareye ve ihtiyacımız olan donanımın geri kalanına bağlayabileceğimiz küçük bir bilgisayar olarak kullanılabilecek.

Steam Deck

Steam Deck Fiyatı ve Ön Sipariş

Valve, donanımın fiyatını da açıkladı. Steam Deck, bellek miktarı ve türü bakımından farklılık gösterecek üç farklı şekilde satılacak. 64GB eMMC 399 dolar, 256GB NVMe SSD 529 dolar ve 512GB NVMe SSD 649 dolar olan sürümler arasında seçim yapabileceğiz. Konsolun sonraki varyantları, özellikleriyle ilgili olmayan başka ekstralara da sahip olacak.

Steam Deck, bu yıl Aralık ayında alıcılarına ulaşacak. Konsol için şimdiden ön sipariş verebilirsiniz ancak Türkiye için ön siparişler henüz açılmadı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol