Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Starlink Uydu İnternet Hizmeti Ukrayna’da Hizmete Sunuldu

Elon Musk'ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Starlink uydu interneti için gerekli bağlantı terminallerini Rus işgali altındaki Ukrayna'ya ulaştırdı. Kullanıcılar, bu küçük antenler vasıtasıyla internete erişmeye başladı.

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’ya uydu internet hizmeti Starlink‘in terminallerini gönderdi. Bu küçük antenler, kullanıcıların Starlink internetine erişmesini sağlıyor. Rus ordusunun iletişim altyapısını yok etmesi, ülkedeki bağlantı hızını durma noktasına getirmişti.

Ukrayna’daki internet kesintilerinin imdadına Starlink ile yetişen SpaceX CEO’su Elon Musk, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un çağrısının ardından uydu internet hizmetini ülkede etkinleştirildiğini açıkladı. Ukraynalı yetkili, Musk’ı etiketlediği Twitter paylaşımında şöyle demişti:

Uydu İnterneti Ukrayna’yı İletişimde Tutacak

starlink uydu internet

“Sen Mars’ı kolonileştirmeye çalışırken Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye çalışıyor! Roketleriniz uzaydan başarılı bir şekilde inerken Rus roketleri Ukraynalı sivil halka saldırıyor! Sizden Ukrayna’ya Starlink istasyonları sağlamanızı ve aklı başında Rusları ayağa kaldırmanızı rica ediyoruz”

Starlink Terminalleri Ukrayna’ya Ulaştı

Fedorov, dünkü paylaşımında ise erişim için gerekli bağlantı terminallerinin ellerine ulaştığını duyurdu. Starlink, tamamen uydu tabanlı bir internet hizmeti sunduğu için yerdeki terminal ve antenlere kıyasla kesintilerden minimum düzeyde etkileniyor. Ukrayna’nın dünya ile bağlantının kopmaması için çok önemli bir rol oynayan servis, işgal altındaki insanların sevdikleriyle iletişimde kalmasına yardımcı olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.