Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

SSD Hız Testi Yapmanızı Sağlayacak En İyi Programlar (2023)

SSD hızını, ömrünü, hatalarını ve anlık okuma yazma seviyelerini görebileceğiniz ücretsiz programları derledik.

SSD hız testi yapabileceğiniz ücretsiz ve güvenilir sonuç veren programları bir araya getirdik. Ayrıca, listelediğimiz programlar ile SSD sağlığınızı ve ömrünü de öğrenebilirsiniz. Bu profesyonel yazılımlar ile donanımızın hakkını verip vermediğini görebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi SSD, yüksek performansıyla HDD’nin yerini aldı. Bu nedenle, çoğu kişi SSD’yi işletim sistemi sürücüsü olarak kullanmaya başladı ve bu hızlı ve küçük cihazlar, oyunlar için de yaygın olarak kullanılmaya başladı. Bu hızlı cihazların tek dezavantajı, biraz kırılgan olmaları. Bu gerçeğe dayanarak, ara sıra SSD sağlık kontrol aracını veya optimizasyon programlarını kullanmalısınız.

SSD sağlık kontrolü araçlarının temel özelliklerinden biri, SSD aktarım hızını test ederek cihazınızın performansınızı ölçebilen bir disk testi olduğu için cihazlarınızın performansını da görebilirsiniz. SSD hız test programı kullanarak, donanımızdan gerçek performansı alıp almadığınızı görebilirsiniz.

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır?

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

SSD performansınızı ölçmek için harici bir program kullanmanız gerekecek. Sizler için listelediğimiz MiniTool Partition Wizard, Intel SSD Toolbox, Samsung Magician, Crystal Disk Info, Smartmonotools, Hard Disk Sentinel ve Toshiba SSD Utility isimli programlardan herhangi birisi ile cihazınızın hızını ölçebilirsiniz. Böylece, cihazın sağlıklı çalışıp çalışmadığından emin olabilirsiniz.

Ayrıca, SSD ömrü endişeniz varsa, yine aşağıda listelediğimiz yazılımızlar ile cihazınızın ömrünü de öğrenebilirsiniz. Eğer, yoğun kullanım yapan biriyseniz, bu konuya dikkat etmenizi öneriyoruz. Gelin lafı daha fazla uzatmadan programlara geçelim.

SSD Hız Testi Programları

1- MiniTool Partition Wizard

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

İlk SSD hız testi yazılımımız MiniTool Partition Wizard, sürücüyü biçimlendirmenize, eksik verileri kurtarmanıza, disk kullanımını analiz etmenize ve işletim sistemini taşımanıza yardımcı olabilecek güçlü bir bölüm yöneticisi ve SSD sağlık denetimi aracı. Programın, SSD hız ölçme özelliğini kullanarak cihazınızdan ne kadar verim aldığınızı görebilirsiniz.

Ayrıca tüm işlemi birkaç tıklamayla bitirebilirsiniz. Bu harika SSD kıyaslama aracıyla, herhangi bir üreticinin RAID denetleyicilerini, depolama denetleyicilerini, sabit sürücülerini ve SSD sürücülerini test edebilirsiniz ancak, aktarım boyutunun geniş bir aralığı varsa, tüm test süreci biraz zaman alabilir. Programın ücretsiz olduğunu da belirtelim.

2- Intel SSD Toolbox

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

Intel SSD Toolbox, sürücü sağlığınızı denetlemenize, kalan sürücü ömrünü tahmin etmenize yardımcı olan pratik bir yazılım. Ayrıca, Intel SSD kullanıyorsanız, cihazın okuma ve yazma işlevselliğini incelemek için hızlı ve tam tanılama taramaları çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, desteklenen bir Intel SSD’deki donanım yazılımını güncellemenize ve Trim özelliğini kullanarak bir Intel SSD’nin performansını artırmanıza olanak tanır. Ardından, sistem ayarlarını kontrol edip düzenleyerek en iyi Intel SSD performansını, güç verimliliğini ve dayanıklılığını elde edebilirsiniz. Programın özellikleri bu kadar ancak ssd hız testi için yeterli ve ücretsiz.

3- Samsung Magician

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

Intel SSD Toolbox ile karşılaştırıldığında, Samsung Magician daha karmaşık. Bunun nedeni, basit bir uygulamadan çok bir yönetim paketi olması. Samsung Magician, profiller oluşturmanıza, performans derecelendirmelerini ayarlamanıza ve maksimum kapasite ile güvenilirliği ayarlamanıza olanak tanıyan bir yazılım.

RAID modu, sıcak veriler veya sık erişilen veriler için sisteminizin DRAM’inin 1 GB’ını önbellek olarak kullanabilir. Bu şekilde, genel performans, özellikle okuma hızı iyileştirebilirsiniz. Daha da önemlisi, teşhis sonuçlarından ve kıyaslamalarınızdan memnun değilseniz, Samsung Magician’daki işletim sistemi optimizasyon özelliği aracılığıyla Samsung SSD’nizi mevcut işletim sisteminiz için optimize edebilirsiniz.

4- Crystal Disk Info

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

Crystal Disk Info, size SSD veya HDD’nizin sağlık ve sıcaklık bilgilerini sunabilen bir açık kaynaklı bir yazılım. Her iki tür depolama sürücüsü için doğru veri toplama ve tüm üreticilerin sürücüleriyle çalışma yeteneğine sahip ücretsiz araçlardan birisi.

SSD hız testi programı arayan herkesin ilk tercihi olması gereken, basit bir uygulama. Bu yüzden, ilk defa SSD programı kullanıyorsanız, bu uygulamayı sizlere tavsiye ediyoruz.

5- Smartmontools

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

Smartmontools, sabit sürücünüzü kontrol etmenize ve izlemenize yardımcı olabilecek iki yardımcı program (smartctl ve smartd) içeren bir yazılım. Sabit diskinizin gerçek zamanlı izlenmesini sağladığı için oldukça pratik. Dahası, olası disk bozulması ve arızaları hakkında sizi analiz edecek ve bilgilendirecek.

Bu ssd hız ölçme programını Mac OS X, Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Solaris, OS/2, Cygwin, QNX, eComStation, Windows ve bir Live CD’de çalıştırabilirsiniz. Bu yüzden, Windows harici kullanım için ideal.

6- Hard Disk Sentinel

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

Hard Disk Sentinel, Windows, Linux ve Dos işletim sistemini destekleyen bir sabit disk izleme aracı. SSD sorunlarını bulmak, teşhis etmek ve onarmak için tasarlandı. Hem Windows hem Linux’ta SSD hız testi için bu uygulamaya güvenebilirsiniz.

Disk Sentinel ayrıca size SSD sağlık durumunu gösterebilir. USB veya e-SATA ile bağlı dahili veya harici bir SSD’yi tarayabilir ve olası sorunları bulabilir. Bundan sonra, hataları onarmak için olası düzeltmeleri içeren raporlar üretecek.

7- Toshiba SSD Utility

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır

Şu anda KIOXIA veya Tohiba SSD kullanıyorsanız, bu program işletim sisteminizden bağımsız olarak kullanabileceğiniz muhtemelen en iyi yazılım. Bu programı kullanarak SSD’nizi gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve SSD sağlığı, kalan ömür, depolama alanı ve genel performans gibi SSD bilgilerini çok hızlı bir şekilde elde edebilirsiniz.

Artık SSD hız testi ve programları ile ilgili her şey biliyorsunuz. Programlar arasından seçim yapmak tamamen size kalmış durumda. Talebinize göre birini seçebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.