Spiderman İzleme Sırası – Tüm Örümcek Adam Filmleri

Marvel'ın en sevilen çizgi roman karakterlerinden Spider-Man, bugüne kadar beyaz perdede üç farklı aktör tarafından canlandırıldı. Örümcek Adam Eve Dönüş Yok ile açılan çoklu evren kapıları, Spiderman izleme sırasının merak edilmesine yol açtı.

Spiderman izleme sırası, Örümcek Adam Eve Dönüş yok nedeniyle biraz daha karmaşık bir hal almış durumda. Zira serideki yeni film, geçmişteki Spider-Man serilerinden karakterleri bir araya getiriyor. Dolayısıyla tüm referansları ve ipuçlarını kaçırmamak için tüm Örümcek Adam filmlerini bilmekte yarar var. Biz de bu düşünceden yola çıkarak, Spiderman filmlerini sırayla izlemeniz için bir rehber hazırladık.

Örümcek Adam filmleri sırası, Tobey Maguire’ın üçlemesini, Andrew Garfield’ın iki filmini ve Tom Holland’ın Peter Parker’ı canlandırdığı tüm Marvel Sinematik Evreni (MCU) filmlerini kapsıyor. Yani, Holland’ın Örümcek Adam olarak yer aldığı Avengers filmlerini de Spiderman izleme sırası içine aldık. Eğer Marvel filmleri izleme sırasını merak ediyorsunuz buradaki kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Ayrıca Sony Pictures’ın Marvel’dan bağımsız olarak çektiği Tom Hardy’li Venom serisine de listede yer verdik. Bildiğiniz gibi Venom, Spider-verse’teki karakterler arasında yer alıyor ve gelecekte Holland’ın Örümcek Adamı ile aynı filmi paylaşma ihtimali var. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Örümcek Adam filmleri hangi sırayla izlenir ona bakalım.

Spiderman İzleme Sırası – Tobey Maguire Filmleri

spiderman izleme sırası

Tobey Maguire Spiderman olarak izlediğimiz ilk isimdi. 2002 ve 2007 yılları arasında Sam Raimi tarafından yönetilen üçleme, Spider-Man’in ilk büyük beyazperde gösterimi oldu ve bu süreçte gişe rekorları kırdı. Hatta pek insana göre bugüne kadar ki en iyi Spiderman filmi, Peter Parker’ın Doktor Octopus ile karşı karşıya geldiği Spider-Man 2’dir.

 • Spider-Man (2002)
 • Spider-Man 2 (2004)
 • Spider-Man 3 (2007)

Spiderman İzleme Sırası – Andrew Garfield Filmleri

örümcek adam filmleri

Andrew Garfield’ın Spider-Man’i, Sony Pictures’ın tek başına çektiği son seri oldu. Ünlü aktör, ikonik rolün hakkını sonuna kadar vermesine rağmen, filmlerin hikaye, karakter ve kurgu olarak beklentilerin altında kalması hayal kırıklığına yol açtı. The Amazing Spider-Man 2’den sonra üçüncü bir devam filmi çekilecekti, ancak planlar sonradan değişti ve karakter MCU’ya geçti. Taze ve yeni bir yüz isteyen Marvel Studios ise Tom Holland’ın kapısını çaldı.

 • The Amazing Spider-Man (2012)
 • The Amazing Spider-Man 2 (2014)

Spiderman İzleme Sırası – Tom Holland Filmleri

spiderman izleme sırası ne

Tom Holland’ın Peter Parker versiyonu, Sony’nin filmlerinde Pete’in radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldığını gördüğünüzü varsayarak, doğrudan köken hikayesini atlıyor. Fakat Holland’ın Parker’ı diğer iki tiplemeden daha genç ve daha naif. Ayrıca karakterin lise hayatına tanıklık ettiğimiz için filmlerdeki eğlence düzeyi de çok daha yüksek.

 • Captain America: Civil War (2016)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Avengers: Endgame (2019)
 • Spider-Man: Far From Home (2019)
 • Spider-Man: No Way Home (2021)

Yukarıdaki Spiderman izleme sırasının neden bir Captain America filmi ile başladığını merak ediyor olabilirsiniz. Holland’ı Örümcek Adam olarak izlediğimiz ilk film 2016’daki Captain America: Civil War olmuştu. Karakterin akıl hocası Tony Stark ile olan ilişkisini tam olarak anlamak için bu filmi ve Avengers filmlerini izlemeniz gerekecek. Aksi takdirde bağlamdan kopabilirsiniz.

Ayrıca No Way Home’a da ayrı bir parantez açmakta fayda var. Çünkü film, Maguire ve Garfield‘ın filmlerinden bir sürü karakteri bir araya getiriyor. Neler olup bittiğini tam olarak anlamak ve çoklu evrende kaybolmamak için önceki tüm Örümcek Adam filmlerini izlemek iyi bir fikir olabilir.

Tom Hardy’nin Venom Filmleri

venom filmleri

Sony’nin sürekli büyüyen Spider-verse’ünün bir parçası olan Venom filmleri, henüz net bir ortaklık görmesek de Örümcek Adam filmleri ile bağlantılı. Gelecek yıllarda iki karakterin aynı filmde bir araya gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca Spider-Man’in bir başka düşmanı Morbius da bağımsız filmi ile Ocak 2022’de karşımıza çıkacak.

 • Venom (2018)
 • Venom: Let There Be Carnage (2021)

Eğer aktif bir Netflix aboneliğiniz varsa, tüm Spider-Man filmlerini platform üzerinden izleyebilirsiniz.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol