Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Scarlett Johansson ve OpenAI Arasında ‘ChatGPT’ Krizi

OpenAI firmasının, yapay zeka sistemi ChatGPT'te Scarlett Johansson'ınkine çok benzer bir ses tonu kullanması, Hollywood yıldızının sert tepkisine yol açtı.

Yapay zeka sistemi ChatGPT‘nin arkasındaki firma olan OpenAI, yeni bir düşman daha kazanmışa benziyor. Bu isim, Hollywood yıldızı Scarlett Johansson‘dan başkası değil. İkili arasındaki gerilimin ortaya çıkmasına yol açan sebep ise ChatGPT’nin sesi oldu. Yapay zeka yazılımında Johansson’a oldukça benzer bir ses kullanan OpenAI, ünlü oyuncunun avukatlarını devreye sokmasının ardından geri adım attı ve sesi kaldırdı.

Konuya dair Business Insider‘a konuşan Johansson, OpenAI’ın yeni ürünü Sky ile kendi sesi arasındaki benzerlik karşısında “şaşkınlık içinde” olduğunu söyledi. 39 yaşındaki Amerikalı aktris, şirketin kendisinden bir ses ürünü üzerinde işbirliği yapmasını istediğini, ancak kendisinin bunu reddettiğini söyledi.

OpenAI, Scarlett Johansson’a Benzeyen Sesi Kaldırdı

OpenAI ise bunun sadece bir tesadüf olduğunu, sesin kendisine benzeyen başka bir kadına ait olduğunu iddia ediyor, ancak Johansson izin alınmadan kendisine ait sesin taklit edildiğini savunuyor. Sam Altman’ın şirketi, her ne kadar durumun böyle olmadığını belirtse de, Hollywood yıldızının şikayeti üzerine sesi kaldırdı.

scarlett johansson chatgpt

Bu da, OpenAI’ın yasal bir savaşın tarafı olmak istemediği anlamına geliyor ki son yıllarda yapay zeka konusunda ortaya çıkan endişeler düşünüldüğünde son derece akıllıca bir adım. Öte yandan Johansson’ın bu konuda yalnız olmadığını belirtmekte yarar var. Daha az üne sahip olan diğer oyuncular da aynı sebepten yapay zeka firmalarına dava açıyor.

Dahası, başta The New York Times olmak üzere bazı yayıncılar da kendilerine ait arşivlerin ChatGPT gibi ürünleri eğitmek için kullanıldığı iddiasıyla OpenAI hakkında şikayette bulunuyorlar. Scarlett Johansson’ın sesinin taklit edilmesi, yapay zekanın fikri mülkiyet haklarına yaklaşımı konusundaki tartışmalara daha da körüklendirecekmiş gibi görünüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.