Çip Kıtlığı Olmasına Rağmen Samsung Gibi Şirketlerin Kazancı Arttı

Samsung, TSMC ve diğer çip üreticileri, pazardaki çip kıtlığına rağmen bir kez daha büyük gelir rakamları açıkladı. Bu nasıl mümkün olabilir?

Çip, dünyadaki hemen hemen her endüstride ve ülkede yetersiz durumda. Şuan buna çip kıtlığı süreci ismi verildi. Birçok yatırımcı ve girişimci için bu gerçek bir kabus olsa da, şikayet etmek için hiçbir nedeni olmayan bir sektör de mevcut. TSMC ve Samsung gibi silikon çip üreticileri bu durumdan dolayı çok memnun. Onlar için bu dönem oldukça karlı oldu.

Analitik ajans TrendForce, 2021’in ikinci çeyreğinde çip üreten devlerin piyasa durumuna ilişkin verileri sundu. İlk 10 şirket toplu olarak 24.4 milyar dolar gelir elde etti ve bu da önceki çeyreğe göre yüzde 6’lık bir artış demek. Aynı zamanda, art arda sekizinci bir rekor büyüme çeyreği yaşandı.

Çip Kıtlığı

Çip Kıtlığı, Gelir Artışının Bir Sebebi

TrendForce’un analizine göre, bunun birkaç sebebi var: pandemi sonrası talep, 5G teknolojisinin sektör üzerindeki etkisi, jeopolitik gerilimler ve çip kıtlığı. İlginç bir şekilde, elektrik kesintileri veya kar fırtınalarının etkileri gibi faktörler bile şirketlerin gelirlerini önemli ölçüde etkilemedi.

Bu çeyrekte, pazardaki durum önemli ölçüde değişmedi. Hala sınırlı arz var, yeni açılan üretim hatları tamamen sözleşmeli ve hala piyasa talebini karşılamıyor. Üreticilerin, hangi tür IC’lere öncelik vermesi gerektiğine karar verecek.

Örneğin 2021’in ikinci çeyreğinde, bunlar otomotiv pazarı için silikon çiplerdi, birçok ülkedeki siyasi kararların sonucu otomobil üretiminin daralmaması gerektiğini savunuyordu ancak, bu tür belirleyici eylemler bile belirli bir endüstri için tedarik sorunlarını çözemedi. Reuters’e göre, GM sekiz ABD fabrikasında üretimi kesti ve Toyota küresel üretimi yüzde 40 oranında azalttı.

Yukarıda verdiğimiz tüm bilgilere rağmen TrendForce, yonga üreticilerinin gelir artışlarını önümüzdeki çeyrekte sürdüreceğini tahmin etti.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol