Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Arkadaşlarınızla Oynayabileceğiniz Rust Benzeri Oyunlar

Rust, inşa etme, hayatta kalma, açık dünya ve çok oyunculu PvP özellikleriyle ünlü bir yapım. Biz de alternatif arayanlar için benzer özelliklere ve mekaniklere sahip bazı oyunları bir araya getirdik.

Rust benzeri oyunlar ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Son on yılın en ünlü ve popüler hayatta kalma oyunlarından biri Rust oldu. Hayranlar, oyuncunun PvP odaklı bir oynanışı ve Rust’ın her zaman benzersiz rastgele oluşturulmuş haritasında bir rol yapma PvE yaklaşımına bayıldı.

Bununla birlikte, Rust’tan hoşlanan ve aylık silme ve güncellemeler arasında zaman harcamak için yeni bir oyuna hazır olan oyuncular için bazı sağlam alternatifler de mevcut. Hayatta kalma PvE oyunlarından, güçlü hayatta kalma unsurlarına kadar birçok sağlam Rust tarzı oyunları derledik.

Rust Benzeri Oyunlar Listesi – 2022

Rust Benzeri Oyunlar

Çok fazla Rust oynadıysanız ve farklı bir tat arıyorsanız sizler için Rust tarzı en iyi oyunları bir araya getirdik. Aşağıdaki 10 oyun arasından dilediğinize şans verebilirsiniz:

 • DayZ
 • SCUM
 • Hurtworld
 • Escape From Tarkov
 • Ark: Survival Evolved
 • Deep Rock Galactic
 • Hunt: Showdown
 • Deadside
 • Vigor
 • The Forest

DayZ

Rust Benzeri Oyunlar

Bohemia’nın DayZ’si, oyunun ilk günlerinde Rust’ın geliştiricileri Facepunch için çok fazla ilham kaynağı oldu. DayZ çok sayıda klon üretti ancak hiçbirinin bunu tam olarak yapmadığını söyleyebiliriz.

Arma için bir moddan ortaya çıkan DayZ, sizi bir zombi kıyametinin ortasında Balkan topraklarına sürüklüyor. Rust kadar çeşitliliğe sahip değil ve genel deneyim kesinlikle yaşını gösteriyor ancak çok daha yavaş PVP ve PVE ile mücadele etmek istiyorsanız DayZ gayet net bir şekilde Rust benzeri oyunlar listemizin sağlam bir ismi.

SCUM

Rust Benzeri Oyunlar

SCUM, pek oyuncusu olmasa da gayet sağlam kemik kitlesi olan bir yapım. Teknik sorunlar nedeniyle oyun çok fazla oyuncu kaybetti ancak Gamepires oldukça özenle güncellemeler yayınlamaya devam etti.

Bu türü zorlu hayatta kalma tarzıyla birleştiren bir oyun olan SCUM, oyunculara besinlerini ve biz insanların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu her türlü şeyi, zombi benzeri düşmanları ve diğer oyuncuları savuştururken görevlendirir. Rust benzeri oyunlar listemizdeki SCUM, biraz daha sakin bir oyun arayanlar için ideal tercih.

Hurtworld

Rust Benzeri Oyunlar

Muhtemelen bu listede Rust’a en çok benzeyen oyun olan Hurtworld. Rust’tan fazlasıyla ilham alan bir oyun bu. Bunun yanı sıra Rust hala araçlara sahip değil ancak Hurtworld’ün filmlere ve diğer oyunlara kaynak sağlamaya yetecek kadar aracı mevcut.

Her iki oyunun da temel özü aynı: Smaug’un aklını kaybedeceği bir ganimet sürüsüne sahip olana kadar diğer oyuncuları alt ederek ve onları geride bırakarak hayatta kalın ve başarılı olun. PC’niz Rust’ı çalıştıracak kadar güçlü değilse ve Rust tarzı oyunlar arıyorsanız, aradığınız yapım kesinlikle Hurtworld olacak.

Escape From Tarkov

Rust Benzeri Oyunlar

Bu kadar çok içerik oluşturucunun zamanlarını Rust ve Escape From Tarkov arasında ayırmasının bir nedeni var ve bunun nedeni, her ikisinin de inanılmaz derecede yüksek tempolu PvP anları sunması. Rust ayrıca temel bina ve hayatta kalma unsurlarına sahip olsa da, Tarkov daha basit bir PVP oyunu.

Rust benzeri oyunlar denince ilk akla gelen isim olan Escape From Tarkov yeni başlayanlar için pek eğitici değil ve biraz karmaşık. Tarkov, genellikle bir salyangoz gibi hareket etmeniz gereken ancak buna bağlı kalırsanız ödüllendirileceğiniz tam bir ödül risk oyunu.

Ya da birçok kişinin yaptığını yapıp 45 dakika boyunca bir haritada sürünerek rastgele ölebilir, tüm ganimetlerinizi kaybedebilir ve ardından klavyenizi kırabilirsiniz. İşte size Tarkov.

Ark: Survival Evolved

Rust Benzeri Oyunlar

Ark: Survival Evolved‘da bulacağınız kadar agresif bir şekilde çirkin bir kullanıcı arayüzü ve yazı tipi düzenine sahip bir oyun için, yıllar içinde kesinlikle çok fazla başarı yakaladı. Tahta bir sopayla kaotik bir şekilde korkunç bir kavgadan sonra rastgele bir dinozora ölmenin ilk sıkıntılarını aşabildiğiniz sürece Ark efsane bir oyun.

Uçan bir dinozora binmek ve keşfe çıkmak, diğer oyuncularla savaşmak veya sürekli canlı bir Jurassic Park gösterisi için kendinize küçük bir ev inşa etmek istiyorsanız, Ark oynamak için birçok farklı yol mevcut. Asla düzeltilemeyecek pürüzlü noktaları var ancak Rust benzeri oyunlar arasında en iyi alternatiflerden bir tanesi ve ikinci oyun da yolda.

Deep Rock Galactic

Rust Benzeri Oyunlar

Rust benzeri oyunlar listesinde Deep Rock Galactic görünce şaşırmayın. Hiç Rust’ta bir mağaraya girip “Tanrım, bunun bir oyun olmasını ve ayrıca bir cüce olmamı ve ayrıca oyuncuların yerini dev böceklerin almasını dilerdim” diye düşündünüz mü? O zaman Deep Rock Galactic tam size göre bir oyun.

Co-op oyununa ağırlık veren bir yağmacı nişancı oyunu olan Deep Rock Galactic, uzun yıllardır piyasada ve sessizce adından söz ettiriyor. Gergin FPS aksiyonu ve hasat edilecek ve çıkarılacak mutlak bir ton şeyle övünen Rust’ın aksiyon ve yağma tarafını sevenler bu oyuna bayılacak.

Dört farklı sınıftan birini seçin ve usule göre oluşturulmuş mayınların derinliklerine inin, ardından mayınlardan olabildiğince hızlı yükselmeye çalışın veya geride kalın.

Hunt: Showdown

Rust Benzeri Oyunlar

Rust’ta ganimet goblinleri gibi güvenliğe koşmanın uylukları sıkan gerginliğini kopyalayan bir oyun mu arıyorsunuz? Hunt: Showdown, Crysis’in yapımcılarından yanaklarınızı sıkacak kadar sinir bozucu bir korku FPS oyunu. Rust benzeri oyunlar listemize girmeyi hak kazanan kaliteli bir yapım.

Oyuncular gotik Bayou haritalarına düşüyor ve takımların her şeyi kendi başlarına çözmesi gereken canavarca bir hedefi avlamaları isteniyor. Hunt’ın PVPVE doğası, özellikle oyunun en büyük canavarlarıyla savaşırken, neredeyse kesinlikle sizi atlamak için pusuda bekleyen diğer oyuncularla savaşırken, onu gerçekten gergin bir oyun haline getiriyor.

Deadside

Rust Benzeri Oyunlar

Deadside, DayZ’yi alıp korku unsurlarını ortadan kaldırdığınızda ve ardından Escape From Tarkov’a yakın bir şey gibi hissettirmek için PVP’yi çalıştırdığınızda temel olarak ne olacağı. Bu kulağa geldiği kadar eğlenceli ve can sıkıcı. Rust benzeri oyunlar listemizde yer alan Rust’a en çok benzeyen oyunlardan bir tanesi.

Hiçbir yerde mükemmel olmamakla birlikte, bu hardcore çok oyunculu nişancı oyununun işçilik, temel oluşturma ve yukarıda bahsedilen PVP karışımı, Bohemia’nın artık oldukça eski deneyiminden yeni bir yönde atılmış bir adım gibi hissettiriyor. Tam 225 kilometrekarelik açık dünya da keşfetmeniz için pek çok şey sunuyor, ancak ilgi çekici görevler sistemi oyunun en güzel kısmı.

Vigor

Rust Benzeri Oyunlar

Rust benzeri oyunlar arasında yer alan Vigor’un asıl çekiciliği, oyuncuların ideal koşullardan daha az hayatta kalmak için kıyamet sonrası Norveç’teki kulübelerini nasıl geliştirebileceğiniz. Hem Rust hem de Vigor kıyamet sonrasında geçiyor ve her ikisi de hayatta kalmak için üslerinizi yükseltmenizi gerektiriyor.

Vigor kesinlikle öğrenilecek ve keşfedilecek tonlarca şey içeren büyüleyici bir oyun ancak konsolda PVP’ye büyük önem veren çoğu hayatta kalma oyununda olduğu gibi, aksiyonun kendisi tam olarak DOOM Eternal olmasa da şaşırtıcı bir performans göstermez.

The Forest

Rust Benzeri Oyunlar

The Forest, muhtemelen bu listenin tamamında Rust’a en az benzeyen oyun olsa da işçilik ve üs kurma konusunda Rust benzeri oyunlar listemizde yer alması gerektiğini düşündüğümüz bir oyun.

The Forest, kaynak toplamayı mutlak bir angarya gibi hissettirmeyen birkaç oyundan bir tanesi ve aynı zamanda üssünüzü genişletmeye devam etmek de son derece tatmin edici. Zipline’lar tek başına bile çalışmaya değer ancak bir kaplumbağa kabuğunu kaykay olarak kullanmak, üzerinde fazla düşünmemeniz gereken bir başka basit zevk.

The Forest ile birlikte Rust benzeri oyunlar listemizin sonuna geldik. Sizin en çok beğendiğiniz oyun hangisi? Hangi oyuna başlamayı düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizlerle aşağıda paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.