Rus Hacker Grubu REvil Aniden Ortadan Kayboldu!

Fidye yazılımı kullanan saldırılardan sorumlu olan bilgisayar korsanlığı grubu REvil, aniden internetten kayboldu. Bunun ABD'nin Rusya Federasyonu hükümeti üzerindeki baskısı ile bir ilgi olduğu konusu gündeme geldi.

Bir hafta önce internet, tarihin en büyük fidye yazılımı saldırılarından biri hakkında bilgilerle dolup taşıyordu. Eski SSCB ülkelerinde faaliyet gösteren REvil adlı bir hacker grubu tarafından gerçekleştirildi. Ekip, yalnızca onlara yerel yönetimin iyiliğini garanti etmesi gereken Rusya’nın rakibi olan ülkelere saldırdı. Ancak, ünlü hacker grubu aniden internetten kayboldu.

Grubun banka hesabına yapılan fidye ödemelerini denetleyen web sitesi ve blogu çalışmayı durdurdu. Ayrıca REvil‘e ait herhangi bir hackera ulaşmanın da bir yolu yok. Bu benzerine az rastlanan durum, kaybolmanın nedeni hakkında spekülasyonlara yol açtı. Kimilerine göre bu durum, ABD’nin Rusya Federasyonu’na yaptığı baskının bir sonucu.

REvil

Joe Biden, Vladimir Putin ile REvil Hakkında Konuştu

İki politikacının konuşmasından kısa bir süre sonra REvil’in faaliyetini durdurması, her iki ülkenin hükümetinin de bilgisayar korsanlarına karşı gerçekten harekete geçtiğini gösterdi. Resmi olarak, grubun ortadan kaybolmasıyla ilgili hiçbir ayrıntı açıklanmadı. Bazı uzmanlar, hack ekiplerinin birdenbire şebekeden çıkması vakalarının az rastlansa da yeni bir şey olmadığını ve bunun politikacıların eylemleriyle de ilgili olması gerekmediğine dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde son saldırılara değindi. Daha sonra gazetecilere, Rus lidere söz konusu bilgisayar korsanları sorununu çözmesi için baskı yaptığını açıkladı. Beklenen eylemi yapmayı reddederse ABD, saldırılarda kullanılan sunuculara misilleme yapacaktı.

Sonuç olarak REvil‘in web sitelerinin kapanmasına neyin sebep olduğunu söylemek zor. Bildiğimiz şey, Amerika ve Avrupa’da yüzlerce şirkete saldırmaktan sorumlu grubun şimdilik daha fazla sorun çıkarmayacağı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol