Roblox Başlangıç Rehberi

Roblox isimli oyunda işinize yarayacak bir çok bilgi öğreneceksiniz.

Roblox isimli oyunu çoğunuz duymuşsunuzdur. Lego temalı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor fakat hiçte öyle basit bir oyun değil. Basit derken yani göründüğü gibi değil. Oldukça detaylı ve oyun içinde oyun sunan bir oyun. Roblox, kullanıcıların kendi oyunlarını tasarlamalarına izin veren bir oyun. Yani oyun içinde bir oyun yapıyorsunuz kuralları koyuyorsunuz. Diğer oyuncularla beraber oynayabiliyorsunuz. İşin güzel yanı ise bu oyun çoğu platform tarafından da destekleniyor. Yani telefonlarda, bilgisayarlarda, Xbox’ta filan desteği mevcut. Peki bu oyun için bazı bilgileri önceden bilsek fena olmaz mı? Bence çok güzel olur.

Roblox başlangıç rehberi isimli bu yazımızda, oyunda işinize yarayacak bazı temel bilgileri öğreneceksiniz. Ayrıca yine işinize yarayacak bir çok taktiği de bu konu içinde bulacaksınız. Bu sayede kafanızda herhangi bir karışıklık kalmayacak. Hazırsanız konumuza geçelim.

roblox baslangic rehberi 2

Roblox Başlangıç Rehberi

Bu oyuna girdiğimiz zaman öncelikle bir arazi yapmamız gerekiyor. Yani inşaat yapmalıyız. Bunun için oyunun size sunduğu bir çok şablon bulunmaktadır. Tabi ki buradakilerin hepsini kullanmayacağız. İstekleriniz doğrultusunda bu şablonlardan bazılarını seçip kullanmanız gerekiyor. Bu şablonlar arasında yarış pisti, koşu alanı, şehirler, ev gibi bir çok şablon mevcut. Bunlar arasından seçim yapabilirsiniz. Yani daha doğrusu ilk önce ne yapmanız gerektiğini düşünün ve ona göre seçim yapın.

Bir nesneyi seçtik peki bunu nasıl yerleştireceğiz. Nesnelerin doğru yüzeylerini seçmekte bir o kadar önemlidir. Nesne seçmek için iki yol vardır. Nesneye sağ tıklamak. Bundan sonra uygun yüzeyi seçmek için listeden seçim yapabilirsiniz. Smooth, Studs, Inlets gibi bir çok şey bulunuyor. Diğer yol biraz daha uzun tabi ki. Yine sağ tıklıyoruz. Properties isimli alana gidiyoruz. Buradan seçim yapıyoruz. Bu da ikinci yol.

Çarpışma (Collisions)

Çarpışma ayarını açıp kapatabilirsiniz. Peki bu ne işe yarıyor. Örneğin nesnelere vurmak istiyorsanız bunu açmalısınız. Ağaçlara da vurabilirsiniz. Kapı açmak, tepelere atlamak ve benzeri şeyleri yapmayı planlıyorsanız bu seçeneği açık tutmalısınız. Benim size tavsiyem ise bu seçeneğin açık olmasıdır. Bu sayede oyun daha gerçekçi bir hal alacaktır ve daha zevkli olacaktır.

Süzülme (Floating)

Buna yüzmekte diyebiliriz. Bunu bir çok defa kullanma ihtiyacınız olacak. Oyun eşyalarını, silahlarını bu şekilde kullanabilirsiniz. Bunu açmak için nesnenin üstünde bulunan bağlantıyı açmamız yeterli olacaktır. Bu sayede eşyaları kolayca kontrol edilebilir bir hale geleceksiniz. Oyunlarınızda havada kontrol edebileceğiniz bir çok eşya olacaktır ve bu da büyük bir renk katacaktır.

Eşyaları daha doğrusu nesnelerinizi gruplandırmalısınız. Bu sayede daha belirgin ve organize bir hal alacaklardır. Yani karışık bir yapıda kalmayacaktır. Ayrıca dönen eşyaları da kullanabilirsiniz. Bu tür eşyalar sizin oyun alanınıza hava katacaktır. Yapmanız ve bilmeniz gerekenler bunlar arkadaşlar.

Roblox rehberinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Oyun inanın zor değil. Bu tür bilgileri bildikten sonra gerisi kolay olacaktır. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak bulabilirsiniz. Görüşürüz.

 

 

2 Yorum

  1. 3 senedir oynuyom hic build yapmadim

    Yanıtla
    • ben yaptım

      Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol