Rez Almak Ne Demek?

Rez ne demek? Rez almak ne demek? Bu kelime nerelerde ve neden kullanılır? Tüm hepsinin cevabı içeriğimizde.

Rez almak ne demek diye merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Rez kelimesine özellikle sosyal medya platformlarında sıklıkla denk geleceksiniz.

Rez almak genellikle insanların merak ettiği bir cümle çünkü neredeyse sosyal medyadaki bütün gönderilerin altında gördüğümüz bir cümle.

Rez Almak Ne Demek

Rez Almak Ne Demek? Rez Nedir?

  • Rez: Rezervasyon kelimesinin internette kısaltılmış hale getirilerek kullanılmasıdır. Rez almak derken “Buradaki yerimi aldım” gibi bir anlam ifade edilmek isteniyor olabilir.

Rez kelimesinin hangi anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını merak ediyorsanız, hemen onu da açıklayalım. Rez almak, rezervasyon yaptırmak anlamında kullanılır. Peki sosyal medya veya forumlarda rezervasyon ne alaka diyebilirsiniz.

Eğer bir kullanıcı bir gönderinin altına “Rez” veya “Rez aldım” yazıyorsa o gönderi hakkında merak ettiği bir durum, beklediği bir yorum veya almak istediği bir bildirim mevcut demektir.

Özellikle Instagram, Facebook veya çeşitli forum gönderilerinde kullanılan bu kelime kalıbı, en çok o gönderi hakkında bildirim almak istiyorsanız kullanılır.

Rez kelimesinin MMO oyunlarında kullanılan farklı bir anlamını da aşağıya ekledik:

  • Resurrect (REZ) : REZ kısaltması en çok MMO oyunlarında Resurrect (Dirilmek) anlamında kullanılır. Bu bağlamda, bir oyuncunun karakterini oyun sırasında öldürüldükten sonra hayata döndürmeyi ifade eder.
Rez Almak Ne Demek

Rez Ne Zaman Kullanılır?

  • Sosyal medyada bilmediğiniz bir şarkının altına yazarsanız ve gelen bildirimleri beklersiniz.
  • Herhangi biri önemli bir fotoğraf veya link paylaşacağı zaman gelen bildirimleri beklemek için.
  • Gönderideki yorumları takip etmek istiyorsanız bildirimleri almak için.
  • Soru-cevap gibi forum gönderilerinde başlığı kabetmemek için.
  • Önlerde ve ilk kısımlarda yer alıp “Kimse yokken biz vardık” izlenimi uyandırmak için.

Rez almak ne demek içeriğimizin sonuna geldik. Smurf ne demek içeriğimize de buradan göz atabilirsiniz. Eğer rez kelimesi ile ilgili aklınıza takılan bir kısım olursa, yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol