Resident Evil 2 Remake İncelemesi

Resident Evil 2 yıllar sonra bile hiç eskimediğini gösterdi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Resident Evil oyunları bu kadar sık çıkmasına rağmen kaliteyi koruyabilmiş nadir seriler arasında yer alıyor. İlk olarak 1998 yılında çıkan, serinin ikinci oyunu da birçok kişinin favorileri arasındaydı. Bu oyun 2002 yılında Gamecube için yeniden tasarlanmıştı fakat 17 yıl sonra bir remake sürümü daha geldi.

Resident Evil 2 Remake ile tekrar Leon Kennedy ile Claire Redfield’ın macerasına ortak oluyoruz, Raccoon City’e geri dönüyoruz. Elbette 1998 yılında çıkan orijinal oyuna göre önemli değişiklikler var fakat Capcom Resident Evil 7’den bu yana yapılmış belki de en iyi survival horror oyun deneyimini sunuyor. Bu da gösteriyor ki George Romero’nun klasik zombi teması günümüzde hâlâ keyif veriyor.

Daha ilk açılış dakikalarından itibaren Resident Evil 2 Remake aslında neler sunacağını hissettiriyor. Leon ya da Claire ikilisinden birinin senaryosunu seçebiliyoruz. Fakat her ikisi de aslında benzer yollara çıkıyor ve benzer bulmacalarla karşı karşıya kalıyoruz. Buna rağmen anlatımda bazı farklılıklar var.

Açılış sahnesinde bir benzin istasyonundayız ve sessizlik ile karanlık hüküm sürüyor. Açıkçası bu da Raccoon City atmosferinde pek olası bir durum değil. Birkaç dakika sonra olaylar meydana gelmeye başlarken, yıllardır tanıdığımız iki karakteri oyun harika bir şekilde tanıtıyor.

Oyunda Leon Kennedy genç, tecrübesiz bir çaylak olarak karşımıza çıkarken, henüz hazırlıklı olmadığı tehditler onu bekliyor. Diğer yanda Claire Redfield ise olaylara daha korkusuz bir şekilde yaklaşıyor ve Umbrella Corporation’ın neler çevirdiğini öğrenmek istiyor. Açıkçası her iki karakter de son derece ilgi çekici. Yol boyunca birkaç diğer oynanabilir karakterle daha karşılaşacaksınız fakat onların keşfini size bırakacağım. Yine de şunu söylemeliyim ki, bu karakterler orijinal oyunun üzerine yaratıcı eklemeler yapıyorlar.

Orijinal oyunu oynayanlar Resident Evil 2 Remake’de de pek çok tanıdık yerin farkına varacaklar. Raccoon City Polis Karakolu, Umbrella NEST Labs ve kanalizasyonlar bu oyunda da yer alıyor. Her ne kadar tasarımları radikal şekilde değişse de, tüm bunlar sanki yeni bir oyun oynuyormuşsunuz hissi de yaratıyor.

Peki Resident Evil 2 Remake’in oynanışı nasıl? Oyun boyunca zombilerle genellikle ateşli silahlarla mücadele ediyorsunuz ve bu silahlar orijinal yapıma göre fazla değiştirilmemişler. Cephaneliğin içinde tabancalar, pompalı tüfekler ve el bombaları yer alıyor. Ayrıca gizli yerlerde yeni bileşenler bularak bu silahları geliştirip daha iyi hale getirebiliyorsunuz. Her ne kadar silah çeşitliliği biraz kısıtlı olsa da, her birini kullanmak oldukça eğlenceli.

Resident Evil 2 Remake’de yüksek zorluk seviyeleri oyunu daha karmaşık hale getiriyor ve sık sık kendinizi karar vermekte zorlanırken buluyorsunuz. Her odaya girerken bir ölüm kalım meselesi olacağını biliyorsunuz. Aynı zamanda geride bıraktığınız eşyalar yüzünden pişman da olabiliyorsunuz.

Görsel olarak Resident Evil 2 Remake kesinlikle tatmin edici bir yapım olmuş. HD grafikler ve artırılan çözünürlük oranı bir yana, grafikler baştan aşağı elden geçirilmiş. Kaldı ki Remake denmesinin sebebi de bu ve oyun adeta baştan yapılmış. Pek çok mekan, karakter ve düşman tipi aslında eski oyunda yer alanlar. Buna rağmen kaplamaları, modellemeleri sıfırdan yaratılmış. Kimi bölgelere girdiğinizde orijinal oyunla tamamen farklı olduğunu dahi görüyorsunuz. Tüm bunlar sayesinde eski bir oyunu oynuyor hissine hiç kapılmıyorsunuz.

Capcom’un son oyunu Resident Evil 2 Remake, gerçek bir survival horror deneyimi ve bu türün hâlâ ölmediğini gösteriyor. 1998 yılındaki orijinal yapımın çok üstüne koyan, daha taze ve daha heyecan verici bir oyun olmuş. Özellikle bu türü sevenlere ve daha önce Resident Evil 2’yi oynayıp da beğenenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Artıları:

  • Heyecanlı, gerilimli oynanış

  • Başarılı silah kullanma mekanikleri

  • Campaign boyunca tahmin edilemeyen zorluklar

  • Bolca açılabilir özellik

  • Yenilenen grafikler

Eksileri:

  • Raccoon City’i daha çok görmek isterdim

  • Kısa oynanış süresi

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol