Psychonauts 2 İnceleme

Psychonauts 2 kesinlikle 16 yıllık bekleyişimize değmiş. Sizi eğlendirecek, düşündürecek ve kendisine hayran bırakacak bir yapım.

Psychonauts 2‘den önceki ilk oyun, Nisan 2005’te Xbox’ta piyasaya sürülmüştü. İlk oyunda, insanların bilinçaltını keşfedebilen Psychonauts tarafından yürütülen bir yaz kampındaydık. Sonuç, oyuncuların karşılaştıkları karakterlerin zihinlerini keşfettikleri akıllara durgunluk veren bir macera olmuştu ancak ne yazık ki, oyun düşük performans gösterdi ve kült klasik statüsüne ulaştı. Yani efsaneleşti ama finansal olarak başarısız oldu.

Şimdi, hayranların bir kitle fonlaması kampanyası ve yayıncı olarak Microsoft’un desteğiyle Double Fine, mümkün olan her şekilde daha büyük ve daha iyi olan daha büyük bir macera yarattı. Tim Schafer‘in ustaca senaryosuyla desteklenen Psychonauts 2, son yılların en iyi üç boyutlu platform oyunlarından birini yaratmak için mizah, zorluk ve stili dengelemeyi başarmış.

Psychonauts 2, böyle tuhaf bir oyuna bir devam oyunundan beklenen her şeyi sunmayı başarmış ancak, seriye yeni başlamış olsanız bile, Psychonauts 2, Super Mario Odyssey’den bu yana en yaratıcı seviye tasarımına sahip mükemmel bir bağımsız üç boyutlu platform oyunu.

Psychonauts 2 İnceleme

Psychonauts 2 İnceleme

Tim Schafer’in yaratıcı stili Psychonauts 2’nin her yerine yansımış. Hikaye, VR oyunu interquel Rhombus of Ruin 2017’nin kaldığı yerin devamı. Psychonauts’un liderini kurtardıktan sonra, sirk kaçaklarından Raz, sonunda bir ajan olma hırslarıyla Psychonauts karargahına gitme kararı almış.

Psikonotlar, Raz’ın beklentilerini karşılamayı başaramıyor. Raz ajan değil stajyer oluyor ve meslektaşları onu rahatsız etmeye başlıyor. Daha da kötüsü, sirkteki ezici ailesi onun ziyaretine geliyor. Bununla birlikte, daha büyük bir gizemin ortaya çıkması da uzun sürmüyor: Psychonauts’taki bir köstebek Maligula adında kötü bir varlığı diriltmeye çalışıyor.

Oradan Raz, akıllarını keşfederek ve sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olarak Psychonauts’un kurucularını tekrar bir araya getirmek için bir arayışa başlıyor. Bu bizi, Maligula ile bir kavgada aklı parçalanan garip bir yaşlı Psychonauts kurucusu Ford Cruller’ı götürüyor.

Oyun çılgın şakalar, garip durumlar ve Raz ile karşılaştığı sıra dışı karakterler arasındaki esprili konuşmalarla dolu. Yine de Raz, ailesi, Ford Cruller ve Maligula arasındaki ilişkilerin doğasını yavaş yavaş keşfederken hikayenin şaşırtıcı derecede dokunaklı anları da mevcut.

Psychonauts 2, kusurlarınızı kabul etmek, ilerlemek ve sizi farklı kılan şeyleri kabul etmek hakkında komik ama dokunaklı bir hikayeye sahip.

Psychonauts 2 İnceleme

Psychonauts 2, birçok platform oyuncusunun yapmadığı ludonarrative dediğimiz tutarlılık duygusu yaratmak için anlatıyı ve oynanışı akıllıca iç içe geçirmeyi başarmış. İlk olarak, elbette, oyunun özünde temel üç boyutlu platform oluşturma, çok çeşitli düşmanlarla ve psişik güçlerle mücadele etme de var ve iki büyük merkez, oyuncuya seviyeler arasında farklı yetenekleriyle oynaması için bolca alan sağlamış.

Yine de her zihin, deneyimi canlandırmak için benzersiz bir konsept veya anlatım tarzına sahip. Örneğin, Compton’s Cookoff, oyuncuya kuklalar tarafından yürütülen bir yemek pişirme şovu için malzemeleri toplama ve bir araya getirme görevi veriyor. Bu gerçekten kaygı bozukluğunu oyunlaştırmanın etmenin akıllıca bir yolu.

Evet, Psychonauts 2 tuhaflaşmaktan korkmayan bir yapım. Bazı fikirler etkisiz gibi görünse de, hepsi hikaye için hayati öneme sahip.

Jack Black tarafından seslendirilen Brain in a Jar’ın içindeki psychedelic Coachella benzeri festival seviyesinden bahsetmiş miydik, bir karakterin duyularını yeniden kazanarak bunalımı temsil etmesi gerekiyordu? Ne kadar saçma olursa olsun, bunalım yaşayan kişilerin kesinlikle kendini bulabileceği ve yüreklere dokunan bir seviye olmayı başarmış benim gözümde.

Psychonauts 2 İnceleme

Birinin zihninden psişik olarak geçmek, karşılaştıkları sorunları deneyimlemek ve onları çözmelerine yardımcı olmak sizi anlatıya ve oynanışa hemen sokan, hızlıca oyuna adapte olmanızı sağlayan eğlenceli bir mekanik. Ara sıra karşımıza çıkan platform oluşturma ve savaş sekansları da oyunun taze kalmasını sağlamış.

Bununla birlikte, bazı ara oyun mekanikleri diğerlerinden daha iyi olmuş. Yemek yapma yarışması gibi konseptler eğlenceli, ancak Ford Cruller’ın parçalanmış zihinlerinden birinde dev bir topu yuvarlarken zorlu bir platform oluşturma mücadelesi yapmak eğlenceden ziyade sinir bozucu. Neyse ki, Psychonauts 2 hızlı akan bir oyun, bu yüzden sevmediğiniz herhangi bir fikirden hızlıca uzaklaşabiliyorsunuz.

Oyunda bu kadar çeşitlilik bulunması harika bir özellik, en son It Takes Two ile bu hissi yakalamayı başarmıştım. Bu oyunda gerçekten sıkılmak çok zor. Bir de bunun yanı sıra bir bölümde takıldınız veya bir savaş çok mu zor geldi? Oyun, oyunu daha akıcı bir deneyim haline getirmeye yardımcı olmak için daha kolay dövüş veya yenilmezlik gibi birçok erişilebilirlik seçeneğine sahip. Double Fine cömertçe, isteyen herkesin oyunu yenebileceğinden emin olmak istediğini açıklamıştı.

Psychonauts 2 İnceleme

Psychonauts 2 Sonuç:

Platform türü, Microsoft’un yıllardır mücadele ettiği ve Sony veya Nintendo ile asla aynı nüfuzu elde edemeyen bir tür olmuştu. Bu yüzden Psychonauts 2 PlayStation konsollarında mevcut olsa da, Microsoft nihayet oyun serisinde kendine özgü bir platform oyununa sahip olduğu için şanslı ve geliştiricinin bir sonraki tuhaf fikri ne olursa olsun Double Fine’ı mutlaka desteklemeli.

Psychonauts 2, 2021’in en iyi oyunlarından biri ve Double Fine’ın şimdiye kadar yaptığı en iyi oyunlardan biri, bu yüzden oynayın ve bunun öncekiler gibi bir kült klasiği değil, çok satan bir klasik haline geldiğinden emin olun. Bu oyunu herkese mutlaka ama mutlaka tavsiye ediyorum.

Oyunun 92 TL gibi çok uygun bir fiyattan çıktığını da hatırlatalım. Yaklaşık olarak 20 saat süren bir macera vaat ettiğini de belirteyim. Parasının hakkını sonuna kadar hak eden bir oyun. Psychonauts 2‘yi Steam sayfası üzerinden satın alabilirsiniz. Xbox Game Pass aboneliği ile oyunu ücretsiz bir şekilde de oynayabilirsiniz.

Tek üzüldüğümüz yanı oyunun PlayStation 4 fiyatının 575 TL ile çıkış yapmış olması.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol