Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation Plus Zamlanacak Mı? PS Plus Yıllık Ücret Ne Kadar?

Xbox Game Pass fiyatına yapılan zammın ardından bir başka oyun abonelik servisi olan PlayStation Plus'a da zam gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Peki, ufukta bir fiyat artışı var mı? Buyurun yazımıza.

PS Plus zamlanacak mı? Türkiye’de Sony’nin oyun abonelik servisine kayıtlı birçok insanın cevabını merak ettiği bir soru bu. Bildiğiniz üzere enflasyon oranı ve döviz kurlarındaki yükseliş, iğneden ipliğe her şeyin fiyatını etkiliyor. Yalnızca marketten ya da bir mağazadan aldığınız fiziksel ürünler değil, aynı zamanda oyunlar, üyelik servisleri, internet vs. gibi dijital dünya da ekonomik vaziyetten nasibini alıyor.

Malumunuz, Türk lirasındaki yüksek değer kaybının devam etmesi nedeniyle Steam’deki oyunların satış fiyatlarına zam üstüne zam geliyor. Ayrıca yeni çıkan büyük yapım oyunların yerel fiyatlandırması da tam anlamıyla cep yakıyor. Eskiden 700 liraya çok yüksek gözüyle bakarken, şimdi bin lira ve üstü etiketleri ‘normal’ olarak değerlendiriyoruz çünkü eşik bu noktaya geldi.

PS Plus Zam Furyasından Nasibini Alabilir

ps plus zam gelecek mi

Daha önce bildirdiğimiz gibi gelmesine kesin gözüyle bakılan Xbox Game Pass zammı 6 Temmuz itibarıyla geçerli olmaya başladı. Eskiden 30 lira olan PC ve konsol üyelikleri 80 liraya çıkarken, 45 lira olan Ultimate ise 120 lira olarak güncellendi. Sürekli büyüyen oldukça geniş bir oyun kitaplığına sahip olan platform, zamma rağmen özellikle bizim gibi oyun fiyatlarının yüksek olduğu ülkeler için paha biçilemez bir değere sahip.

Sadece bu yıl Game Pass’e ilk günden gelecek oyunlar (Starfield, Payday 3, Cities: Skylines II gibi) bile abonelik hizmetinin parasın misliyle çıkarıyor. Xbox kanadındaki bu değişikliğin ardından gözler şimdi Sony’nin abonelik servisinde. Platforma kayıtlı olan kullanıcılar, PS Plus zamlanacak mı diye merak ediyorlar.

PS Plus Yıllık Ücretleri Ne Kadar?

Şirket, Türkiye’deki birinci taraf oyun fiyatlarını makul seviyelerden piyasaya sürmeye devam ediyor. Örneğin; yurt dışında 70 dolar (yaklaşık 1.841 lira) olan Marvel’s Spider-Man 2, PS Store’da 799 lira fiyatla ön siparişe açıldı ki bu pek çok kişi için sürpriz oldu. Aynı şekilde PS Plus fiyatları da dolar kuruna göre epey düşük seviyede.

playstation plus zam gelecek mi

Aylık ücretsiz oyunlar, çok oyunculu oynama özelliği ve özel indirimler sunan PlayStation Plus Essential 12 aylık 240 liraya (yaklaşık 9 dolar) satılıyor. Game Pass benzeri yüzlerce oyunluk bir katalog içeren Extra için PS Plus yıllık ücret 400 lira iken, tüm avantajlara ek klasikler kataloğu ve oyun deneme sürümleri sağlayan Deluxe üyelik ise 460 lira. Şu noktada PS Plus zamlanacak mı bilmiyoruz. Haziran 2022’de yenilenen abonelik hizmetinin fiyatları bir seneyi aşkın süredir değişmedi. Hatta sadece temel üyelik için konuştuğumuzda bu süre daha da fazla.

Buna rağmen PlayStation Türkiye‘nin hem birinci taraf oyun fiyatlarını hem de PS Plus yıllık ücretini bir noktada artırmasını bekliyoruz zira firmanın ülkemizdeki ürün ve hizmetleri dolar karşısında oldukça düşük kaldı. Elbette tahminlerimizde yanılmayı tercih ederiz, ancak her şeye zam yapılırken ve dolar kuru 26 lirayı geçmişken Sony’nin bu duruma ne kadar kayıtsız kalacağı büyük bir soru işareti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.