Post Scriptum İncelemesi

Beklenen 2. Dünya Savaşı oyunu bugün çıkışını yaptı.

Bir süredir beta aşaması devam eden ve tarihsel gerçekliklere dayanan birinci şahıs nişan alma – simülasyon oyunu Post Scriptum bugün çıkış yaptı. Offworld Industries ve Periscope Games ortaklığında hazırlanan yapım aslında uzun süredir merakla bekleniyordu, resmi çıkışı heyecan uyandırıyordu. Post Scriptum bugün Steam çıkışını gerçekleştirdi ve 50 TL gibi uygun bir fiyatla satılıyor. Peki bekleneni verebildi mi?

Post Scriptum son dönemin moda anlayışının aksine Erken Erişim değil, doğrudan tam sürüm olarak satışa sunuldu. 2. Dünya Savaşı temalı bir simülasyon oyunu olan Post Scriptum tarihsel gerçekliklerden esinlenerek yapıldı. Geniş ölçekli savaş alanlarının yer aldığı yapım ‘Operation Market Garden’ olarak da bilinen operasyonları konu alıyor ve Hollanda’nın kasabalarında geçiyor. Kuşatmada İngiliz ve Amerikan askerleri yer alırken, kilit köprülerin ele geçirilmesi gerkeiyor. İşte Post Scriptum böyle bir dönemi anlatıyor.

Bir diğer başarılı FPS – simülasyon oyunu Squad ile epey benzerlik gösteren Post Scriptum’u onun 2. Dünya Savaşı temalı hâli gibi de düşünebilirsiniz. Oyunun oldukça zor bir öğenme aşaması var ve devamlı iletişim, takım arkadaşlarıyla ortak hareket etme önemli yere sahip.

Açık konuşmak gerekirse Post Scriptum çok fazla potansiyele sahip olan fakat bunu yeteri kadar iyi değerlendirmeyen bir oyun. Fakat her şeye rağmen Erken Erişim yerine doğrudan tam sürüm olarak çıkması yapımcıları takdir etmemize yeter. Bugünlerde pek çok yapımcı işin kolayına kaçıyor, oyunlarını beta halde sunuyor.

Post Scriptum’u oynarken görüyorsunuz ki takım oyununun önemli olduğu söylense de bunu oyun içinde yeteri kadar hissedemiyorsunuz. Koordinasyon ve iletişim için herhangi bir çaba görülmezken bu tamamen oyuncu topluluğuna mâl edilecek bir durum da değil çünkü oyunun kendi mekaniklerinde de belli sorunlar var. Oyunda teoride Mobile Spawn Point adı verilen bir sistem bulunuyor fakat pratikte işe yaramıyor.

Post Scriptum’un ana oyun modu olarak Operations dikkat çekiyor ve Squad’daki Invasion moduna benzer şekilde saldıran-savunan ekipler oluyor. Buradaki problem şu ki saldırmak ve savunmak arasında çok az fark var ve gerçekten amacınızı anlayamıyorsunuz. Savunmacılar için taktik tartışacak ya da savunma inşa edecek vakit bile olmuyor. Raund başlar başlamaz silahlar çekiliyor. Tüm bunlar da oyunun taktiksel yönünü son derece zayıflatıyor ve Post Scriptum kendinden asıl bekleneni veremiyor.

Diğer yandan Post Scriptum’un tam sürüm olarak çıktığını söyledik fakat açıkçası hiç de tam sürüm izlenimi vermiyor. Oyun performans ve optimizasyon konusunda ciddi anlamda sıkıntılı. Çok fazla aksaklık ve bug bulunurken, yeteri kadar optimize edilmediğini de oynarken rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Tabii Post Scriptum’un başarılı olduğu yönler de yok değil. Örneğin bir Tiger tankın içine atlamak ya da Lee Enfield tüfeğinizi alıp dostlarınızla beraber bir noktaya saldırmak epey keyifli olabiliyor. Zaman zaman savaşın o sert atmosferini gerçekten de hissediyorsunuz.

Aynı zamanda Red Orchestra ya da Squad gibi oyunları sevdiyseniz, 2. Dünya Savaşı’na da merakınız varsa Post Scriptum size göre olabilir. Oyun tabii ki Call of Duty ya da Battlefield gibi bir yapıda değil. Savaşlar çok daha yavaş ve taktiksel şekilde ilerliyor, takım oyunu daha çok yer tutarken, savunma ya da saldırı gibi görevler bulunuyor. Dolayısıyla tek kişilik kahraman olmayı beklemeyin.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse Post Scriptum önemli bir potansiyele sahip fakat şu haliyle yeteri kadar iyi değil. Çok daha fazlası olabilirdi ve gelecekte yapımcı firma oyunu güncellemeye devam ederse o noktaya gelebilir. Birçok kişi için Post Scriptum’un belki şu anki durumu tatmin edici olmayacaktır. Fakat taktiksel ve takım oyunu odaklı, ağır ilerleyen oyunları seviyorsanız ve mikrofonunuz da varsa Post Scriptum’a uygun fiyatıyla bir göz atın deriz.

Artıları:

Taktiksel, gerçekçi savaşlar

Savaş atmosferi

Vuruş mekanikleri

Eksileri:

Optimizasyon sorunları ve hatalar

İçerik – harita yetersizliği

Oynanış problemleri

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>