PlayStation, Yeni Bir Oyun Stüdyosu Daha Satın Aldı

Son dönemde pek çok stüdyoyu bünyesine katan PlayStation, yeni bir satın almaya daha imza attı. Manchester merkezli Fabrik Games, bundan sonra Japon şirketin altında faaliyet gösterecek.

Bu ayın başlarında PlayStation Studios bünyesine katılan Liverpool merkezli Firesprite, Fabrik Games’in satın alınmasıyla daha da büyüdü ve çalışan sayısını 265’e çıkardı. 2014 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde kurulan bağımsız oyun stüdyosu, artık Firesprite’ın bir parçası olacak.

PlayStation’ın 2012’de kapattığı Sony Liverpool‘un eski çalışanları tarafından kurulan Firesprite, Birleşik Krallık’taki en büyük geliştirme ekiplerinden biri haline geldi. PlayStation birinci taraf stüdyolarından biri haline gelen stüdyo, The Persistence oyunu ile biliniyor. Stüdyo, oyunun geliştirilmiş versiyonunu bu yıl içinde PlayStation 5, Xbox Series X/S ve Microsoft Windows platformları için yayınlamıştı.

Fabrik Games, Firesprite Ekibinin Bir Parçası Olacak

PlayStation Studios Firesprite

Satın alma hakkında konuşan Firesprite patronu Graeme Ankers, “PlayStation Studios ile attığımız heyecan verici bir sonraki adımın parçası olarak Fabrik Games ve Firesprite’ı bir araya getireceğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Onlar, pek çok AAA serisinde çalışmış deneyimli geliştiriciler yönetilen tutkulu bir ekip. PlayStation hayranları için gerçekten benzersiz deneyimler sunma yolculuğumuza devam ederken yaratıcı yeteneğimizi güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Firesprite’ın PlayStation Studios‘un bir parçası olarak gelecekte hangi proje üzerinde çalışacağına dair henüz bir haber yok, ancak yakında daha fazla detayın açıklanması bekleniyor.

PlayStation Studios’un son dönemde satın aldığı diğer stüdyolar arasında; Marvel’s Spider-Man’in ortak geliştiricisi ve Ratchet & Clank’ın yaratıcısı Insomniac Games, Hollandalı stüdyo Nixxes ve Returnal‘ın ardındaki stüdyo Housemarque bulunuyor.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol