Playstation Classic’de Oyunların Performansı PC’den Düşük

PS Classic hayal kırıklığından mı ibaret?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
blankLoading...

Bir süre önce Sony’nin yeni konsolu Playstation Classic’in PCSX emülatörün mobil bir sürümünü kullandığı açıklanmıştı. Bilindiği gibi PCSX emülatör uzun yıllardır internette ücretsiz olarak dağıtılıyor ve orijinal PSX oyunlarını PC üzerinde oynamaya yarıyor. Şimdi ise işler daha da kötü gözüküyor.

blank

Görünüşe göre Playstation Classic’in bazı oyunlarının PAL sürümleri 50hz’da çalışıyor. Üstelik bu kadarıyla da sınırlı değil, kimi oyunların NTSC sürümlerinde framepacing sorunları yaşanıyor ve performans doğrudan etkileniyor.

Dürüst olmak gerekirse bu oldukça ironik bir durum. Playstation Classic adeta açık kaynak kodlu bir emülatör programı kullanıyor ve oyunları bunun aracılığıyla çalıştırıyor. Hatta kimi raporlar Playstation Classic’in bu oyunları orijinal PlayStation konsolundan daha kötü performansta açtığını dile getiriyor.

Sonuç olarak baktığımızda Playstation Classic de retro – nostalji kısmını bir kenara bırakırsak, gereksiz bir konsola dönüşüyor. Çünkü bu Playstation oyunlarını zataen PC’de emülatörle oynamak mümkün oluyor. PCSX ve diğer emülatörler PS1 oyunlarını 60fps kare oranında, framepacing sorunları olmadan PC’de çalıştırabiliyor. Aynı zamanda oyuncular çözünürlüğü de istediği gibi seçebiliyorlar.

Dahası, PC’de daha çok Playstation oyununa erişim var. Playstation Classic’de 20 ön yüklü oyun yer alırken, orijinal CD’lerinizi ise içine takıp çalıştıramıyorsunuz. PC oyuncuları ise zaten sahip oldukları eski ve orijinal oyunları emülatörle açabiliyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol