Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation 5, Bugüne Kadar Ne Kadar Sattı?

Sony, eski ve yeni nesil konsollarının güncel satış rakamlarını paylaştı. Şirket, bugüne kadar dünya çapında 19,3 milyon adet PlayStation 5 sattığını açıkladı.

PlayStation 5, yıllarca süren bekleyişin ardından 2020’nin ekim ayında tanıtılmıştı. Raflardaki ikinci yılını geride bırakmaya hazırlanan yeni nesil oyun konsolu, çip sıkıntısı nedeniyle halen istenen düzeyde satılmıyor. Dünya çapında yaşanan stok problemi, cihazın hem fiziksel hem de online perakende mağazalarında bulunmasını engelliyor.

Peki, bugüne kadar PS5 ne kadar sattı? Sony, şimdiye dek dünya genelinde 19,3 milyon PlayStation 5 satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. PS4 ise 117 milyon adet sattı. Son mali çeyrekte 2 milyon adet daha PS5 sevkiyatı yapan Japon şirket, 3,3 milyon olan satış hedefini ıskaladı.

PS5 Satışları Hedefi Tutturamadı

ps5 ne kadar sattı

Sony’nin faaliyet karı, geçtiğimiz mali çeyrekte 138.6 milyar yen (862 milyon sterlin) oldu. Şirket, gelecek yılın aynı döneminde 200 milyar yen (1.25 milyar sterlin) kar sağlamayı hedefliyor. Öte yandan hem PS4 hem de PS5’te oyun satışları önemli oranda arttı. Geçen yılın aynı döneminde 7,9 milyon olan satışlar, 14,5 milyona yükseldi. Oyun satışlarının yüzde 71’inin dijital olduğu belirtildi.

PlayStation Plus abone sayısında 12 ay öncesine kıyasla hafif bir düşüş yaşadı. Mart 2021’de 47,6 milyon olan üye sayısı, Mart 2022’de 200.000 azalarak 47,4 milyona geriledi. Geçen yıl 109 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısı ise 106 milyona düştü.

PS Plus Üye Sayısı Geçen Yıla Göre Düştü

ps plus kullanıcı sayısı

Sony, yenilenen PS Plus hizmetini haziran ayında kullanıma sunacak. Üç farklı katmanda yapılandırılan sistemin abone sayısında önemli bir artış sağlaması hedefliyor. Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. PS5 satışları öngörülerin altında kalsa da, sorun düşük talepten ziyade Sony’nin sınırlı üretim kapasitesinden kaynaklanıyor.

Araştırma şirketi NPD’nin nisan verilere göre Xbox ve Nintendo, bu yılın ilk çeyreğinde satılan konsollar ve gelir açısından ABD’de de liderliği paylaştı. Xbox Series X/S ve Switch’in stoklar arttıkça hızlı bir şekilde satıldığı belirtilirken, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Xbox’ın son iki çeyrektir küresel konsol pazarından önemli bir pay aldığını söylemişti.

PlayStation hakkındaki diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.