Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Phasmophobia İnceleme

Phasmophobia, şimdiye kadar yapılmış en iyi hayalet oyunu.

Hayaletlerin izini sürün, bilgilerini alın ve onları kızdırmadan kaçın.

Phasmophobia Inceleme

Korku oyunları beni pek korkutmuyor. Resident Evil’den Amnesia’ya kadar bir çok oyun denedim ve hepsi genelde aynı taktikleri kullanıyor: birkaç iyi jumpscare, kovalanma korkusu, kötü canavarlar ve ürkütücü ses efektleri. Tüm bu deneyimlerden zevk alıyorum ama işler yoğunlaştığında bile asla gerçekten korkmuyorum.

Phasmophobia, tamamen içinize işleyen bir oyun. Özellikle VR deneyimi ile sizi gerçek dünyadan tamamen koparıyor.

Phasmophobia‘nın en iyi özeti, hayaletler hakkında bir dedektiflik oyunu olurdu. Yol kenarındaki evlerden bir akıl hastanesine kadar çeşitli yerlere giden dört müfettişten biri olarak oynuyorsunuz ve ne tür bir ruh tarafından rahatsız edildiğini belirlemeye çalışıyorsunuz ve sonra ayrılıyorsunuz. Burada ciddi bir Hayalet Avcıları havası olsa da, burada gerçek bir kopyalama söz konusu değil.

Phasmophobia’da Ekibiniz ve Ekipmanlarınız

Hayalet kovalamak için, her konumda ekibin komuta merkezi olarak görev yapan bir minibüste depolanan, hepsi basit olan çeşitli ekipmanlara sahipsiniz. Neredeyse her zaman üç envanter yuvanızdan birini kaplayan bir el feneri var (VR oyuncuları dört yuvaya sahip, bu biraz haksızlık). EMF okuyucu, başka bir adla PKE ölçer, hayalet gibi bir aktivite varlığında yanmaya başlayan küçük bir kutu. UV el feneri hayalet parmak izlerini veya ayak izlerini gösterecektir. Termometre, oda sıcaklığındaki düşüşleri tespit eder.

Tüm bunlar oyunun oldukça basit görünmesine neden olabilir, EMF okuyucu ile eve gir, hayalet bul. Burada Phasmophobia‘nın farkı, bunu çok ince bir şekilde işlemiş olması. Hayaletleri tespit etmek her zaman sadece bir zaman meselesi: asıl güzellik, bunun sadece başlangıç ​​olması.

Oyuncu karakterinin sınırları var. Hızlı hareket edemezsiniz, yalnızca üç eşya taşıyabilirsiniz ve bu nedenle, bir hayaletin nerede olabileceği üzerinde çalıştıktan sonra bile, farklı ekipmanlarla birden çok kez konuma geri dönmeniz gerekir. Her bir hayalet türü (sonunda) üç tür kanıt sağlayacaktır – örneğin, 5. seviyede EMF’yi başlatmak bir kanıt parçası, donma sıcaklıkları gibi.

İşlerin büyüleyici, ürkütücü ve hatta canlanmaya başladığı yer burası. Oyun, ilk avlarınızı nispeten kolay hale getirirken, ardından hayaletler bir kademe yükselir. Sizi daha hızlı fark etmeye başlarlar. Sizinle uğraşmaya başlayacaklar. Belki ekibin izini geçici olarak kaybedersiniz ve sonra bir kulağınızın yakınından geçen kusursuz bir nefes duyarsınız. Belki bir an bile bir siluet görürsünüz.

Phasmophobia Oynanışı Hakkında

Phasmophobia‘nın hayaleti sizi öldürecek, ancak çoğu zaman sadece sizi ve ekibinizi korkutacaklar. Çekingen davrandım çünkü böyle bir oyun hakkında ayrıntılı olarak konuşmak, en iyi sürprizlerinden bazılarını mahvetme riski taşıyor, ancak bir örnek vereceğim.

Bir sokak eviydi. Haritalar üç sokak evi, iki çiftlik evi, bir okul (devasa) ve bir iltica kampı (büyük ve kafa karıştırıcı). Bu, ekibimin daha önce hallettiği bir şeydi ve hızlı bir şekilde üst katta bir çocuğun yatak odasının hayaletin tercih ettiği bir yer olduğunu belirledik.

Ekipmanımızı kurarken, alt kattaki garajda bir şey araba alarmını çalıştırdı. Diğerleri hazırlanırken ikisi yere düştü. Alarmı kapattılar ve ön kapıda telsizle buluşma ayarladık. Sonra ışıklar yanıp sönmeye başladı ve kapıların kilitlendiğini duyduk.

Cesurca bir dolaba saklandım. Bir iki dakikalık  sessizlikten sonra, üçümüz yeniden toplandık ama koridorda biri ölmüştü. Minibüse gittik ve daha fazla teçhizatla çocuğun yatak odasına geri döndük. Kurulum sırasında araba alarmı tekrar çaldı. Arkadaşlarım onu ​​kapatmak için gitti ve ben son teçhizatı kurmak için kaldım.

Bitirdim, döndüm ve kapıya doğru gittim, sonra nefesimin önümde donduğunu gördüm. Kalp atışımı duydum, ışıklar yanıp sönmeye başladı ve gözümün köşesinde yürümeye başlayan çocuğun silueti parladı. Bundan sonra tam olarak ne oldu, hayal gücünüze bırakacağım, ama öldüğünüzde, hayaleti görebileceğiniz ancak daha fazla yardımcı olamayacağınız mavi aydınlatmalı bir alemden eski arkadaşlarınızı gözlemleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

phasmophobia hayalet inceleme

Phasmophobia Ses Tarasımı

Phasmophobia‘nın anahtarı, ses tasarımı: oyunun kendisi üzerinden sesli sohbeti çalıştırmalısınız ayrıca yerel bir sohbet ve bir radyo sohbet seçeneği var. Buradaki fark hayaletler sizi ‘duyabilir’. Aslında, bazı hayaletler sizinle konuşacak ve hatta soru sormanıza izin veren Ruh Kutusu adı verilen bir maddeye cevap verecektir.

Ancak hayaletlerin ‘duyma’ unsuru göründüğünden çok daha fazlası, çünkü göründüğü gibi ekibinizin ruh halini almaktır. İnsanlar korktuğunda tepki verir ve “buradan çıkalım” gibi aceleci şeyler söyler. İnsanların kasıtlı olarak onu kışkırtmaya çalıştıklarını ve kesinlikle hiçbir şey elde etmediklerini gördüm, iki dakika sonra bir an için izole olduklarında karanlıktan bir şey çıkıyor ve onları parçalara ayırıyor. Sana dakikalarca sessizce saklanıp sonra birinin “Sanırım gitti” dediğini duymanın nasıl bir şey olduğunu anlatamam.

Phasmophobia Kesinlikle Oynanılması Gereken Bir Korku !

Phasmophobia‘nın büyüklüğü, kışkırtmak için kurduğu insan etkileşimlerinde saklı. Hayaletler resmen kafanızın içinde sizinle iletişim kuruyorlar…

Phasmophobia bir erken erişim oyunu ve bunu yansıtıyor: çok oyunculu lobiler aracılığıyla çalışıyor, bir seviye belirleme sistemi var ancak gerçek bir oyuna bağlayıcı yapı yok. Kesinlikle zamanla gelecek olan yeni haritalara ve hayalet türlerine ihtiyaç duyan bir aşamada.

Ancak bu oyun, oynadığım hiçbir şeye benzemiyor. Deneyim, dostluk ve iletişimin yanı sıra iyi bir cesaret isteyen oyun, hayaletlerin sizinle sürekli konuşması ile doruğa ulaşıyor.

Phasmophobia Steam platformunda sadece 23TL ve Türkçe dil desteğine sahip. Oyunu satın almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Phasmophobia İnceleme

Hayaletlerin izini sürün, bilgilerini alın ve onları kızdırmadan kaçın. Korku oyunları beni pek korkutmuyor. Resident Evil'den Amnesia'ya kadar bir çok oyun denedim ve hepsi genelde aynı taktikle
0
Berbat

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 2 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!