Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PS Plus ve Game Pass Gibi Oyun Abonelik Servisleri Büyümekte Zorlanıyor

PlayStation Plus ve Xbox Game Pass gibi oyun odaklı abonelik servisleri, kullanıcı tabanını büyütmekte zorlanmaya başladı.

PlayStation Plus ve Xbox Game Pass gibi abonelik servisleri, günümüzde milyonlarca oyuncu tarafından tercih ediliyor. Aylık veya yıllık sabit bir ücret karşılığında geniş bir oyun kataloğu sunan bu hizmetler, özellikle Türkiye gibi oyun fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde büyük bir önem arz ediyor.

Her ne kadar bu platformlar son dönemde ülkemizde önemli oranda zamlansa da, AAA bir oyuna 3 bin lira etiket yapıştırıldığını düşündüğümüzde halen oldukça cazip olduklarını söyleyebiliriz. Bununla birlikte oyun abonelik platformları dünya genelinde eski cazibesini kaybetmişe benziyor.

Oyun Abonelik Servisleri Duraklama Döneminde

Araştırma firması Circana’nın analisti Mat Piscatella Haziran 2023’te yaptığı paylaşımda, nisan ayında ABD’de mobil olmayan video oyunu abonelikleri için yapılan tüketici harcamalarının durduğunu ve yıldan yıla sadece yüzde iki büyüdüğünü belirtmişti. Bugün yeni bir analiz daha paylaşan Piscatella, Mart 2024 oyun abonelik harcamalarının Nisan 2023’e kıyasla yalnızca yüzde 1 arttığını kaydetti.

oyun abonelik servisleri

Başka bir deyişle, PS Plus ve Xbox Game Pass gibi abonelik hizmetleri artık düzenli olarak büyüyen iş modelleri olmaktan çıkmış olabilir. Piscatella, şirketlerin bu modellerden halen para kazanabileceğini, ancak halihazırda belirsiz bir zeminde bulunan bir sektörün geleceği olarak tanımlanmaları için büyümenin şu anda gördüğümüzden çok daha büyük olması gerektiğini vurguluyor.

Bu tip hizmetler, yalnızca her ay düzinelerce yeni oyun oynamaya meraklı kullanıcılara hitap etmeye başladı. Tüketicilerin büyük çoğunluğu yılda bir veya iki oyun satın almaktan ve Fortnite ya da Genshin Impact gibi oynaması ücretsiz oyunlarda vakit geçirmekten memnun gibi görünüyor. Ayrıca oyuna ayırılan zaman, bir dizi veya filme ya da müziğe harcanan zamandan çok daha fazla. Tüm bunları üst üste koyunca, oyun odaklı abonelik servislerindeki yavaşlama anlaşılır duruyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.