Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Overwatch 2 İnceleme

Overwatch 2 incelememizde, Blizzard'ın ikonik FPS oyununun heyecan uyandırmayacak kadar tanıdık gelen yeni ve geliştirilmiş PvP tarafına odaklandık.

Blizzard, Overwatch’ın yeni bir oyun ile devam edeceğini açıkladığından beri Overwatch 2 incelemesi yazmak için can atıyordum. Bu yapım, oyunun dövmesini kolumda taşıyacak kadar hem kişisel hem de profesyonel hayatımın büyük bir parçası haline geldi. Bu yüzden, topluluğun geri kalanının aksine benim bu oyun için beklentim yüksekti.

Overwatch 2 sonunda bir PvE modu içerecek ancak 2023’te bir zamana kadar yayınlanmayacak. Bu arada sadece PvP tarafını oynayabileceğiz. Bana göre, PvE bu oyunun önemli bir parçası olacak, bu yüzden oyunun sunduğu şeylerin sadece yarısını gözden geçiriyormuşum gibi hissediyorum. Bu yüzden, PvE modu çıkış yapana kadar, hevesli bir Overwatch meraklısının dizginsiz düşüncelerini merak ediyorsanız, incelememize geçelim.

Overwatch 2 İncelemesi

Overwatch 2 İnceleme

Omnic’in 2020’de Overwatch 1 için yayınlanmasından bu yana yeni kahramanlarımız olmadığı göz önüne alındığında, üç yeni Overwatch 2 karakteri oyunun diğer bazı özelliklerinden daha fazla dikkat çekti. Shimada ikilisi Genji ve Hanzo ile iç içe olan, cesur bir Japon destek kahramanı olan Kiriko, Battle Pass‘in ilk aşaması, bu yüzden açmak zor olmadı.

Kiriko’yu oynaması çok eğlenceli, özellikle de ana DPS karakteri olarak. İyileştirmesi Moira’nınkine çok benziyor; sol fare düğmesini basılı tutarsınız ve müttefiklere bir dizi iyileştirme sağlıyorsunuz. Sağ tıklama, bir şifacı için sağlam bir hasar olan iki atışla düşmanların kafasını kesebilecek ölümcül ninja yıldızları atmanızı sağlıyor.

Ulti kısmı ise çok daha sağlam. Güzel animasyonlu ve inanılmaz derecede güçlü olan Kiriko, bir dizi geleneksel torii kapısından hızla geçen, oyuncuları hızlandıran ve yeniden yükleme hızını artıran çarpıcı bir akuamarin tilki fırlatıyor. Sitelere atılmak ve düşmanı ezmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı, bu yüzden çok fazla Kiriko oynayacağımı söyleyebilirim. Blizzard nihayet şifacı oynayanların yüzünü güldürdü.

Overwatch 2 İnceleme

Yeni bir harita olan Esperanca da oyuna eklendi; ormanlık dağların arasında yer alan çarpıcı bir Portekiz mezrası. Ne yazık ki, yayın öncesi sınırlı oyun pencerem sırasında harita havuzumda hiç gelmedi ancak çok çeşitli köşe ve çentiklerin yanı sıra keskin nişancılar için mükemmel olan balkonlar ve yükseltilmiş platformlar ile umut verici görünüyor.

Oyuna yapılan diğer büyük ekleme, yukarıda bahsettiğim Battle Pass sistemi oldu. Size Kiriko gibi yeni kahramanlardan, diğer gizlilik ustası Genji için yeni, süslü, efsanevi bir görünüme kadar her şeyi veren bir dizi açılabilir ödül diye özetleyebiliriz. Ödüllerin çoğunun ne kadar iyi olduğu göz önüne alındığında, Battle Pass bence makul fiyatlı ancak diğer oyunlara kıyasla çığır açan hiçbir şey yapmıyor.

Battle Pass kesinlikle ilk oyunu mahveden içerik kuraklıklarını önlemeye yardımcı olacak ancak Fortnite’ın 2017 ve 2018’de popüler hale getirmesiyle, Battle Pass sistemleri birkaç yıldır canlı hizmet oyunlarından para kazanmanın temelini oluşturuyor. Overwatch 2, temel oyunu modern canlı hizmet çağına getiriyor ancak bunun dışında söylenecek fazla bir şey yok.

Overwatch 2 İnceleme

Arayüz güncellemeleri söz konusu olduğunda benzer bir hikaye söz konusu. Overwatch 1 oyunlarının sonundaki can sıkıcı oyuncu kartlarını değiştirerek öldürme, ölüm ve asistlerin yer aldığı bir puan tablosunu görmek için artık ‘Sekme’ye basabiliyorsunuz. Ayrıca, artık çok daha fazla işaretleme mevcut, böylece Apex Legends 2019’da piyasaya sürüldüğünde olduğu gibi müttefiklere hızlı bir şekilde sinyal gönderebiliyorsunuz.

Bu özelliklere sahip olmak güzel ancak yine burada öncü olacak bir şey yok, sadece rakiplere yetişmek için atılmış adımlar diyebiliriz. Overwatch 2’nin PvP’si genellikle böyle hissettiriyor; gerçekten tıknaz bir içerik yaması olabilecek temel oyunda küçük ayarlamalar mevcut. Elbette bunlar iyi değişiklikler ancak gerçekten dikkatinizi çekecek kadar önemli değil.

Dikkatinizi çeken ilk şey, hızlı oynanış olacak. Esas olarak, kelimenin tam anlamıyla, hareket halindeyken kilidi açılan tek sıra olması. Evet millet, beş açık sıra oyunu oynamadan rol kuyruğuna giremiyorsunuz. Bu çok fazla gibi görünmese de, öylece dalıp geçemeyeceğiniz gerçeği biraz rahatsız edici; bence amaç insanları oyuna nazikçe alıştırmak.

Overwatch 2 İnceleme

Quick Play’in belirlenmiş rolleri yok, bu nedenle ne isterseniz oynayabilirsiniz; beş destek, beş tank veya beş DPS’den oluşan bir ekibiniz olabilir. Bu kulağa eğlenceli gelse de, halihazırda OTP rollerini etkin bir şekilde oynayan beş üst üste takımla karşılaşmak bir kabus ve oldukça hızlı bir şekilde yıkılırsınız.

İnsanları açık kuyruğa zorlamak bu yüzden can sıkıcı. Hem eski hem de yeni hayranlar için hoş olmayan bir değişiklik ve bence oyunun amacına tamamen aykırı bir sistem. Blizzard’ın rol sırası, hangi kompozisyonların işe yaradığını, hangi şifacının Genji ile en iyi şekilde çalıştığını veya hangi tankın Eichenwalde’de çalıştığını düşünmenizi sağlıyordu. Quick Play, herkese açık bir karmaşa ve oyuna ısınmak için hiç iyi bir yol değil.

5v5 değişikliklerinin büyük bir artı olduğunu kabul ediyorum, özellikle bir DPS oyuncusu olarak. Sizi daha agresif olmaya zorluyor, aynı zamanda olaylara daha stratejik yaklaşmanızı da sağlıyor; özellikle de yeni skor tablosu müttefiklerinizi besleyip beslemediğinizi göstermediği için çok daha kritik bir durum oluşturmuş diyebilirim rahatlıkla.

Overwatch 2 İnceleme Sonucu

Overwatch 2 İnceleme

Overwatch 2‘nin tam gelişmiş bir devam oyunundan çok tıknaz bir güncelleme gibi hissettirdiğini söyleyebilirim. Birkaç beta daha ve inceleme sunucusunda biraz zaman geçirdikten sonra, fikrimizi değiştirecek hiçbir şey göremedik ve devam oyunu olarak adlandırılan bir yapım için bu biraz kötü bir durum. Overwatch 2’nin PvP sistemi birkaç ufak değişiklik ile tamamen Overwatch 1 ile aynı.

PvE içeriğinin oyuna ihtiyaç duyduğu yeni yaşam süresini vereceğinden umutlu olsam da, bir yanım hayal kırıklığına uğramayı bekliyor ve bu çok kötü. Heyecanlanmalıydım ama ben sadece ‘eh işte’ diyebildim ki bu, muhtemelen yeni bir oyun hakkında hissedebileceğiniz en kötü duygu. Sonuç olarak tüm bunlar Overwatch 2’yi canlandırmak için yeterli mi? Bana göre, şu anlık hiç de yeterli değil.

İnceleme Özeti

Overwatch 2 İnceleme

Overwatch 2, tam bir devam oyunundan ziyade basit bir içerik güncellemesi gibi olmuş.
6
Ortalama

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 2 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!