Outward İncelemesi

Outward yeni ve özgün bir rol yapma oyunu.

Pek çok rol yapma oyununa aynı şekilde başlarsınız: seçilmiş bir karakteri kontrol ederiz ve dünyayı, evreni tehdit eden yükselen gücü durdurmak sizin elinizdedir. PC ve konsollar için çıkan yeni RPG oyunu Outward’da ise tam tersine, sıradan bir karakterin rolüne bürünüyoruz. Bu da haliyle oyunu bir yönden daha ilgi çekici hâle sokuyor ve farklı bir deneyim vadediyor. Biz de Outward incelemesi ile karşınızdayız.

Outward İnceleme

Özünde çok iyi bir oyun olsa da, Outward’ın bazı temel oynanış mekanikleri bu durumu baltalıyor. Örneğin dövüş sistemi ve açık dünya bölgelerin tasarımını başta gösterebiliriz. Bu problemler oyunu kötü hale getirmiyor fakat kesinlikle alacağınız keyfi baltalıyor. Yine de her şeye rağmen Outward gerçekten harika bir konsepte sahip ve doğru yaptığı şeyler, yanlışlardan daha çok.

Her seçimin önemli olduğu oyunda, aynı zamanda her şey de potansiyel tehdit. Haydutlardan tutun yolda karşılaşacağınız diğer yaratıklara kadar, keşfedeceğiniz her bölgede farklı tehditlerle karşı karşıya geliyorsunuz. Bozuk bir yiyeceği yiyerek zehirlenebilir, uyku eksikliğinden ötürü sorunlar yaşayabilir ya da tedavi edilmemiş yaralardan ötürü kan kaybedebilirsiniz.

Outward’da yer alan her şey bir hayatta kalma mekaniğine dönüşüyor ve karakteriniz de fiziksel anlamda özel bir güce sahip olmadığı için, dikkatli ilerlemeniz ve her kararı düşünmeniz gerekiyor. Bu yüzden eğer biraz rahatlamak ve kafa dağıtmak istiyorsanız Outward muhtemelen size göre olmayacaktır. Buna rağmen mücadeleyi ve zor oyunları seviyorsanız, kendinizi başarılı bir maceracı olarak görüyorsanız aradığınız şey bu oyun olabilir.

Outward’ın aksadığı nokta dövüş sistemi ve açık dünya tasarımı oluyor. Yapımcı firma bazı problemleri düzeltti fakat bazıları hala devam ediyor. Tutarsız hitboxlar ve sorunlu saldırı animasyonları bunların başını çekiyor. Ayrıca bazen açık dünya araziler de son derece boş ve hayatsız duruyor. Oyunun geçtiği dünya Aurai’nin son derece ilgi çekici olduğunu düşününce, bu gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor çünkü insan daha fazlasını bekliyor. Outward oyuncuyu keşfetmeye iten bir yapım fakat karşınıza bir şey çıkmadığı zaman keşfetmenin ne anlamı kalabilir ki?

Oyun görsel anlamda bazen harika gözüküyor, bazen ise vasat. Çeşitli modellemelerin detayları kimi zaman son derece yüksek. NPC karakterlerin ve bazı arazilerin kaplamaları ise tam tersi vasat duruyor, sanki 2010’da çıkmış bir oyunu oynuyormuşsunuz gibi izlenim yaratıyor. Buna rağmen kusursuz ışıklandırmalar, canlı renk paleti bunun üstünü kapamayı başarıyor. Yine de animasyonlarda yer yer sıkıntılar var. Peki ya ses ve müzikler? Outward’ın müzikleri ayrı bir hikaye ve şüphesiz, muhteşem bir sunum yaratıyor.

Teknik anlamda Outward çoğunlukla akıcı ve sorunsuz şekilde çalışıyor. Bazı eşyaların silinmesi gibi garip buglar olsa da, bunlar sık sık başınıza gelmeyecek. Ben bu sorunla bir kez karşılaştım ve muhtemelen sizin için de problem yaratmayacaktır. Ümit ediyorum ki yapımcı firma da bir an önce düzeltme yoluna gider.

Günün sonunda Outward için şunu diyebilirim: yeni fikirler sunan, bunları başarıyla uygulayan fakat bazı konularda sınıfta kalan bir RPG oyunuyla karşı karşıyayız. Dövüş sistemi ve açık dünya tasarımı hayal kırıklığı yaratsa da, genel anlamda keyifli bir oyun yaratılmış. Eğer ‘hardcore’ yapıda RPG oyunlarını seviyorsanız, Outward’a da bir şans vermenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Artıları:

  • Harika hayatta kalma mekanikleri

  • İlgi çekici dünyası

  • Müzikler

Eksileri:

  • Vasat açık dünya tasarımı

  • Sorunlu dövüş sistemi

  • Tutarsız grafikler

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol