Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, ‘Operatörler için Azure’ Hizmetini Genişletti

Microsoft, Operatörler için Azure hizmetini bulut ile entegre ederek daha da geliştirdi.

Microsoft‘un telekom sektörüne girişi, Mobil Dünya Kongresi 2022’de (MWC) ‘Operatörler için Azure’ bulut hizmetini genişleten birkaç yeni hizmetin lansmanı ile güçlendirildi.

Endüstri 4.0, sanal gerçeklik ve gerçek zamanlı verilere dayanan bazı YZ iş yükleri gibi en devrimsel 5G uygulamaları, geleneksel bir bulut yapısı ve merkezi bir veri merkezi kullanarak elde edilmesi imkansız olan ultra düşük gecikme süresi gerektirecek. Bulutta yerel ağlara geçiş, ağları daha ölçeklenebilir ve uygun maliyetli hale getirerek operatörlerin yeni hizmetleri hızla kullanıma sunmasına ve maliyetleri düşürmesine olanak tanıyacak.

Microsoft: Operatörler için Azure Hizmeti

Azure

Birçok büyük BT firması gibi, Microsoft da mobil endüstrinin 5G çağında bulut ve uç teknolojilerini benimsemesini büyük bir fırsat olarak görüyor ve bu geçişi desteklemek için birçok bulut teknolojisini optimize etti. Operatörler için Azure, 5G’nin tüm potansiyelini gerçekleştirebilen daha fazla ilerleme, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli ağ altyapısı oluşturmak için operatörlerin bulutta sanallaştırılmış iş yüklerine olanak tanıyan açık, birlikte çalışabilir bir teknoloji ekosistemi olarak tanımladı.

Duyuruların başlığı, Microsoft’un geçen yıl satın aldığı AT&T’nin ‘Ağ Bulutu‘ teknolojisini içeren hibrit bir bulut platformu olan ‘Azure Hibrit Sistemleri‘ oldu. AT&T, Network Cloud’u 2013’te geliştirmeye başladı çünkü 2020 yılına kadar ağının yüzde 75’ini sanallaştırılmış teknolojiyle güçlendirme hedefini destekleyebilecek, ticari olarak temin edilebilen, taşıyıcı düzeyinde bir bulut platformu olduğuna inanmadı.

Devrim Niteliğindeki 5G Uygulamaları Desteklenecek

Azure

Microsoft, Network Cloud’u güvenlik, analitik, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi hizmet yetenekleriyle birleştirerek, Operatör müşterilerinin tüm iş yüklerini tek bir bulut platformuna taşıyabilmesini sağlayacak. Şirket ayrıca, Operator 5G çekirdeğinin özel bir ön izlemesini duyurdu ve operatörlerin en devrim niteliğindeki 5G uygulamalarını destekleyebilecek çekirdek katmanlar oluşturmasına yardımcı oldu.

Bu arada Microsoft, operatörlerin verileri toplama noktasına daha yakın bir şekilde işleyebilmesi, gecikmeyi azaltabilmesi ve gelirleri çeşitlendiren yeni uygulama kategorilerini etkinleştirebilmesi için geçen Haziran ayında Azure public MEC‘in piyasaya sürülmesiyle Azure Private MEC‘in lansmanını da geliştirecek.

Microsoft’un Operatörler için Azure hizmetinin abonelik fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.