Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia RTX 40 Serisi Beklenenden Daha Erken Gelebilir

Oyunseverlerin merakla beklediği Nvidia RTX 40 Serisi gelecek yıl ilk çeyrekte tanıtılacak.

2021 sona ererken, 2022’de hangi teknolojik ürün gelecek şimdiden sızıntılarını görmeye başlıyoruz. Nvidia RTX 40 Serisi 2022’nin en çok beklenen PC donanımı lansmanı, Nvidia’nın yeni nesil ekran kartları olması kuvvetle muhtemel. Tanıtıma daha aylar var ancak gelişmenin oldukça ilerlediğini gösteren yeni küçük sızıntılar geliyor.

Üretim tesisleri, Nvidia RTX 40 Serisi ekran kartların beklenenden daha erken raflarda olabileceğini gösteren üretime hazırlanıyor. RetiredEngineer tarafından wccftech aracılığıyla not edilen Digitimes raporu, RTX 40 Serisi üretimi için hazırlıkların devam ettiğini belirtiliyor. Bunun, lansmanın beklenenden daha erken gerçekleşebileceği veya bileşenlerin tedarikini artırmanın bir taktik olup olmadığı henüz bilinmiyor. 

Nvidia RTX 40 Serisi Gelecek Yaza Kalmadan Tanıtılacak

Nvidia RTX 40 Serisi

Durum ne olursa olsun, Nvidia RTX 40 Serisi ekran kartlarının toplu olarak satışa sunulacağı düşünülüyor. Nvidia RTX 40 Serisi Ampere tabanlı RTX 30 serisinin yerine Ada Lovelace serisi GPU’ları kullanacak. TSMC 5nm düğümü kullanılarak inşa edilmeleri bekleniyor. Amper nesil kartlar Samsung’un 8nm süreci kullanılarak üretildi.

Bu nedenle TSMC’ye geçişin TSMC’lerin gelişmiş düğümleri için rekabeti daha da artırması bekleniyor. Nvidia, Apple, AMD, Qualcomm ve diğerlerinin tümü üst düzey üretimleri için TSMC’ye güvenerek oldukça büyük bir riskin altına girmek zorunda kaldı. Yeni piyasaya sürülecek olan ekran kartlarının monolitik bir tasarıma sahip olması bekleniyor.

Twitter’da bilinen ünlü sızıntı uzmanı Greymon55, üst düzey AD102 GPU’nun 18432’ye kadar CUDA çekirdeği, 24 GB 21 Gbps GDDR6X bellek ve 2,3 ila 2,5 GHz saat hızına sahip olacağını iddia ediyor. Bu, 10496 CUDA çekirdeği, 24 GB 19,5 Gbps GDDR6X ve 1,4 ila 1,7 GHz hızlandırma saatine sahip RTX 3090 ile karşılaştırılıyor. 

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.