Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia, RTX 3090 Ti’ın Çıkışını Erteledi

Bu yıl ekran kartı pazarı yeni ürünlerle dolup taşacak ancak Nvidia en büyük lansmanlarından birini erteleyecek.

Nvidia RTX 3090 Ti için biraz daha beklememiz gerekecek. Devam eden kıtlıklar nedeniyle biraz sıkıntılı görünen ekran kartı ortamına rağmen, Nvidia, AMD ve yeni gelen Intel’in bu yıl piyasaya sürülmeye hazır bir dizi ürünü sıraya koymasını engellemedi. Arc Alchemist’in yakında piyasaya sürülmesiyle, üç şirket de ürünlerini çoğaltacak. Bununla birlikte Nvidia, bir ekran kartı canavarı gibi görünen şeyi piyasaya sürmeye çalışırken, o zamandan beri çıkış gününün biraz ertelenebileceği ortaya çıktı.

Yakın tarihli bir rapora göre, Nvidia yaklaşmakta olan RTX 3090 Ti‘ın üretimini en azından geçici olarak askıya almak zorunda kaldı. Şirket, orijinal olarak ne zaman piyasaya sürüleceğini resmi olarak açıklamasa da, ocak ayının sonunun önerilen lansman günü olduğu öne sürülmüştü. Resmi olarak hiçbir şey söylenmemiş olsa da, tüketicilere ulaşmasının şubat ayında gerçekleşmesi bekleniyordu. Ertelemenin arkasındaki nedenler net değil ancak kaynaklara göre kartın BIOS’unda ve genel donanımda bazı sorunlar mevcut.

Nvidia RTX 3090 Ti 24 GB Bellek ile Gelecek

3090 Ti

Bu aynı zamanda Jensen Huang ve ortaklarının çıkış tarihlerini ilk kez ertelemeleri de değil. Aralık 2021’in ortalarında Nvidia, RTX 3070 Ti 16 GB ve 3080 12 GB‘ın piyasaya sürülmesini erteledi. İlki, şubat ayının başında çıkacak gibi görünüyor, ikincisi ise şirketin web sitesinde bir değişiklik dışında küçük bir tantana olmasına rağmen yaklaşık bir hafta önce piyasaya sürüldü.

Nvidia RTX 3090 Ti, bu yılki CES etkinliğinde duyuruldu ve önceki 3090 modelinin biraz daha güçlendirilmiş bir versiyonu olacak. GA102 yongasını kullanan ve 10.752 CUDA çekirdeğinin yanı sıra 24 GB GDDR6X belleğe sahip olan kartın Ti versiyonu, muhtemelen piyasadaki en güçlü kartlardan biri olarak yerini alacak.

3090 Ti

Nvidia bununla da kalmayacak. AMD’nin bu ayın başlarında 200 dolarlık RX 6500 XT’yi duyurmasına benzer şekilde, ekran kartı endüstrisinin bütçe sonunu kapsayacak olan RTX 3050‘yi piyasaya sürme planları da mevcut. Nvidia, canavar ekran kartının piyasaya sürülmesini ertelemek zorunda olsa da, hala bu yılın birinci veya ikinci çeyreğinde kartı piyasaya sürecek gibi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.