Nvidia PhysX Açık Kaynak Kodlu Oluyor

PhysX sadece Nvidia'ya özel olmaktan çıkıyor.

Nvidia bugün bir duyuru yaptı ve PhysX yazılımının artık açık kaynak kodlu hale geldiğini açıkladı. Bu da demek oluyor ki artık geliştiriciler PhysX efektlerinin son sürümünü AMD ekran kartlarında ve gelecekte de Intel kartlarda kullanabilecekler. Yani önlerindeki Nvidia kısıtlaması kalkmış oluyor.

Nvidia’ya göre PhysX SDK’sı ölçeklenebilir bir multi platform aracı ve farklı cihazlarda oyunların fiziklerine çözümler üretiyor. Bu cihazlar akıllı telefonlardan yüksek teknolojili, çok çekirdekli işlemci ve ekran kartlarına kadar değişiklik gösteriyor. Nvidia PhysX teknolojisi bilindiği gibi çok popüler oyun motorlarının bazılarında dahili olarak yer alıyor. Bunların arasında akla ilk olarak da Unreal Engine 3, Unreal Engine 4 ve Unity3D geliyor.

Belki şimdiye kadar pek çoğunuz fark etmedi fakat PhysX efektleri çeşitli oyunlarda CPU tarafında kullanıldı. Bu PhysX CPU efektleri farklı oyunlarda yer alırken, hesaplamaları ekran kartı yerine işlemci tarafından yapıldı. Buna rağmen artık PhysX açık kaynak kodlu olduğu için geliştiriciler ekran kartlarında da performansı artırıp daha iyi fizik efektleri sunabilecekler.

Bakalım bu hamleyle gelecekte PhysX’in kullanım alanı genişleyecek mi?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol