Nvidia CEO’su Yeni AMD Ekran Kartını Beğenmedi!

Jensen Huang'ın sözleri AMD'yi kızdıracak!

Dün AMD ilk 7nm teknolojisine sahip ekran kartı olan AMD Radeon VII’yi resmen duyurdu. Vega 20 mimarisi üzerine inşa edilen bu ekran kartıyla AMD, Nvidia GeForce RTX2080 serisiyle rekabete girecek. Fakat aynı zamanda Nvidia CEO’sundan da bazı yorumlar geldi ve AMD’nin yeni ekran kartının kendisini ‘etkilemediğini’ belirtti.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, PCWorld dergisiyle bir röportaj gerçekleştirirken, kendisine yeni AMD ekran kartı da soruldu ve şu yanıtı verdi:

Hayal kırıklığı yarattı. Performans kötü seviyede ve yeni hiçbir şey yok. Ray tracing (ışın izleme), yapay zeka yok. HBM bellekli 7nm teknolojisi 2080’e zar zor yetişebiliyor. DLSS desteğini vermeye başladığımızda ve ray tracing’i açtığımızda ezip geçeceğiz.’

Kısacası Nvidia CEO’su AMD’yi epey aşağılayıcı bir yorum yaptı ve kendilerinin çok daha iyi olduğunu iddia etti.

AMD Radeon VII ekran kartı Şubat ayında satışa çıkacak ve Amerika’daki fiyatı 699 dolar olacak. Buna rağmen yakın fiyatlarda Nvidia GeForce RTX2080 ekran kartları bulmak da mümkün. Dolayısıyla ne kadar kullanıcının AMD’yi tercih edeceği merak konusu.

Ayrıca AMD tarafından Radeon VII ile GeForce RTX2080 de kıyaslandı ve bazı benchmark sonuçları gösterildi. Battlefield 5 ve Fary Cry 5 oyunlarında AMD’nin son ürünü rakibi Nvidia’ya göre daha hızlıydı. Strange Brigade gibi oyunlarda ise bu fark daha da arttı.

Diğer yandan pek çok kullanıcı RTX2080’in yüksek fiyatından ötürü Nvidia’yı eleştirmişti. Eminiz ki aynı insanlar yine yüksek fiyatlı ve çok da yenilik getirmeyen bir ekran kartı çıkardığı için AMD’yi de eleştirecektir. Elbette Radeon VII performans olarak RTX2080 ile eş olabilir ve rekabet her zaman bizim için iyidir. Fakat masada aynı fiyata sahip olup da daha çok özellik sunan bir ekran kartı (RTX 2080) zaten varken, insanlar neden AMD’yi tercih etsin ki?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol