Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

NVIDIA, 40 Milyar Dolarlık ARM Satın Almasından Resmen Vazgeçti

NVIDIA, Japon Softbank Group'a ait olan çip üreticisi Arm’ı satın alma planından resmen vazgeçtiğini açıkladı.

Dünyanın önde gelen ekran kartı üreticilerinden NVIDIA, İngiltere merkezli çip devi ARM‘ı satın alma planından vazgeçtiğini duyurdu. Kamuoyunda büyük ses getiren anlaşma, NVIDIA’nın Softbank’ın sahip olduğu firmayı 40 milyar dolara satın alacağını açıklamasından bir buçuk yıl sonra resmen iptal edildi.

NVIDIA’nın mevcut hisse senedi fiyatlarına göre, anlaşma bugün yapılsaydı 60 milyar doların üzerinde bir değere sahip olacaktı. NVIDIA CEO’su Jensen Huang, “ARM’ın parlak bir geleceği var ve onları lisans sahibi olarak on yıllar boyunca desteklemeye devam edeceğiz. Tek bir şirket olmayacak olsak da, onlarla yakın işbirliği yapacağız. ARM’ın önümüzdeki on yılın en önemli CPU mimarisi olmasını bekliyorum” dedi.

NVIDIA-ARM Anlaşması Çöp Oldu

NVIDIA ARM satın alması

İki şirket arasındaki anlaşma, duyurulduğu andan itibaren büyük bir tepkiyle karşılaştı. Qualcomm ve Microsoft gibi şirketler, NVIDIA’nın çip mimarisinin lisanslanmasını engelleyebileceği endişeleri altında satın almaya itiraz etti. Çip sektörünü derinden etkileyecek olan anlaşma, Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasalar Kurumu tarafından iki kez incelendi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu ise birleşmenin haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle satın almayı engellemek için dava açtı. Geçmiş raporlar, NVIDIA’nın düzenleyicileri satın almayı onaylamaya ikna etme konusunda çok az ilerleme kaydettiği ve ocak ayının başından bu yana anlaşmadan çekilmeye hazırlandığı yönündeydi.

Engadget’ın haberine göre çatı şirket Softbank, satın almanın gerçekleşmemesi nedeniyle NVIDIA’dan 1,25 milyar tazminat alacak. Japon firma ayrıca ARM’ı, Mart 2023’te sona eren mali yılda halka arz etmeyi planladığını açıkladı, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.