Nvidia’nın ARM’ı Satın Alma Süreci Çıkmaza Girdi

Nvidia’nın ARM’ı Satın Alma Süreci Çıkmaza Girdi

Geçen yıl eylül ayında Nvidia, İngiltere merkezli yarı iletken ve yazılım tasarım şirketi Arm‘ı satın almak için kesin bir anlaşma imzaladı. Arm’ın bir bütün olarak mobil ve teknoloji ekosisteminde oynadığı rolün ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında birçok kişi, satın almanın Nvidia’ya çok fazla güç ve kontrol sağlayacağı, aynı zamanda rekabete zarar verebileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Qualcomm, Microsoft ve Google, anlaşma şu anda İngiltere, ABD, AB ve Çin’deki rekabet düzenleyicileri tarafından araştırılmakla birlikte, çeşitli bölgelerdeki ilgili antitröst kurumlarına şikayette bulundu. Şirket tüm engelleri aşma ve düzenleyicilerden yeşil bir sinyal alma konusunda iyimserliğini korurken, şirket şimdi anlaşmayı kapatmak için belirlediği 18 aylık süreyi karşılayamayabileceğini de kabul etti.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, Financial Times ile yakın tarihli bir röportajda, “Düzenleyicilerle görüşmelerimiz başlangıçta düşünülenden daha uzun sürüyor, bu nedenle zaman çizelgesini zorluyor ancak anlaşmaya güveniyoruz, düzenleyicilerin satın almanın faydalarını tanıması gerektiğinden eminiz.” dedi.

Nvidia Arm

Nvidia 40 Milyar Dolar Teklif Yapmıştı

Şirketin şu anda Arm Ltd.’nin sahibi olan SoftBank ile yaptığı anlaşma, 40 milyar dolarlık satın alma işlemini tamamlaması için 2022’nin sonuna kadar süre tanıdı.

Yine bir başka darbede, Brittain’in rekabet düzenleyicisi cuma günü NVIDIA-Arm anlaşmasında derinlemesine bir soruşturma gerektiren ciddi rekabet sorunları bulduğunu duyurdu. Düzenleyici, anlaşmanın devam etmesi halinde, birleştirilmiş varlığın veri merkezleri, oyun, IoT, sürücüsüz arabalar gibi sektörlerde dünya genelinde rekabeti azaltabileceğini ve yeniliği bastırabileceğini söyledi.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) CEO’su Andrea Coscelli: “Nvidia kontrol Kolunun, önemli teknolojilere erişimlerini sınırlayarak ve nihayetinde bir dizi önemli ve büyüyen pazarda inovasyonu boğarak şirketin rakipleri için gerçek sorunlar yaratabileceğinden endişe duyuyoruz.” dedi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol