Nintendo Switch’i Modifiye Eden Kişiye 10 Milyon Dolar Ceza!

Gary Bowser, Nintendo'ya 10 milyon dolardan fazla para cezası ödeyecek. Bu, Nintendo of America ile bir hukuk davasının sonucu.

Kanadalı hacker Gary Bowser, Nintendo of America’ya 10 milyon dolar ödeyecek. Bunun nedeni bir hukuk davasında mahkeme kararıydı. Bu davayı geçtiğimiz günlerde size bildirmiştik, karar bugün resmileşti. Hükümlü, Nintendo konsolları için oyunların korsan kopyalarını çalıştırmalarını sağlayan modlar satıyordu.

Başka bir federal yargılama sonucunda Gary Bowser, şimdiden 4.5 milyon dolar para cezası ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mevcut karar, aynı konuda bir hukuk davası için kararlaştırıldı. Kanadalı bilgisayar korsanı Team Xecuter adlı bir grupla işbirliği yaptı ve 2013’ten beri diğer şeylerin yanı sıra oyun konsollarının güvenlik özelliklerini kırmaya kadar giden suç faaliyetlerine bilerek katıldı.

Nintendo, Uzun Zamandır Bowser’ın Peşindeydi

Nintendo

Daha önceki bir savunma anlaşmasının bir parçası olarak, hükümlü “telif hakkıyla korunan video oyunlarının korsan sürümlerinin konsollarda çalışmasını sağlayan çeşitli güvenlik atlatma cihazları geliştirdiğini, ürettiğini ve pazarladığını” itiraf etti.

Nintendo yıllardır Bowser’ı takip ediyordu ancak 2021’in ekim ayına kadar davada bir tür atılım olmamıştı ancak ekim ayına geldiğimizde, dolandırıcı federal suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Ondan önce Dominik Cumhuriyeti’nde bulundu, ardından tutuklandı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edildi.

Nintendo

Belgeye göre, Xecuter Team korsanlığa olanak sağlayan cihazlarının satışından “En az on milyonlarca dolar” kazandı ve Gary Bowser’ın yılda yaklaşık 320 bin dolar aldığı ortaya çıktı. Şirket, cihazlarının evde geliştirmeyi mümkün kıldığı savunmasını kullandı ve aynı zamanda korsan oyunların kilidini açmak için bir lisans ücreti istedi. Gary Bowser’ın ortağı Yuanning Chen ise hala serbest.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol